- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Skaičiuojama, kad po 10 metų Lietuvoje trūks maždaug trijų tūkstančių slaugytojų. Jaunus specialistus vis dažniau pavilioja darbas užsienyje, kur nėra patyčių, mobingo ir kiekvienas specialistas vertinamas, pasakojama LNK reportaže.
Nuo šių mokslo metų Muradas Klyčmuradov Vilniaus universitete (VU) duris varsto ne kaip studentas, o kaip dėstytojas. Medicinos fakultete jis baigė bendrosios praktikos slaugytojo bakalauro ir magistro studijas. O dabar jis ir dėsto, ir dirba, tačiau pervargimu nesiskundžia.
„Dėl didelio krūvio vėlgi – be iššūkių būtų neįdomu gyventi“, – sakė VU Medicinos fakulteto lektorius Muradas.
Lektorius pasakoja, kad didžioji dalis bendrakursių, kaip ir jis pats, liko dirbti Lietuvoje, nes jau mokydamiesi gavo darbo vietą.
Visas LNK reportažas vaizdo įraše:
„Jeigu yra gera darbo vieta, mes jaučiamės saugiai, ir mes galime teikti visą reikiamą pagalbą žmonėms, manau, tai labiausiai mus ir motyvuoja“, – kalbėjo Muradas.
Vis dėlto Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, Lietuvoje slaugos specialistų trūksta. Šiuo metu yra apie du tūkstančius laisvų slaugytojų darbo vietų. Skaičiuojama, kad po dešimties metų jų trūkumas išaugs iki trijų tūkstančių.
„Natūralu, nes visuomenė sensta, – kalbėjo SAM Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėjas Artūras Šimkus. – Slaugytojų amžius irgi didėja, dalis jų išeina į pensiją, užtarnautą poilsį, dalis apskritai iš praktikos išeina, todėl šiai dienai turime tokius rezultatus.“
Baiminamasi, kad vis labiau trūkstant slaugytojų, kentės ir pacientai.
Jeigu slauga neefektyvi arba jos visai nėra, pacientas nepasveiks.
„Jeigu slauga neefektyvi arba jos visai nėra, pacientas nepasveiks, – sakė VU Slaugos katedros vedėja Natalja Istomina. – Koks auksinis gydytojas būtų, be slaugytojo – neįmanoma.“
Problema – ne tarp studijuojančių. Šią profesiją renkasi vis daugiau studentų.
„Tie jauni žmonės ateina mokytis jau žinodami, kad išvažiuos dirbti kitur“, – situaciją komentavo Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Regina Jarošienė.
Specialistus dažniausiai pavilioja Norvegija, Didžioji Britanija, Vokietija.
„Bando vilioti studentus, prašo, kad atsiųstume jau trečiakursius ar ketvirtakursius atlikti praktiką ne Lietuvoje“, – kalbėjo N. Istomina.
Užsienio medicinos įstaigos būsimiesiems slaugytojams pasiūlo geresnį atlyginimą ir kitokį požiūrį. O to esą labiausiai trūksta Lietuvoje.
„Viena mano kolegė pasakė, kad čia dirbama iš idėjos. Deja, atlyginimai nėra tokie, kokius norėtume gauti“, – kalbėjo Muradas.
„Ne tik atlyginimas turi būti didinamas, ne mažiau svarbu sudaryti tokias darbo sąlygas, kad nebūtų jokio mobingo, jokių patyčių, jokio psichologinio smurto prieš studentus ir jaunus slaugytojus“, – sakė N. Istomina.
Jauni žmonės ateina mokytis jau žinodami, kad išvažiuos dirbti kitur.
Planų keisti slaugytojų darbo krūvio ir uždarbio tvarką vyriausybėje buvo iki 2024 metų. SAM teigia, kad jau ir dabar jų atlyginimai kyla.
„Jeigu 2018 metais vidutinis darbo užmokestis buvo beveik 1160 eurų, tai per šių metų pirmuosius du ketvirčius jis siekė 1770 eurų“, – sakė A. Šimkus.
SAM duomenimis, nuo 2016 iki 2021 metų slaugytojų alga kilo kone dvigubai – nuo 840 iki 1814 eurų neatskaičius mokesčių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gydymo įstaigose – nauja tvarka: sudarytų palankesnes sąlygas registruotis pas gydytoją
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gydymo įstaigas nori įpareigoti Išankstinėje pacientų registracijos informacinėje sistemoje (IPR IS) skelbti ne mažiau kaip keturių mėnesių visų medikų darbo grafikus. ...
-
Lietuvoje vėl didėja sergamumas užkrečiama liga
Lietuvoje vėl didėja sergamumas tymais – praėjusiais metais nustatyta 30 šios užkrečiamos ligos atvejų, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
Įspėja namų kvapų mėgėjus: ekspertas įvardijo pagrindinius pavojus
Kvepalai, tačiau šį kartą ne tie, kuriais kvepinamės patys, o namų kvapai – indai su pagaliukais. Kuo didesnė talpykla, tuo stipresnis kvapas. Kainuoti tokie kvepalai gali kelis šimtus eurų. Tačiau cheminių medžiagų ekspertai įs...
-
Pas psichiatrus – dėl nerimo ir depresijos
Viena dažniausių klaipėdiečių kreipimosi į psichiatrus priežasčių – nerimas dėl karo Ukrainoje. Emocinę ir psichologinę būseną taip pat lemia tam tikri ekonominiai faktoriai bei įvairios asmeninės priežastys. Nors ir nežymiai, tačiau p...
-
Reta liga sergančio vaikino būklė blogėja: suteikė vilties, o tada žodžių nebeliko
Šio pokalbio metu pritrūksta žodžių, tačiau nestinga graudulio ir virpulio balse. „Suteikė vilties. Buvome laimingi, patikėkit, kokie laimingi – tiesiog degėm emocijomis. Tačiau gavome dokumentus su gydymo planu ir kaina. Nemoku pas...
-
Įvardijo, kiek žmonių jau mirė nuo Lietuvoje siaučiančio gripo
Įpusėjus žiemai, poliklinikose fiksuojamas išaugęs pacientų srautas. Daugiausia sergančiųjų viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, dominuoja gripas A, praneša LNK. ...
-
Specialistė pataria, kaip sustabdyti odos senėjimą
Kaip sustabdyti senėjimą patarimų yra įvairiausių: vieni sportuoja, kiti darosi plastines, ir ne tik, operacijas, kiti atidžiai renkasi kremus, veido kaukes ir panašiai. O štai odos priežiūros specialistė sako, kad tinkamai ir reguliaria...
-
Šalyje vėžiu serga apie 110 tūkst. žmonių, kasdien diagnozę išgirsta apie 50 pacientų
Lietuvoje šiuo metu vėžiu serga apie 110 tūkst. žmonių, tokią diagnozę kasdien išgirsta apie 50 pacientų. ...
-
Ruonių šventė Palangoje: į bangas ners šimtai sveikuolių iš visos Lietuvos
Vasario 8 dieną šimtai ledinių maudynių aistruolių iš visos Lietuvos bursis į tradicinę bendruomenės šventę pajūryje – „Palangos ruoniai 2025“. Lietuvos sveikuolių sąjungos (LSS) prezidentas Simonas Dailid...
-
Kalio jodido tablečių gaus ir studentai?
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė žada ieškoti būdų, kad kalio jodido tabletes galėtų atsiimti ir Vilniuje gyvenantys, bet čia savo gyvenamosios vietos nedeklaravę studentai. ...