- Martyna Pikelytė, Raminta Majauskaitė / ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tikisi, kad Ukraina netrukus galės tapti pilnaverte Europos Sąjungos (ES) nare. Anot jos, tai galėtų įvykti po to, kai pirmininkavimą ES Tarybai sausį perims Lenkija – arba po kelerių metų šią pareigą perėmus Lietuvai.
„Jau prieš kurį laiką žvelgdami į pirmininkavimo grafiką matėme atsiveriant svarbų galimybių langą, kuomet pirmininkauja Lenkija, o neužilgo pirmininkaus ir Lietuva. Labai norėtųsi, kad mūsų pirmininkavimo metu arba iš karto po to būtų atvertas kelias Ukrainai būti pilnaverte ES nare“, – pirmadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.
Vilniuje viešintis Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančukas antrino Seimo pirmininkei ir tikino, jog Kyjivas jau dabar balsuoja už ES reikalavimus atitinkančius teisės aktus.
„Turiu padėkoti visiems, kad Ukraina per labai trumpą periodą gavo kandidatės statusą ir pradėjo derybas su ES, tai yra visų mūsų bendra pergalė ir Lietuvos indėlis į tai yra labai didelis“, – kalbėjo R. Stefančukas.
„Kol Vengrija pirmininkauja, su kolegomis parlamento nariais darome namų darbus ir balsuojame už visus teisės aktus, kurie artina Ukrainą prie ES teisės aktų“, – akcentavo jis.
Pirmadienį vykusios Asamblėjos II sesijos metu Seimas ir Ukrainos Aukščiausioji Rada pasirašė pareiškimą, kuriuo Lietuva pritarė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio Pergalės planui.
„Labai svarbu, kad ne tik mūsų parlamentas, bet ir sąjungininkės šalys taip pat palaikytų šias iniciatyvas. Lietuva gali ir turi išlikti ledlaužiu telkiant tarptautinį palaikymą, telkiant koalicijas, taip, kaip darė visus šiuos metus“, – po sesijos kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.
„Mūsų bendras darbas, bendradarbiavimas parodė, kad Lietuva visada liks Ukrainos pusėje. Dabar, kai visas pasaulis laukia įvairių rinkimų pabaigos, labai svarbu yra dar kartą parodyti ryžtą palaikant Ukrainą. Tą šiandieną ir darome“, – akcentavo ji.
Savo ruožtu R. Stefančukas dėkojo už nuoseklią Lietuvos poziciją Ukrainos atžvilgiu.
„Noriu ypatingai padėkoti už tokią poziciją, kad tai tapo ne tik eilinis palaikymo liudijimas, tačiau ir svarbus politinis žingsnis, kuris rodo, kad bendrą pergalę matome kaip bendrą svarbiausią prioritetą“, – sakė jis.
Yra visiškai aišku, kodėl „Pergalės plano“ reikia dabar.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę V. Zelenskis Ukrainos parlamente pristatė „Pergalės planą“, kurį sudaro penki punktai. Kitą dieną jis buvo pristatytas ir Briuselyje vykusiame Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikime
Tuomet Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda teigė, kad V. Zelenskio parengtame „Pergalės plane“ numatyti elementai yra Vakarų partnerių nepadaryti darbai. Pasak jo, kol šie darbai nebus atlikti, tol Ukrainai pergalės nepasieks.
Pirmajame Pergalės plano punkte pabrėžiama Ukrainos pakvietimo į NATO svarba. Antrasis punktas yra susijęs su gynyba, trečiasis – su atgrasymu. Ketvirtasis plano punktas apima strateginį ekonominį potencialą, jame taip pat numatomas didesnis sankcijų spaudimas agresoriui, o penktasis punktas yra skirtas pokario laikotarpiui.
G. Landsbergis apie Ukrainos „Pergalės planą“: pakvietimas į NATO be išlygų yra saugumo garantija
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis akcentuoja, kad Ukrainos pakvietimas į NATO yra svarbiausia sąlyga, norint įgyvendinti praėjusią savaitę prezidento V. Zelenskio pristatytą „Pergalės planą“.
„Yra visiškai aišku, kodėl „Pergalės plano“ reikia dabar. (...) Akivaizdu, kad daugelyje Vakarų sostinių karo nuovargis yra pasiekęs tokias aukštumas, kokių Ukrainos kariai, matyt, sau niekada gyvenime neleistų. Tas nuovargis verčia ieškoti išeičių“, – pirmadienį vykusioje Lietuvos Seimo ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados asamblėjos sesijoje kalbėjo G. Landsbergis.
„Dėl saugumo garantijų arba, kitaip tariant, pakvietimo į NATO. Saugumo garantijos yra, tai, kas yra svarbiausia Ukrainai – žinoti, kad kai nutils ginklai, kita diena bus saugi. (...) Manau, kad narystė turėtų būti be jokių išlygų, aiški, tokia pati, kaip ir kiekvienos kitos NATO valstybės narystė. Tai yra saugumo garantija“, – pabrėžė jis.
Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, Vakarų valstybės gali rasti resursų „Pergalės plane“ išskirtam ginkluotės prašymui.
„Ginkluotės prašymas yra aiškus ir logiškas. Jis skambėjo nuo pat pirmųjų karo dienų, kad Ukraina turi būti apginkluota tiek, kad galėtų apginti savo valstybę, savo žmones. Ši sąlyga nėra išpildyta. (...) Vakarai tikrai tai gali sau leisti“, – tikino G. Landsbergis.
„Daugeliui NATO valstybių draudimas atsišaudyti Ukrainai į tas vietas, iš kurių ji yra atakuojama, yra sunkiai suprantamas. Čia nereikia papildomų pinigų didelių – reikia politinės valios ir apsisprendimo, kad Ukraina turi laimėti, nes jei ji nelaimės, pralaimėsime mes visi“, – pabrėžė jis.
ELTA primena, kad praėjusią savaitę V. Zelenskis Ukrainos parlamente pristatė „Pergalės planą“, kurį sudaro penki punktai. Kitą dieną jis buvo pristatytas ir Briuselyje vykusiame Europos Sąjungos aukščiausiojo lygio susitikime
Tuomet Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda teigė, kad V. Zelenskio parengtame „Pergalės plane“ numatyti elementai yra Vakarų partnerių nepadaryti darbai. Pasak jo, kol šie darbai nebus atlikti, tol Ukraina pergalės nepasieks.
Pirmajame „Pergalės plano“ punkte pabrėžiama Ukrainos pakvietimo į NATO svarba. Antrasis punktas yra susijęs su gynyba, trečiasis – su atgrasymu. Ketvirtasis plano punktas apima strateginį ekonominį potencialą, jame taip pat numatomas didesnis sankcijų spaudimas agresoriui, o penktasis yra skirtas pokario laikotarpiui.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vytautas Landsbergis laisvės gynėjų susitikime: alternatyva Europai yra putinizmas76
Kryžkelėje atsidūrusi Europa renkasi tarp savo senųjų idealų ir putinizmo arba žvėriškumo, todėl Lietuvos laisvės kova dar nėra baigta, sako pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis. ...
-
Skvernelis siūlo įamžinti visus Sausio 13-osios pasipriešinimo dalyvius atminimo lentoje12
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo įamžinti visus, kurie dalyvavo Sausio 13-osios pasipriešinime – surašyti jų vardus ant atminimo lentos ir ją iškilmingai pakabinti prie Seimo. ...
-
Skvernelis – apie didžiausius iššūkius, ligą ir tai, dėl ko užverda kraujas11
Kiekvieną sekmadienį humoristas Mantas Katleris „Paskutinei vakarienei“ kviečia vis kitą garsų Lietuvos žmogų. Tarp jų – ir sportininkai, ir muzikos pasaulio atstovai, ir politikai. Šį sekmadienį TV3 žiūrovai išvys a...
-
LŽP pirmininke dvejų metų kadencijai perrinkta Ieva Budraitė3
Neparlamentinės Lietuvos žaliųjų partijos (LŽP) pirmininke dvejų metų kadencijai perrinkta Ieva Budraitė. ...
-
VRK panaikino „čekiukų“ byloje nuteistos Birštono tarybos narės Zdanavičienės mandatą2
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) panaikino „čekiukų“ byloje kalta pripažintos Birštono savivaldybės tarybos narės Dainos Zdanavičienės mandatą. ...
-
V. Tutkus išėjo iš krikščioniškosios demokratijos partijos: pasirinko kitą8
Laikinai Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijai (LKDP) vadovavęs Valdas Tutkus grįžo į Lietuvos regionų partiją. ...
-
Parlamentinės partijos iškėlė kandidatus į Joniškio, Jonavos bei Panevėžio merus
Artėjant kovą vyksiantiems pirmalaikiams Panevėžio miesto, Joniškio bei Jonavos rajonų merų rinkimams, parlamentinės šalies partijos savivaldybėse jau iškėlė savo kandidatus. Tarp politinių jėgų atstovų – partijų skyri...
-
Šakalienė: reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant JAV investicijas gynybos srityje12
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako, kad reikia ieškoti naujų galimybių pritraukiant Jungtinių Amerikos Valstijų investicijas į Lietuvą, ypač – gynybos srityje. ...
-
Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente13
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente. ...
-
Panevėžio mero posto ketina siekti šeši kandidatai, Jonavos ir Joniškio – po keturis
Dėl Panevėžio miesto mero posto kovą nori varžytis šeši politikai, dėl Jonavos ir Joniškio rajono merų – po keturis, penktadienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). ...