„Teistas ir priesaiką sulaužęs“: koalicijos planą ekspertai laiko prastu signalu užsieniui

Demokratams ir „Nemuno aušrai“ skelbiant apie iš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) gautus kvietimus jungtis į valdančiąją koaliciją, politologai sako, kad tokia koalicija būtų sudėtinga dėl naujokų gausos, idėjinių skirtumų.

BNS kalbinti ekspertai pabrėžia, kad antisemitinius pasisakymus skleidusio „aušriečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio dalyvavimas valdančiojoje daugumoje siunčia prastą signalą tarptautinėje geopolitinėje erdvėje.

„Greta visų problemų, kurias būtume turėję jau vien dėl to, kad mūsų numanomas ministras pirmininkas (socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas – BNS) yra teistas už piktnaudžiavimą tarnyba, dabar turėsime dar ir priesaiką sulaužiusį, antisemitiniais pareiškimais pagarsėjusį antros pagal dydį politinės jėgos koalicijoje vadovą“, – kalbėjo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) viešosios komunikacijos katedros docentas Ignas Kalpokas.

„Ir tas signalas yra labai prastas geopolitiniame kontekste, turint omenyje, kad bent jau pirmoje kadencijoje Donaldas Trumpas pasižymėjo kaip didelis Izraelio draugas. Šioje vietoje antisemitizmas nebūtinai yra tai, kas labai gerai suveiks“, – pridūrė jis.

I. Kalpokas pažymėjo, kad europiniame lygmenyje antisemitizmas taip pat yra „absoliutus tabu ir užribis“, bet socdemai „tai yra nusiteikę legalizuoti“.

„Sudėtinga koalicija“

Pasak Mykolo Romerio universiteto (MRU) lektorės, politologės Rimos Urbonaitės, „Nemuno aušros“ lyderio dalyvavimas Vyriausybėje gali silpninti Lietuvos derybines pozicijas su užsienio partneriais.

Lietuvoje visokių koalicijų esame turėję, bet šita koalicija tikrai yra gana sudėtinga.

„Negali apsimesti ir mūsų užsienio partneriams sakyti, kad R. Žemaitaitis svarbių tam tikrose srityse postų negavo, dėl to jis nėra problema. Ne, jis bus bendrame Vyriausybės kabinete, bendroje vykdomojoje valdžioje, kuri solidariai atsako prieš visą Seimą“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

„Kai tu ateisi į bet kokias derybas ir jos prasidės nuo šito klausimo, yra vienos derybos, negu kad ateitum ir pas tave nėra tokių klausimų, ir tu iš karto su savo partneriais kalbiesi iš esmės, ir jie į tavo pusę tokių akmenukų nelaido. Dabar tokiems akmenukams reikės pasiruošti, ir jie gali būti labai skaudūs“, – pažymėjo ji.

Prieš spalį vykusius Seimo rinkimus LSDP lyderė V. Blinkevičiūtė sakė, kad nesiruošia koalicijoje dirbti su „Nemuno aušra“ dėl antisemitinių R. Žemaitaičio pasisakymų. Ji tai pat žadėjo stoti prie Ministrų kabineto vairo, tačiau po antrojo turo šią kandidatūrą perleido G. Paluckui, grindusi sprendimą amžiumi ir sveikatos būkle.

„Lietuvoje visokių koalicijų esame turėję, bet šita koalicija tikrai yra gana sudėtinga. Tikrai nebus lengva ir Seime suvaldyti tuos procesus, nors „Nemuno aušroje“ bus daugiausia taip, kaip pasakys pats R. Žemaitaitis“, – sakė R. Urbonaitė, pabrėžusi, kad sunkumų gali kilti dėl didelio tiek socdemų, tiek „aušriečių“ naujokų parlamente skaičiaus.

Anot I. Kalpoko, matematiškai socdemų koalicija su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“ yra tvirta ir logiška, vis tik politologas dvejojo dėl idėjinio partnerių suderinamumo.

„O kaip sėkmingai veiks, pagrindinis klausimas yra, kaip labai postai bus klijai, kurie sulaikys šitą koaliciją. Nes šiaip be išskaičiavimo ir postų, santykio taškų, ko gero, nėra ypač daug“, – sakė pašnekovas.

„Klausimas dėl prezidento, bet prezidentūros juk irgi pozicija buvo švelnėjanti pastaruoju metu“, – pridūrė I. Kalpokas.

Socialdemokratai taško nededa

Ketvirtadienio rytą LSDP užbaigė dvišalių konsultacijų ciklą su „Nemuno aušra“, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) ir Liberalų sąjūdžiu, po to susitiko aptarti padėties tarpusavyje ir galop paskelbė apsisprendę, ką kviesti į koaliciją.

Netrukus „Nemuno aušros“ ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderiai Remigijus Žemaitaitis ir Saulius Skvernelis BNS pareiškė gavę LSDP kvietimus jungtis į trijų partijų koaliciją, tačiau patys socdemai tvirtina taško nededantys.

Koalicija, kurią sudarytų LSDP, „Nemuno aušra“ ir demokratai, Seime turėtų 86 balsus iš 141.

Socialdemokratų kandidatas į premjerus G. Paluckas kartu su Rasa Budbergyte ketvirtadienį vakare apsilankė LVŽS frakcijoje Seime ir tebevykstantį procesą pavadino „antrinėmis konsultacijomis, informacijos apsikeitimu, tikslinimusi“.

Tuo metu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis BNS teigė sulaukęs V. Blinkevičiūtės skambučio – ši jam patvirtino, kad konsultacijos dėl valdančiosios koalicijos formavimo nėra baigtos.

Demokratams ir „aušriečiams“ skelbiant apie gautą socialdemokratų kvietimą dirbti koalicijoje, Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, jog jos vadovaujama partija būsimajame parlamente dirbs opozicijoje.

Socialdemokratai partijos tarybos posėdį, kur turėtų būti tvirtinama koalicijos sudėtis, rengia šeštadienį.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Q, W ir X, kurių nėra lietuvių kalbos abėcėlėje, įteisinimas absoliutus Konstitucijos sulaužymas

onute

onute portretas
Pažiurėkit kokios šipsenėlės kaip tokie susitinka Kiek džiaugsmo net apsiverkė žemaituks kad pavyko gal ir žydai paliks ramybėje ir nuosėdai tinkantis juktaip ilgai dirbo šitai šaikai

Taigi

Taigi portretas
tie teistumai tokie...politiniai, kad lygioj vietoj kiekvienam gali prikergti, ypač už viešus pirkimus, kai neduoda prislingti prie lovio konservams. Nei žmogų užmušęs, nei pusę kaimo išprievartavęs:))) o koalicija iš socdemu, vardan Lietuvos ir nemuno aušros - pati ta, kokią žmonės per rinkimus ir išsirinko. Nėr ko lot, nėr ko šikt dabar ant galvų.
VISI KOMENTARAI 19

Galerijos

Daugiau straipsnių