- Augustas Stankevičius, Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniuje gyvenanti Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja sako, kad Minsko režimas per pastaruosius kelerius metus kalėjimuose nužudė penkis politinius kalinius ir aukų ateityje daugės.
„(Aliaksandro – BNS) Lukašenkos režimas jau nužudė penkis Baltarusijos politinius kalinius: Iharį Ledniką, Vitoldą Ašuraką, Vadimą Krasko, Alesį Puškiną, Mikalajų Klimovičių“, – penktadienį žurnalistams sakė baltarusių opozicionierė.
„Ir jis toliau žudo – įkalintieji lėtai žudomi kalėjimuose“, – pridūrė ji.
S. Cichanouskaja ir keliolika aktyvistų penktadienį priešpiet surengė protesto akciją prie Baltarusijos ambasados Vilniuje, siekdami atkreipti dėmesį į įkalintus kolegas. Baltarusių opozicija skaičiuoja, kad tokių yra apie pusantro tūkstančio.
Praėjo metai, kai pastarąjį kartą buvau susisiekusi su savo vyru. Nuo tada – tyla.
„Praėjo metai, kai pastarąjį kartą buvau susisiekusi su savo vyru. Nuo tada – tyla. – kalbėjo moteris. – Gavau tik anoniminį laišką, kad jis mirė.“
S. Cichanouskajos vyras Siarhejus įkalintas dar 2020-aisiais, kai paskelbė ketinantis siekti Baltarusijos prezidento posto.
Pasak jos, jau metus susisiekti nepavyksta ir su kitais žinomais kalinčiais aktyvistais: Marija Kolesnikova, Viktoru Babaryka, Maksimu Znaku, Ihariu Losiku.
„Atimta galimybė susisiekti yra tam tikra kankinimo forma. Ji veikia ne tik mūsų politinius kalinius, bet ir jų šeimas“, – sakė S. Cichanouskaja.
Buvusi A. Lukašenkos varžovė per 2020 metais vykusius prezidento rinkimus tvirtino, kad Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno mirtis turėjo išjudinti tarptautinę bendruomenę, bet kol kas girdimas tik „pasmerkimas ir susirūpinimas“.
Ji paragino Jungtines Tautas kuo sparčiau spręsti šį klausimą, nes jis – humanitarinis, o ne politinis.
„Turime imtis veiksmų, kad išvengtume tolesnių tragedijų. Žmonių kankinimas kalėjimuose turi liautis“, – sakė opozicionierė.
S. Cichanouskajos teigimu, baltarusių opozicijos atstovai su Vakarų šalimis svarstė, kaip išlaisvinti bent dalį įkalintųjų, tačiau kol kas nesėkmingai.
„Mes kreipėmės į popiežių, politikus, diplomatus, bet iki šiol net nežinome, ko nori režimas. Lukašenkos režimui politiniai įkalinimai nėra problema. Mes turime padaryti, kad tai būtų jų problema, ir tada jie patys ieškotų galimybių, kaip apsikeisti (įkalintaisiais – BNS)“, – kalbėjo ji.
Pasak S. Cichanouskajos, tam reikia daugiau politinės valios, būtinos sankcijos ir didesnis spaudimas Minsko režimui.
Po prezidento rinkimų 2020-aisiais Baltarusijoje kilo protestų banga, tačiau nuo 1994 metų šaliai vadovaujančio A. Lukašenkos režimas brutaliai numalšino visas nepaklusnumo apraiškas. Dalis opozicionierių sulaikyti arba buvo priversti palikti šalį.
Vakarų valstybės šiuos rinkimus laiko suklastotais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno meras kreipėsi į pareigūnus: „Žalgirio“ pergalės turi teikti džiaugsmą, o ne susiskaldymą122
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kreipėsi į teisėsaugininkus dėl praėjusio penktadienio incidento. ...
-
S. Skvernelis: planuojama, kad naujoji Vyriausybė prisieks gruodžio 12 dieną1
Planuojama, kad naujos sudėties Vyriausybė prisieks ir jos programa Seime bus patvirtinta gruodžio 12 dieną, sako Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis. ...
-
G. Paluckas įvardijo visus „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus14
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas įvardijo visus „Nemuno aušros“ kandidatus į ministrus. ...
-
G. Nausėda pasveikino U. von der Leyen EP patvirtinus naują Europos Komisiją3
Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasveikino Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen (Urzulą fon der Lajen) naujosios Europos Komisijos patvirtinimo proga. ...
-
Vilniaus miesto tarybos opozicijos lyderiu paskelbtas V. Sadauskas
Vilniaus miesto taryboje trečiadienį opozicijos lyderiu paskelbtas „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas. ...
-
Aplinkos ministru „aušriečiai“ siūlo skirti Gamtos tyrimų centro vadovą S. Podėną
Valdančioji partija „Nemuno aušra“ siūlo Gamtos tyrimų centro vadovą Sigitą Podėną skirti į aplinkos ministro pareigas. ...
-
Lietuva jungiasi prie deklaracijos dėl povandeninių kabelių saugumo
Dažnėjant įvairiems incidentams Baltijos jūroje, kai pažeidžiami povandeniniai kabeliai ar kita infrastruktūra, Lietuva jungiasi prie deklaracijos, kuria siekiama užtikrinti šių kabelių saugumą. ...
-
Klausimas už milijoną: su kuriuo Lenkijos rinkimų nugalėtoju būtų lengviau susikalbėti Lietuvai?8
Netrukus startuos Lenkijos prezidento rinkimų kampanija, kurioje bus du aiškūs favoritai – liberalias ir kairiąsias jėgas atstovaujantis Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis ir dešiniųjų kandidatas Karolis Nawrockis. ...
-
K. Budriui rengiantis dirbti URM, Prezidentūroje – nauji patarėjai nacionaliniam saugumui2
Prezidento Gitano Nausėdos vyriausiajam patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Kęstučiui Budriui ruošiantis naujoms užsienio reikalų ministro pareigoms, šalies vadovo komandoje jau dirba du nauji šios srities patarėjai. ...
-
L. Kasčiūnas apie lėktuvo avariją: jokių ženklų, kad tai gali būti sabotažo aktas1
Laikinasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas tikina, kad pirminė analizė rodo, jog DHL lėktuvo avarija nebuvo nulemta sabotažo akto. Pasak jo, tokią preliminarią išvadą leidžią daryti pirminė analizė ir pokalbiai su i&scar...