R. Valatka: tokio politinio nulio Seimo pirmininko poste dar nebuvo

Naujasis Seimas išsirinko savo pirmininką. Juo, ženklia balsų dauguma – 93 parlamentarams – balsavus už, tapo plačiajai visuomenei nežinomas agronomas Stulginskio universiteto profesorius Viktoras Pranckietis.

Apie naujosios valdžios darbo pradžią laidoje „Dėmesio centre“ pokalbis su politikos apžvalgininku Rimvydu Valatka, „Lietuvos ryto“ apžvalgininku Vytautu Bruveriu ir 15min.lt apžvalgininku Pauliumi Gritėnu.

– Plačiai visuomenei niekam nežinomas žmogus tampa Seimo pirmininku. Pone Valatka, ką tai reiškia?

Seimas jau ir taip žemai stovėjo, matyt, norima, kad Seimas kristų dar žemiau, nes į galvą ateina du skaičiai. Pirmiausia – nulis, politinis nulis. Turbūt per visus daugiau nei 26 metus tokio politinio nulio dar nebuvo paskirta į Seimo pirmininko, t. y. antro posto valstybėje, postą. Antras skaičius – šeši. V. Pranckietis net šitoje iš visų pakampių surinktoje partijoje buvo tik šeštas. Jei į Seimo pirmininko poziciją siūlai 6 savo partijos žmogų, tai kaip jį vadinti? „Ramūno Karbauskio šeškė“? Negražu taip sakyti, bet atleiskite, tokiais atvejais aš sakau. Malkas skaldome ne mes, malkas skaldo R. Karbauskis ir Saulius Skvernelis. Mes – pliauskas renkame.

– Pone Gritėnai, ankstesni Seimo pirmininkai, tokie kaip Vytautas Landsbergis, Algirdas Brazauskas, Česlovas Juršėnas, Artūras Paulauskas ir kiti buvo politinės figūros, turinčios autoritetą tarp politikų, realią įtaką. O kas dabar?

Labai įdomi figūra. Ji atskleidžia tendenciją, kad į postus statomi žmonės, kurie yra paklusnūs. Pamenu Vydo Gedvilo skyrimą Seimo pirmininku, tuomet irgi buvo kalbama,, kad jis visiškai priklausomas nuo partijos netiesioginio lyderio Viktoro Uspaskicho.

– Na, bet vis dėl to, tai yra žinomas krepšinio specialistas, vedęs į Europos olimpą moterų krepšinio rinktinę ir t.t. Tai buvo viešai žinomas žmogus, savo visuomeniniu statusu turėjęs tam tikrą autoritetą. O dabar tiems, kas savaitgaliais nežiūrėdavo laidų, skirtų sodininkams, kur Seimo pirmininkas pasakodavo, kada ką geriau sodinti, jo apskritai niekada nėra matę.

Čia paties R. Karbauskio politinės strategijos dalis. Jis nori likti kuo giliau šešėlyje, bet kuo arčiau realios politinė galios svertų, kurie yra didžiausios Seimo frakcijos centre.

P. Gritėnas: Panašu, kad jis išreiškė ir tam tikrą rinkėjų lūkestį. Gal valstiečiai ir žalieji taip ir įsivaizduoja, jog reikia skirti žmones, kurie neturi didelės politinės patirties, tačiau turi gražią savo buvusią darbotvarkę. Štai žmogus buvo A. Stulginskio universiteto profesorius, viskas puiku. Viena vertus, šis žmogus yra politikos „autsaideris“, švarus žmogus. Kita vertus, tai bus žmogus, kuriuo bus lengva manipuliuoti. Reikia klausti, kokios dvi asmenybės yra stipriausios Valstiečių ir žaliųjų sąjungoje, kurios gali užimti pagrindinius postus. Tai S. Skvernelis, kuris bus premjeru, ir R. Karbauskis, kuris, ko gero, bus Kultūros komitete paprastu nariu. Kodėl valstiečiai savo lyderio nesiūlo į tą postą, tai reikėtų jo paties paklausti, nes pastaruoju metu atsakymus į klausimus žino jis. 

– Net paskutinė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė buvo gana žinoma politikė, nes būdama opozicijoje buvo Audito komiteto pirmininkė, buvo viena Darbo partijos lyderių. O dabar?

V. Bruveris: Manau, čia paties R. Karbauskio politinės strategijos dalis. Jis nori likti kuo giliau šešėlyje, bet kuo arčiau realios politinė galios svertų, kurie yra didžiausios Seimo frakcijos centre. Rizika ant jų ne taip tvirtai laikyti rankas, net jei tu išeini į Seimo vadovybę, ką jau kalbėti, jei išeini į vyriausybę. O čia, pasilikdamas frakcijos lyderio pareigas, prižiūrės visus, kas kada kur eina, kokiu reikalu ir klausimu su kuo kalba, jis realiai kontroliuos tą Seimo frakciją, kuriai kontrolė bus būtina. Jo ūkiškas, versliškas ir feodališkas mentalitetas reikalauja, kad svarbiausią įtaką jis darytų asmeniškai. Juo labiau, kad jis nemėgsta tos tiesioginės rampos šviesos, jam kur kas svarbiau reali politinė galia.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Kol kas Seimo pirmininkas ir pats Seimas yra NULIS. Kuo taps pamatysime. Jau buvo Paksas Valinskas, Uspaskichas, Paulauskas su Nauja sąjunga ir nei vienas neparodė stebuklų. Anaiptol nubyrėjo dar žemiau negu buvo. Kuo taps "valstiečiai dar pamatysime. Dabar tai "runkelių" brigada ir tiek. Tiesiog įvyko nestabilių rinkėjų eilinis šou, kurie vis tikisi kažko ypatingo. O to ypatingo kaip nėra taip nėra. Yra tik bukumas nuolat keikti Kubilių arba Prezidentę. dabar "valstiečiams" teks mokytis iš Kubiliaus, nes padėtis artima buvusiai tais 2004 kriziniais metais, nors apie tai niekas garsiai nekalba.

Na tai na, bet...

Na tai na, bet... portretas
Neapgaudinėkite kitų nei savęs. Pergalė rinkimuose - visai ne dėl kažkokios ypatingos išminties ir ne dėl strategijos - pataikyta į rinkėjų emocijas, ir tiek. Taip jau yra buvę ir kitiems - juk visai neseniai Seime daugumą turėjo ir tvarkiečiai, ir darbiečiai; ar jie tada irgi buvo išmintingi ir strategiški? Anaiptol. O Pranckietis iki šiol niekam be savo partiečių ir „žemkės" nežinomas. Valstybinėje ir tarptautinio lygmens politikoje jis tikrai nulis. Ar tokiu nuliu ir liks - pažiūrėsime. Sakyčiau, bus pasiekęs didžiulę asmeninę pergalę, jei po keleto metų jį gerbs ir partiečiai, ir oponentai. O jei taip bus įvykę - tai buvusį nulį paaugusiu pripažins ir tas pats jūsų čia keikiamas R.Valatka.

na na

na na portretas
Partijos,triuškinančiai laimėjusios rinkimus,pirmininko pavaduotojas,vadinamas "politinės patirties neturinčiu","politiniu nuliu"?:) Kodėl strategavimas,situacijos tikslus įvertinimas davė tokį vaisių-pergalę?Tai išmintis,patirtis ir tikslumas realybės vertinime duoda pasiektą rezultatą.Tai komandinis darbas.Ir ne gėda "vertintojams" "nuliuotis"ir "nepatyriuotis"?
VISI KOMENTARAI 86

Galerijos

Daugiau straipsnių