- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad jai bus „labai gėda“, jei Seimas netenkins generalinės prokurorės Nidos Grunskienės prašymo panaikinti Seimo narių Mišrios grupės atstovo Petro Gražulio teisinės neliečiamybės byloje dėl viešo tyčiojimosi ir žmonių grupės niekinimo jų seksualinės orientacijos pagrindu.
„Iki šiol nebuvo tokių atvejų, kai teisinė neliečiamybė šitame Seime nebūtų panaikinta, visiškai nesvarbu, kurios pusės politikui. Jei iš tikrųjų taip bus, man bus labai gėda“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė I. Šimonytė.
Seimo opozicijos atstovai ketina nedalyvauti sprendžiant klausimą dėl Seimo nario P. Gražulio neliečiamybės panaikinimo, sakydami nematantys tam pagrindo, taip pat įžvelgdami ir politinę potekstę iniciatyvose prieš opozicijos atstovus.
Premjerė pažymi, kad šiuo atveju į Seimą dėl parlamentaro neliečiamybės panaikinimo kreipėsi generalinė prokurorė, kuri „turbūt šiaip sau į Seimą su tokiu prašymu nevaikšto“, o jei opozicija mato tyrime politinius motyvus, tai, pasak jos, yra stiprus kaltinimas prokuratūrai.
„Jei opozicija mano, kad Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl politinių priežasčių, šiaip čia yra labai baisus kaltinimas prokuratūrai, aš tikrai nematau pagrindo taip manyti“, – kalbėjo Vyriausybės vadovė.
Jei opozicija mano, kad Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl politinių priežasčių, šiaip čia yra labai baisus kaltinimas prokuratūrai, aš tikrai nematau pagrindo taip manyti.
Generalinė prokurorė N. Grunskienė ketvirtadienį prašys Seimo leidimo patraukti P. Gražulį baudžiamojon atsakomybėn pernai gegužę pradėtame tyrime po Seimo nario viešų pasisakymų apie LGBTIQ bendruomenės narius.
„Šiuo metu turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad kalbėdamas viešai Seimo patalpose po plenarinio Seimo posėdžio, kurio metu buvo svarstomas Civilinės sąjungos įstatymo projektas, Seimo narys Petras Gražulis galimai padarė nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio 2 dalyje“, – nurodyta prokuratūros pranešime.
Minėtame straipsnyje numatyta, kad tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, odos spalvos, tautybės, kalbos, kilmės, etninės kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, gali būti baudžiamas bauda, laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Praėjusių metų gegužės 26 dieną, Seimui po pateikimo pritarus Civilinės sąjungos įstatymo projektui, įteisinančiam tos pačios lyties asmenų partnerystę, P. Gražulis, išėjęs iš plenarinių posėdžių salės Seime sutiko kelis LGBTIQ bendruomenės atstovus ir juos iškeikė, išvadino išsigimėliais, platinančiais venerines ligas, siūlė gydytis.
Minėtame ikiteisminiame tyrime parlamentaras apklaustas kaip specialusis liudytojas, tačiau norint jam pateikti įtarimus, Seimas turi panaikinti jo teisinę neliečiamybę.
Pagal Konstituciją, Seimas narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali kitaip suvaržoma jo laisvė.
Generalinė prokurorė jau antrą kartą šioje kadencijoje prašys panaikinti Mišrios Seimo narių grupės parlamentaro P. Gražulio teisinį imunitetą.
2020 metų gruodį jis panaikintas, kad būtų galima politikui pateikti įtarimus dėl piktnaudžiavimo „Judex“ koldūnų byloje.
Teisėsaugos duomenimis, pasinaudodamas Seimo nario statusu P. Gražulis padėjo tvarkyti šaldytus maisto produktus gaminančios bendrovės „Judex“ problemas, kai Rusijos pareigūnai 2015 metais šios įmonės produkcijoje rado listerijos bakterijų.
Už tai Lietuvos apeliacinis teismas pernai birželį politikui skyrė daugiau nei 15 tūkst. eurų baudą ir nurodė konfiskuoti per 3,3 tūkst. eurų. Šių metų lapkričio 7 dieną galutinį verdiktą šioje byloje turėtų skelbti Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.
Be to, P. Gražuliui pradėta apkalta už tai, kad tyčia balsavo už kitą Seimo narį.
Opozicijos atstovai ketina nedalyvauti
Seimo opozicijos atstovai linkę nedalyvauti sprendžiant klausimą dėl Seimo nario Mišrios grupės atstovo P. Gražulio neliečiamybės, kurią prokuratūra prašo panaikinti, kad politikui būtų galima pateikti įtarimus dėl viešo tyčiojimosi ir žmonių grupės niekinimo dėl jų seksualinės orientacijos.
„Tikrai norime išklausyti, ką pasakys generalinė prokurorė, bet sprendimas frakcijos – nedalyvauti, nebent ką nors prokurorė pasakytų, ko iki šiol nežinojom“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė didžiausios opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.
„Valstiečių“ seniūnė teigė, jog prieš opoziciją nukreiptos iniciatyvos „susiveda kaip į opozicijos ne tai, kad naikinimą, bet kitų problemų uždengimą opozicijos narių (persekiojimu – BNS)“.
Panašiai kalbėjo ir opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.
„Išklausysime prokurorės, tada spręsime. Turi pagrindo (kalbos, kad opozicija nedalyvaus – BNS), bet spręsime pagal tai, ką pasakys prokurorė“, – BNS sakė S. Skvernelis.
Opozicinės Darbo partijos vadovas Andrius Mazuronis žurnalistams irgi patvirtino, kad „darbiečiai“ neketina dalyvauti sprendžiant dėl P. Gražulio neliečiamybės.
Valdančiosios Laisvės frakcijos atstovas, Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius sakė generalinės prokurorės Nidos Grunskienės kreipimąsi vertinantis „labai teigiamai“.
„Toks žingsnis aiškiai parodo, kad neapykantos kalbai vakarietiškoj Lietuvoj vietos paprasčiausiai nėra“, – sakė T. V. Raskevičius.
Komentuodamas opozicijos ketinimus nedalyvauti sprendžiant dėl P. Gražulio neliečiamybės, T. V. Raskevičius vadino „eiliniu bandymu manipuliuoti neigiamomis tendencijomis“.
„Opozicijos norėčiau paklausti, ar jiems atrodo normalu, kai Seimo narys viešai skatina neapykantą tam tikros socialinės grupės atžvilgiu?“ – klausė komiteto vadovas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paluckas apie kilusį šaršalą ir Žemaitaičio ambicijas: pasakysime ir griežtą žodį9
Premjeras Gintautas Paluckas neabejoja, jog valdantiesiems pavyks išspręsti kilusius ginčus dėl „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio ambicijų tapti Seimo vicepirmininku. Ministro pirmininko teigimu, socialdemokratai, k...
-
Gitanas Nausėda: elektros kabelių Baltijos jūroje gedimai nebeatrodo kaip atsitiktinumas15
Trečiadienį pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, prezidentas Gitanas Nausėda pažymi – šis bei pastaruoju metu Baltijos jūroje padažnėję panašūs incidentai rodo, kad tai nebėra atsi...
-
VRK registravo tris partijas dalyvauti pirmalaikiuose Jonavos, Joniškio ir Panevėžio merų rinkimuose
Ketvirtadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) registravo tris politines jėgas dalyvauti pirmalaikiuose Jonavos, Joniškio ir Panevėžio merų rinkimuose. ...
-
Po prezidento pasisakymo – Žemaitaičio atkirtis: kam Kalėdos, o kam intrigos45
Prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, jog mato „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio norą „siūbuoti koalicijos laivą“, pastarasis atmeta tokius svarstymus ir tikina – kalbėdamas apie padėtį valdan...
-
Keli ministrai prasiilgino šventinį savaitgalį: kai kurie prie darbų grįš tik po Naujųjų10
Nors premjero Gintauto Palucko Vyriausybė dirba vos dvi savaites, keletas ministrų Kalėdų laikotarpiu suplanavo atostogas ir prasiilgino šventinį savaitgalį – gruodžio 27 d., penktadienį, keturi ministrai darbe nepasirodys. Keli jų ilsės...
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?1
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Nausėda apie Žemaitaičio ultimatumus: tai kelia tam tikrų minčių40
Prezidentas Gitanas Nausėda tikina matąs „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio norą „siūbuoti koalicijos laivą“. ...
-
Šalies vadovai sveikina žydus su Chanukos šventės pradžia28
Prezidentas Gitanas Nausėda, premjeras Gintautas Paluckas bei užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys trečiadienį sveikina Lietuvos bei pasaulio žydus su Chanukos šventės pradžia. ...
-
Žemaitaitis: matau, kad Skvernelis nerimsta92
Nešventiškos Kalėdų išvakarės vos pradėjusioje dirbti koalicijoje. Remigijus Žemaitaitis grasina, kad jo nepaskyrus į Seimo vadovybę, Seimo Pirmininko postą reikėtų atimti ir iš Sauliaus Skvernelio. Šis ragina susik...
-
Jei ne Šimonytė, tai kas?54
Konservatoriai prieš didžiąsias metų šventes sulaukė nemalonių naujienų. Ekspremjerė Ingrida Šimonytė, laikyta pagrindine kandidate į partijos pirmininkes, paskelbė nesieksianti šio posto ir atsitrauksianti į užkulisius....