- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nepakeitus referendumo dėl pilietybės sąlygų, per 2024 metų referendumą bus sunku gauti naują rezultatą, sako Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) pirmininkė Dalia Henke.
„Reikia susivokti, kad nepakeitus buvusio referendumo sąlygų, einant 2024 metais su tomis pačiomis sąlygomis labai sunku gauti naują rezultatą. Jei pritrūks nors vieno balso, sprendimas bus atidėtas, ir jau šiandien, jau vakar mes turime kalbėti ir apie planą B: o kas bus, jei referendumas bus kaip ir 2019 metais su tokiu rezultatu“, – per spaudos konferenciją Seime ketvirtadienį sakė D. Henke.
Pasaulio lietuvių atstovė kėlė klausimą ir dėl to, ar referendumas yra vienintelis kelias, kad gimimu Lietuvos pilietybę įgiję žmonės ją galėtų išlaikyti ir tapę kitų valstybių piliečiais.
„Mums reikia kalbėti, ar iš tiesų jau tikrai nebėra kitų sprendimo būdų, dabar pasirinktas įrankis referendumu, kad tauta nuspręstų ir dar kartą pasisakytų tuo pačiu klausimu“, – sakė D. Henke.
Mums reikia kalbėti, ar iš tiesų jau tikrai nebėra kitų sprendimo būdų, dabar pasirinktas įrankis referendumu, kad tauta nuspręstų ir dar kartą pasisakytų tuo pačiu klausimu.
Konstitucijos pakeitimas daugybinei pilietybei įteisinti numatytas kartu su 2024 metais vyksiančiais prezidento rinkimais. Referendumas dėl dvigubos pilietybės išplėtimo jau vyko 2019 metų gegužę kartu su prezidento rinkimais, tačiau tuomet nepavyko priimti Konstitucijos 12 straipsnio pataisos.
Nors už dvigubos pilietybės galimybę balsavo 73 proc. dalyvavusiųjų referendume arba daugiau kaip 900 tūkst. rinkėjų, Konstitucijos pataisai priimti pritrūko apie 300 tūkst. balsų.
Kad Konstitucijos straipsnis dėl pilietybės būtų pakeistas, pataisą privalėjo palaikyti daugiau kaip pusė visų rinkėjų, tuo metu tai buvo ne mažiau kaip 1,23 milijono.
PLB vadovė kalbėdama apie būsimą referendumą pabrėžė, jog itin svarbu, kad šalies vadovai ir politikai būtų vieningi šiuo klausimu.
„Svarbiausia, kad Lietuvos valstybės vadovai irgi kalbėtų viena gaida, kodėl pilietybės išsaugojimas svarbus ir kodėl tas referendumas bus toks svarbus. Pirmiausia, kas galėtų būti skirtumas nuo 2019 metų, nes tuo metu valstybės vadovai buvo absoliučiai nevieningi tuo klausimu, komunikacine prasme buvo net kenkiama, pasakyčiau taip drastiškai“, – kalbėjo D. Henke.
Anot jos, dabar teikia vilčių tai, kad daugybinės pilietybės įteisinimas įrašytas Vyriausybės programoje. „Tai rodo, kad bent valdančios partijos susitelkė tuo klausimus ir rado bendrą sprendimą“, – pabrėžė PLB valdybos pirmininkė.
Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias išimtis, negali turėti dvigubos pilietybės.
Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad tik referendumu pakeitus Konstituciją galima atverti galimybę turėti dvigubą pilietybę po nepriklausomybės atkūrimo kitų šalių pilietybę įgijusiems Lietuvos piliečiams. Šiam Konstitucijos skirsniui taikoma didesnė apsauga ir jis keičiamas ne paprasta, o visų piliečių dauguma.
Praėjusios kadencijos Seimas buvo priėmęs pataisas, nuleidusias balsų kartelę referendumui dėl pilietybės, tačiau tuometinė prezidentė Dalia Grybauskaitė jas vetavo dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai.
Pilietybės klausimus svarstė šią savaitę Vilniuje posėdžiavęs Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimas. Jo metu PLB valdybos pirmininke trečiai kadencijai buvo perrinkta Vokietijos lietuvių atstovė D. Henke.
D. Henke Pasaulio lietuvių bendruomenei vadovauja nuo 2015 metų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žemaitaitis: klausimo apie pasitraukimą iš koalicijos šiuo metu nebeliko1
Partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis teigia, kad klausimo apie traukimąsi iš valdančiosios koalicijos „aušriečių“ gretose nebeliko. ...
-
Žemaitaitis: „Nemuno aušra“ kovą spręs dėl dviejų Seimo vicepirmininkų kandidatūrų1
„Nemuno aušros“ vadovybė kovo pradžioje spręs, ką deleguoti į Seimo vicepirmininkus Agnei Širinskienei traukiantis iš šios pozicijos ir paliekant „aušriečius“, o Remigijaus Žemaitaičio neteikia...
-
Šakalienė Hagoje: NATO turi sutarti dėl bent 3 proc. gynybai10
Hagoje viešinti krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė trečiadienį dalyvaudama keturšaliame susitikime su Nyderlandų, Latvijos ir Estijos kolegomis pabrėžė, kad NATO sąjungininkių finansavimas gynybai turėtų siekti b...
-
Skvernelis: JAV sprendimas – praeitos Vyriausybės nesėkmės ženklas5
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) administracijai paskelbus apie dirbtinio intelekto lustų eksporto ribojimą, kuris taikomas ir Lietuvai, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis tokį sprendimą vertino kaip praeitos Vyriausybės vykdytos užsienio politikos ...
-
Skvernelis mano, kad teisėsauga turėtų susidomėti „Teltonikos“ įkūrėjo istorija2
„Teltonikos“ įkūrėjui Arvydui Paukščiui detaliau papasakojus apie galimus buvusios Vyriausybės ir politikų bandymus kenkti jo įmonių grupei, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis mano, kad situacija turėtų pasidomėti kompetentingos...
-
Pasakė, kada planuojamas kai kurių Lietuvos politikų vizitas į JAV2
Kovo mėnesį planuojamas Seimo vicepirmininko Juozo Oleko, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) bei Užsienio reikalų komiteto (URK) narių vizitas į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). ...
-
Buvusi SAM kanclerė tapo KAM vienos iš grupių patarėja2
Buvusi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė tapo Krašto apsaugos ministerijos (KAM) patarėja, BNS nurodė ministerija. ...
-
KT vertins, ar prezidentas galėjo patvirtinti ne visos sudėties Palucko Vyriausybę2
Konstitucinis Teismas (KT) priėmė nagrinėti opozicijos skundą, ar prezidentas gali patvirtinti ne visos sudėties Ministrų kabinetą. ...
-
Apie Žemaitaičio ir Širinskienės skyrybas: bus vėl intrigų7
Remigijus Žemaitaitis liko ne tik be partinių ministrų, bet ir be Agnės Širinskienės. Antradienį ryte ji išėjo pas Saulių Skvernelį į „Vardan Lietuvos“ frakciją. Dabar ji tikisi, kad „Santa Barbaros“ gyvenime bu...
-
Vilniaus rajono savivaldybė atnaujino administracijos struktūrą
Vilniaus rajono savivaldybė praneša, kad siekiant geriau atliepti šio rajono gyventojų lūkesčius ir teikti jiems kokybiškesnes paslaugas, nuo sausio 1 d. pradėjo veikti naujai suformuota administracijos struktūra. Kaip nurodo savival...