- Erika Alonderytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ukrainoje apsilankę ir Rusijos karo nusikaltimus pamatę Lietuvos parlamentarai sako, kad Ukraina privalo būti politikų dėmesio centre, o parama jai turi būti didinama.
Aštuonių Seimo narių delegacija penktadienį lankėsi Kyjive, kur susitiko su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku Ruslanu Stefančuku, aptarė paramą Rusijos invaziją patiriančiai valstybei. Parlamentarai taip pat aplankė masines kapavietes Bučoje, Irpinėje susitiko su meru Oleksandru Markušinu.
Seimo nariai vyko su tarpparlamentinio Ukrainos paramos tinklo „United for Ukraine“ delegacija, kurią sudarė 35 nariai iš 11 nacionalinių parlamentų ir Europos parlamento. Delegacijai vadovavo europarlamentaras Andrius Kubilius.
Seimo narys Andrius Vyšniauskas BNS teigė, kad „United for Ukraine“ pagrindinis tikslas – spausti įvairių šalių Vyriausybes ir Europos vadovus kaip galima daugiau ir greičiau padėti Ukrainai. Anot jo, ukrianiečiams pasiūlyta pilietinio humanitarinio koridoriaus į Mariupolį iniciatyvą.
Manoma, kad rusai nedrįstų pulti nevyriausybinių organizacijų ir, be abejo, politikų su žiniasklaida.
„Buvo aptarta, kas yra daroma, ką būtų galima kitaip daryti, kaip tai mato ukrainiečiai. Mūsų delegacija iškėlė mintį apie humanitarinius koridorius į Mariupolį ir kitas teritorijas, kad galbūt galėtų šios misijos imtis pilietinė visuomenė ir politikai, tiesiog bandant daryti pilietinius humanitarinius koridorius, vykstant įvairioms organizacijoms su politinėmis delegacijomis į karo zoną ir bandant tokiu būdu prasimušti iki tų žmonių, kurie yra okupuotose teritorijose. Manoma, kad rusai nedrįstų pulti nevyriausybinių organizacijų ir, be abejo, politikų su žiniasklaida“, – BNS sakė A. Vyšniauskas.
Irpinėje delegacija apžiūrėjo intensyviausių mūšių vietas ir sugadintą infrastruktūrą, susitiko su meru Oleksandru Markušinu. Pasak A. Vyšniausko, aptarta, kiek ir kokių pastangų reikės miesto atstatymui. Svarstyta, kad infrstruktūros atstatymu jau dabar galėtų pradėti rūpintis miestai partneriai iš Europos šalių.
„Užsifiksavo, kad nors tai miestas kur pasiekta pergalė, bet labai aiškiai matėsi, į ką taikėsi Rusijos kariuomenė, pagrindiniai taikiniai buvo ligoninės, gyvenamieji pastatai, vaikų darželiai, nes jie labiausiai apgriauti ir sunaikinti“, – sakė A. Vyšniauskas.
Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis pranešime teigė, kad tai yra karo nusikaltimai, kurie turės būti anksčiau ar vėliau įvertinti.
Bučoje aplankytos mūšių vietos ir masinės kapavietės, taip liudijant Rusijos karių atliktus nusikaltimus žmoniškumui.
„Bučoje vaizdai labiausiai sukrečiantys, buvome prie masinių kapaviečių, vakar buvo pradėti ekshumuoti kūnai, matėme ir kapavietes, ir kalbėjome apie tai kaip nusikaltimai buvo vykdomi. Kiek buvo rasta, beviek visi nužudyti žmonės buvo nukankinti, moterys, vaikai išprievartauti. Vaizdai yra kraupūs, baisūs ir apie juos reikia kalbėti“, – teigė A. Vyšniauskas.
Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas pranešime teigė, kad beveik neabejotina, kad Buča buvo tik pradžia. Anot jo, yra informacijos, kad Mariupolyje, Trostianetske, Borodiankoje, Denisove, Čermihove ir kituose miestuose gali būti padaryta dar daugiau ir žiauresnių nusikaltimų, todėl Lietuva, Europa ir pasaulis turi skirti žymiai didesnį dėmesį Rusijos nusikaltimams.
A. Vyšniauskas taip pat teigė, kad delegacijoje buvo ir kolegos iš Vokietijos bei Prancūzijos. Tikimasi, kad gyvai pamačius situaciją, jų pastangos remti Ukrainą bus didesnės.
„Tikimės, kad jiems ir jų Vyriausybėms tas padarys tam tikrą įspūdį ir jų pastangos bus didiesnės. Lietuva, mūsų nuomone, daro maksimaliai, ką gali. Svarbiausiais dalykas – viena, kai matai iš televizijos, kita, kai pamatai savo akimis. Ir gali pasakyti politikams, kurie aksčiau ar vėliau pradės sakyti, kad gal karas jau rimsta, gal Ukrainai reikia nusileisti, gal vėl draugaukim su Rusija, nes tokių politikų atsiranda vis daugiau. Visi šitie žudynių vaizdai, akivaizdus pamatymas, leidžia nepamesti fokuso“, – sakė A. Vyšniauskas.
Ukrainoje taip pat lankęsis parlamentaras Lukas Savickas teigė, kad vienas svarbiausių vizito tikslų – parodyti vienybę ir palaikymą Ukrainai.
„Įvairiausiuose tarptautiniuose formatuose kalbant su Ukrainos valdžios atstovais buvo aiškiai girdima žinutė, kad jiems yra svarbu, kad Vakarų partnerių palaikymas būtų ne tik žodžiais, bet ir fiziniais apsilankymais, kad būtų galima gyvai bendrauti, kiekvienam pamatyti savo akimis karo žiaurumus, kurie vykdomi Ukrainoje“, – BNS teigė L. Savickas.
„Vienas iš tikslų buvo suburti kuo platesnį ratą politikų tiek nacionalinių parlamentų atstovų, tiek Europos Parlamento atstovų, parodyti vienybę, kad palaikymas yra skirtinguose formatuose, skirtingose šalyse, skirtingų politinių grupių atstovų“, – kalbėjo jis.
Pasak L. Savicko, pamatyta situacija Bučoje liudija, kad karo nusikaltimai yra vykdomi, o Vakarų atsakas turi griežtėti.
Delegacija vizito metu su Ukrainos Rados pirmininku ir parlamento nariais aptarė Ukrainos narystės Europos Sąjungoje perspektyvą, derintos pozicijos, kaip įtikinti skeptiškus ES politikus neblokuoti Ukrainos narystės perspektyvos.
Pasirašytas memorandumas dėl Ukrainos narystės ES, humanitarinės ir karinės paramos suteikimo spartinimo, „Maršalo plano“ Ukrainai, sankcijų įgyvendinimo, tarptautinio tribunolo Rusijos nusikaltimams tirti įkūrimo.
Seimo valdybos sprendimu balandžio 7–9 dienomis darbo vizito į Ukrainą komandiruoti Seimo vicepirmininkai Andrius Mazuronis ir Vytautas Mitalas, Seimo Ateities komiteto pirmininkas Raimundas Lopata, Seimo nariai Matas Maldeikis, Žygimantas Pavilionis, Lukas Savickas, Giedrius Surplys ir Andrius Vyšniauskas.
Vykstant karui Kyjive anksčiau jau lankėsi Lietuvos Seimo vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen, krašto ir sveikatos apsaugos ministrai, savo iniciatyva paramą Ukrainai keliskart gabeno trys Seimo konservatoriai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs Rusijos trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūni...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus5
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius49
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams5
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos9
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui19
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...