- Karolina Ambrazaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuva ir Lenkija sutarė gilinti tarpusavio ryšius gynybos ir saugumo srityje, telkti tarptautinę paramą nuo Rusijos agresijos besiginančiai Ukrainai.
Tai numatyta ketvirtadienį abiejų šalių prezidentų – Gitano Nausėdos ir Andrzejaus Dudos (Andžejaus Dudos) – pasirašytoje deklaracijoje.
Joje taip pat žadama spartinti NATO gynybos planų „parengtį, įgyvendinimą ir veiksmingumą“, išreiškiama parama Ukrainos ir Moldovos euroatlantinei integracijai.
„Kreipdamiesi į visą tarptautinę bendraminčių bendruomenę, raginame stiprinti pastangas, kad Ukrainai būtų suteikta tinkama pagalba atstatant svarbią infrastruktūrą“, – rašoma dokumente.
Po deklaracijos surengtoje spaudos konferencijoje G. Nausėda akcentavo, jog Lietuva ir Lenkija „vienu balsu skelbia, kad Ukraina ir Moldova yra laisvų Europos šalių šeimos narės“.
Užpernai kandidatės statusą suteikus Ukrainai ir Moldovai, šių metų vasarą ES šalys pradėjo derybas dėl minėtų valstybių stojimo į Bendriją.
„Lietuvos ir Lenkijos strateginis bendradarbiavimas šiandien įgyja ypatingą svarbą, kai Rusija tęsia neišprovokuotą, nepateisinamą, barbarišką plataus masto karinę agresiją prieš Ukrainą. Šiandien kartu su Lenkijos prezidentu dar kartą kreipiamės į visą tarptautinę panašiai mąstančių šalių bendruomenę ragindami dėti daugiau pastangų, kad Ukrainai būtų suteikta tinkama parama apsiginti“, – sakė G. Nausėda.
Deklaracijoje taip pat minimas bendradarbiavimas mokslo, studijų ir kultūros srityse, abipusių investicijų plėtra, parama regioninio junglumo stiprinimui.
„Mes tvirtai remiame visus regioninius formatus, kuriuose dalyvauja abi mūsų šalys ir patvirtiname savo įsipareigojimus būti atsparumo ir saugumo, bendradarbiavimo bei pažangos erdve mūsų regione“, – konferencijoje sakė Lietuvos vadovas.
„Vienu balsu kalbėdami mūsų regionų ir visai Europai svarbiausiais klausimais, esame daug geriau girdimi, esame pavyzdys kitiems mūsų sąjungininkams ir partneriams“, – teigė jis.
Prezidentas taip pat akcentavo susitikimo Liublino pilyje simbolizmą ir abiejų šalių unijos palikimo svarbą.
„Šiandien bendra Lenkijos ir Lietuvos prezidentų deklaracija mes išreiškiame pagarbą tuometinių Lenkijos karalystės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LDK) vadovų išminčiai ir toliaregiškumui“, – sakė G. Nausėda.
„Būtent čia, Liublino pilyje, prieš 455 metus, po ilgų abiejų šalių delegacijų diskusijų ir atkaklių derybų, buvo sukurta lygiateisių Lenkijos ir Lietuvos valstybių sąjunga“, – pridūrė prezidentas.
Šiemet minima Liublino unijos 455-oji sukaktis, taip pat sukanka 510 metų Oršos mūšiui, kuriame jungtinė LDK ir Lenkijos kariuomenė sutriuškino Maskvos pajėgas.
Anksčiau ketvirtadienį šia proga G. Nausėda su A. Duda Liubline aplankė Lietuvos aikštę, Lietuvos, Ukrainos ir Lenkijos brigados štabą.
Liublino unija sudaryta 1569 metų liepos 1-ąją, ja LDK ir Lenkijos Karalystė sujungtos į Abiejų Tautų Respubliką.
Abiejų šalių lyderiai dalyvavo ir Gynybos pramonės forume, į kurį atvyko daugiau kaip 70 gynybos pramonės įmonių ir organizacijų iš abiejų šalių.
Be kita ko, susitikimo metu pasirašyti bendradarbiavimo memorandumai tarp Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos bei Lenkijos gynybos pramonės įmonių asociacijos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Lenkijos konfederacijos „Lewiatan“, Nacionalinės gynybos pramonės asociacijos ir Lenkijos gynybos pramonės įmonių asociacijos, Lietuvos skaitmeninių technologijų asociacijos „Infobalt“ ir Lenkijos „Defence24“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę6
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Lietuvoje lankosi Ukrainos gynybos ministras R. Umerovas
Šeštadienį Lietuvoje lankosi Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas. ...
-
Kandidatas į kultūros ministrus – socialdemokratas Š. Birutis2
Naujojoje Gintauto Palucko vadovaujamoje Vyriausybėje kultūros ministru siūlomas socialdemokratas, Seimo narys Šarūnas Birutis. ...
-
Į Lietuvą atvyksta Ukrainos gynybos ministras R. Umerovas
Į Vilnių atvyksta Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas, BNS patvirtino Lietuvos krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. ...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Kandidatas į užsienio reikalų ministrus K. Budrys: tai išgirdau „pletko“ forma2
Į užsienio reikalų ministro postą siūlomas prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys neatsako, ar galimybę eiti šias pareigas pirmiausia aptarė su prezidentu Gitanu Nausėda, ar paskirtuoju premjeru Gintautu Palucku. Jis tikina, kad vis...
-
VRK: užsienyje balsavusiųjų skaičiaus pakanka išsaugoti Pasaulio lietuvių apygardą
Suskaičiavus Seimo rinkimuose balsavusius unikalius rinkėjus Pasaulio lietuvių apygardoje, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) teigia, kad po ketverių metų ši apygarda vėl galės būti sudaroma, jei smarkiai nesikeis rinkėjų skaičius Lietuvoje....
-
G. Paluckas: R. Šadžius yra kandidatas į finansų ministrus9
Naujai paskirtas premjeras Gintautas Paluckas sako, kad į Finansų ministerijos vadovo pareigas bus teikiama kartą finansų ministru jau buvusio Rimanto Šadžiaus kandidatūra. ...
-
Valkatomis kai kuriuos žmones pavadinęs E. Gentvilas: suprantu, kad galėjau užgauti13
Liberalas Eugenijus Gentvilas atsiprašė už savo pareiškimą, jog per daugiau nei 15 metų įvykęs Seimo narių atlyginimų kėlimas įspūdį gali daryti tik „valkatoms“. Politikas sako nieko nenorėjęs įžeisti. ...