- Greta Zulonaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dalis valdančiųjų ir opozicinių partijų mato poreikį papildyti 2022 metų susitarimą dėl saugumo ir gynybos, tačiau kuo – nuomonės išsiskiria.
Apie tai ir kitas gynybos bei saugumo temas TV3 debatuose pirmadienio vakarą diskutavo šešios spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose dalyvaujančios politinės partijos.
„Šis susitarimas turėtų apjungti tokias pagrindines sritis kaip gynybos pramonės vystymas – žaliasis koridorius gynybos pramonei, turėtų būti numatyti tie gynybos fondo finansavimo šaltiniai, dėl kurių parlamentinės partijos gali susitarti“, – kalbėjo Liberalų sąjūdžio lyderė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Tarp galimų papildomų finansavimo šaltinių krašto apsaugai ji įvardijo skolinimąsi.
„Mes žinome, jog gynybos obligacijos, tai yra skolinimasis gynybos reikmėms, yra tai, ką galima būtų labiau populiarinti ir tokia galimybė yra“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė kalbėjo mananti, jog susitarimas turėtų būti atnaujintas kitu būdu – tariantis dėl darbų ir projektų, kurie gali būti įgyvendinti per kelias kadencijas.
„Ir mes juos labai gerai žinome – tai yra Vokietijos brigada, kontrmobilumas, nacionalinė divizija, visuotinis šaukimas, rezervo aprūpinimas“, – sakė premjerė.
„Visa tai yra darbai, kurie bent jau per dvi ateinančias kadencijas tikrai kelsis, dėl to ir reikia susitarti“, – teigė ji.
Siūlo įrašyti didesnius skaičius
Socialdemokratė Dovilė Šakalienė, „valstietis“ Dainius Gaižauskas ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis susitarimą siūlė atnaujinti įrašant konkrečius skaičius, skiriamus krašto apsaugai.
„Vienas iš tokių svarbių dalykų, kad tada mes nenumatėme to gynybos finansavimo skiriamo didesnio procento ir mes buvome už tai, kad būtų numatyta 3,5 proc. BVP, tuomet karinis patarimas buvo kaip tik būtent toks, kad reikėtų galvoti apie šitą sumą“, – teigė D. Šakalienė.
Ji teigė mananti, jog keičiantis geopolitinei situacijai kitąmet visos partijos matys poreikį susitarimą atnaujinti.
„Man atrodo, kad svarbesnis dalykas yra kitas – kad mes iš tikrųjų jį de facto įgyvendintume, kad tai nebūtų tik popierius“, – sakė socialdemokratė.
Dabartiniame susitarime dėl saugumo ir gynybos nėra įrašyta konkrečių įsipareigojimų dėl gynybos finansavimo, tačiau Seimas šiemet nusprendė pakelti dalį mokesčių, kad jis pasiektų bent 3 proc. bendrojo vidaus produkto.
Skyrus dar papildomų lėšų, šiemet asignavimai krašto apsaugai jau yra pasiekę apie 3,2 proc. BVP.
„Manau, kad verta pildyti, kadangi situacija pasikeitė. Kalbant apie tą patį Vokietijos brigados atsiradimą ir infrastruktūros sukūrimą, taip pat apie oro gynybą, procentai kažkam labai svarbūs“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Jo teigimu, susitarime turėtų atsirasti bendra nuostata dėl gynybos finansavimo jam skiriant „tiek, kiek reikia tiems metams pagal laiko ašį“.
Dėmesį siūlo skirti kibernetiniam saugumui, ryšiui
D. Gaižauskas susitarimą siūlė papildyti krašto apsaugai skiriamu 3 proc. BVP įsipareigojimu, dėmesį dokumente skirti kibernetiniam saugumui.
„Nes visai neseniai buvo įrodyta, kad mes esame nulaužiami absoliučiai visose sistemose“, – teigė „valstietis“.
Partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis dokumente dėmesį siūlė skirti ryšiui ir susitarimo vykdymo kontrolei.
„Aš niekaip nesuprantu. Nu sutartį šiaip tai reikia vykdyti, o ne keisti kaip panorėjus“, – kalbėjo jis.
„Tame susitarime visiškai nekalbama apie ryšį. Jeigu ryšio netekimas, su „Starlink“ kas įvyko Ukrainoje, tai vėlgi kariškiai tą patį kelia klausimą“, – teigė R. Žemaitaitis.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną, juose bus išrinktas 141 Seimo narys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs Rusijos trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūni...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus5
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius54
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams5
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos9
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui19
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...
-
I. Šimonytė: turime siekti, jog kariams nestigtų nei finansinių išteklių, nei ryžto ginti laisvę18
Sveikindama krašto apsaugos bendruomenę su Lietuvos kariuomenės diena, laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė pažymi – ši diena primena, jog svarbu išlaikyti budrumą ir būti pasirengus apginti savo &scaron...
-
Ukrainos gynybos ministras: sąjungininkų parama mums išlieka stipri
Po Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimo prezidentu pasigirstant nuogąstavimams, jog JAV gali nutraukti karinę paramą Ukrainai, jos krašto apsaugos ministras Rustamas Umerovas sako, kad kol kas sąjungininkų parama kariaujančiai š...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...