Budrys: Pekinui būtų naivu tikėtis iš mūsų politinių nuolaidų dėl ambasados

Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Pekinui būtų naivu tikėtis politinių nuolaidų dėl ambasados Lietuvoje atkūrimo.

„Mes galime turėti misiją, mes galime turėti ambasadą, būtų gerai ją ir vėl turėti. Tai yra lūkestis, kad mes tą bazę turėsim, bet ar mes dėl to pasiryžę daryti kitus politinius dalykus, man atrodo, kad tai yra dalykas, kuris neturi reikalauti jokios kainos, absoliutus minimumas“, – antradienį žurnalistams Seime kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Būtų naivu tikėtis, kad dėl tokio bazinio minimumo kažkas turėtų mokėti politines nuolaidas (...). Tai yra absoliučiai bloga pradžia“, – akcentavo jis.

Pekinas diplomatinį atstovavimą santykiuose su Lietuva pažemino 2021 metais, atšaukęs ambasadorių Vilniuje ir diplomatinę atstovybę pavadinęs Kinijos laikinojo reikalų patikėtinio biuru.

Vilnius teigia, jog toks vienašališkas pervadinimas prieštarauja tarptautinei teisei, o Pekino sprendimas atstovybės darbuotojus vadinti laikinojo reikalų patikėtinio biuro atstovais kelia jiems akreditavimosi Lietuvoje problemų.

Pernai lapkritį Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje. Kaip tuomet pranešė Užsienio reikalų ministerija, atstovai paskelbti persona non grata dėl veiklos, pažeidžiančios Vienos Konvenciją ir Lietuvos teisės aktus.

Praėjusią savaitę viešėdamas Estijoje K. Budrys pažymėjo, jog jo interesas yra normalizuoti santykius taip, kad šalys bendrautų įvairiose konvencijose, diplomatinėse sutartyse ir tarptautinėse diplomatinių santykių tradicijose numatytomis tvarkomis. Jis pabrėžė, jog Lietuvai – reikalinga Kinijoje veikianti šalies ambasada.

„Esu profesiškai deformuotas ta prasme, kad man reikia tvarkos, ji turi būti aiški, kaip mes veikiame. Tvarka – Vienos konvencija reikalauja diplomatinių santykių, jeigu mes turime tokius santykius, turime turėti tam tikrą apsikeitimo žiniomis kanalą, kaip mes tuos santykius palaikome“, – antradienį kalbėjo ministras.

Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo 2021 metais Vilniuje atidarius Taivaniečių atstovybę. Lietuvių ir anglų kalba Taipėjaus atstovybė Vilniuje pavadinta „Taivaniečių“, o kinų kalba pavadinime naudojamas „Taivano“ vardas.

Pekinas, kuris teigia, kad savivaldus Taivanas yra jo teritorijos dalis bei grasina jėga perimti šios salos kontrolę, apkaltino Vilnių „rimtai pažeidžiant vienos Kinijos principą“.

Premjeras Gintautas Paluckas yra sakęs, jog Lietuvos santykių su Kinija atkūrimas bus sudėtingas. Jis bei prezidentas Gitanas Nausėda pasisako už santykių su šia rytų Azijos šalimi normalizavimą.

Seimo antradienį priimtoje rezoliucijoje dėl užsienio politikos tęstinumo teigiama, jog Kinija, būdama esmine Rusijos agresijos prieš Ukrainą įgalintoja, tampa vis didesne grėsme Lietuvos užsienio ir saugumo politikai.


Šiame straipsnyje: Kęstutis BudrysKinijaambasada

NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
svarbu TAIVANIO atstovybė ,,staklias parduoda ruskiams ginklams daryt paskui žudo ukrainiecius

Budrys

Budrys portretas
=Anukas 2.0
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių