- Austėja Paulauskaitė, Gytis Pankūnas/ELTA, Jūratė Skėrytė, Saulius Jakučionis/BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Apibendrino Seimo rinkimų pirmąjį turą: vienas ramiausių
-
Apibendrino Seimo rinkimų pirmąjį turą: vienas ramiausių
-
Apibendrino Seimo rinkimų pirmąjį turą: vienas ramiausių
-
Apibendrino Seimo rinkimų pirmąjį turą: vienas ramiausių
-
Apibendrino Seimo rinkimų pirmąjį turą: vienas ramiausių
-
Apibendrino Seimo rinkimų pirmąjį turą: vienas ramiausių
-
Apibendrino Seimo rinkimų pirmąjį turą: vienas ramiausių
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, Seimo rinkimuose politinę valią atvykusių išreikšti gyventojų aktyvumas buvo didesnis nei 2004, 2008, 2016 bei 2020 metų Seimo rinkimų metu. Vis dėlto, pastebima, kad dienos pradžioje rinkėjai buvo ne tokie aktyvūs kaip prieš ketverius metus.
„Iki 11 valandos šiandien rinkėjai buvo mažiau aktyvūs nei prieš ketverius metus. Vėliau aktyvumas buvo didesnis ir bendras dienos aktyvumas viršija Seimo rinkimų aktyvumą, bet yra mažesnis nei per prezidento rinkimus“, – spaudos konferencijos, surengtos pasibaigus balsavymui, metu teigė VRK pirmininkė L. Petronienė.
Pažymima, kad rinkėjai aktyviausi buvo nuo 10 iki 14 valandos.
„Šiomis valandomis per valandą balsavo daugiau nei po 4 procentus rinkėjų – iš viso 17,79 proc. Paminėtina, kad prieš ketverius metus per visą rinkimų dieną nebuvo tokios valandos, kada balsuotų daugiau negu 4 procentai rinkėjų“, – kalbėjo L. Petronienė.
R. Požėla: pranešimų apie galimus pažeidimus perpus mažiau
Spaudos konferencijoje dalyvavęs policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigė, kad šių Seimo rinkimų pirmąjį turą galima pavadinti ramiu.
„Šių rinkimų pirmas turas buvo ramus, vienas ramiausių“, – teigė policijos generalinis komisaras.
Anot jo, per 2020 m. parlamento rinkimų pirmąjį turą gauti 131 pranešimą apie pažeidimus, susijusius su rinkimai, per 2024 m. Seimo rinkimų pirmąjį turą – 68.
„Tai iš esmės per pusę pranešimų esame gavę mažiau“, – sakė R. Požėla.
Tarp gautų pranešimų apie galimus pažeidimus, pasak jo, dominavo pranešimai apie galimus viešosios tvarkos pažeidimus, kuriuos kėlė neblaivūs asmenys.
O. Gurevičiaus/ELTOS nuotr.
„Nieko naujo. Kaip ir per kiekvienus rinkimus, dalis rinkėjų, matyt, dėl drąsos pavartoja ir prisidaro sau problemų“, – dėstė R. Požėla.
Anot policijos vadovo, šiemet, per parlamento rinkimus, nuo kampanijos pradžios, pradėti du ikiteisminiai tyrimai, per 2020 m. Seimo rinkimus pradėti šeši ikiteisminiai tyrimai.
Kaip ir per kiekvienus rinkimus, dalis rinkėjų, matyt, dėl drąsos pavartoja ir prisidaro sau problemų.
ELTA primena, kad Rokiškyje rinkimų komisijos narei buvo nustatytas beveik 3 promilių girtumas, moteris buvo nušalinta nuo darbo. Širvintų rajone neblaivus vyras rinkimų apylinkėje išsitraukė žaislinį ginklą ir antrankius. Šiaulių rajone neblaivus vyras atėjo į rinkimų apylinkę, trukdė jos darbui, buvo iškviesta policija. Pažeidėjui buvo surašytas protokolas.
Sekmadienį įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, išreikšti savo pilietinę valią prie balsadėžių atėjo 52,06 proc. Lietuvos rinkėjų. Išankstiniame balsavime dalyvavo 11,75 proc. piliečių, o rinkimų dieną balsavo 40,31 proc.
Prieš ketverius metus, 2020 m., rinkėjų aktyvumas siekė 47,16 proc.
Dėl 141 Seimo nario mandato rungiasi 14 partijų ir viena koalicija. 71 Seimo narys renkamas vienmandatėse apygardose. Jeigu nė vienas kandidatas nesurinks penktadalio visų vienmandatės apygardos rinkėjų balsų, spalio 27 d. bus rengiamas antrasis Seimo rinkimų turas.
Dar 70 atstovų parlamente piliečiai išrenka pagal partijų sąrašus daugiamandatėje apygardoje. Politinės jėgos gaus mandatus, jeigu surenka ne mažiau kaip 5 proc. balsų. Tiesa, koalicijoms ši kartelė siekia 7 proc. – mažiausiai tiek balsų, kad gautų vietų Seime, turės surinkti Taikos koalicija bei jungtinį sąrašą sudarę „valstiečiai“.
Seimo rinkimų aktyvumas – penktas didžiausias nuo nepriklausomybės atkūrimo
Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, nuo 1992 metų Lietuvoje vyko devyneri Seimo rinkimai.
Sekmadienį vykusio pirmojo rinkimų turo aktyvumas buvo penktas didžiausias po 1992-ųjų, 1996-ųjų, 2000-ųjų ir 2012-ųjų balsavimų.
Naujienų agentūra BNS pateikia informaciją visų vykusių parlamento rinkimų aktyvumą.
2024 metais renkant Seimą aktyvumas siekė 52,06 procento, balsuoti iš viso atvyko 1 mln. 212 tūkst. 15 mln. rinkėjų (neįskaičiuoti Pasaulio lietuvių apygardoje balsavusieji).
2020 metais aktyvumas buvo 47,81 procento. Tąkart balsavo 1 mln. 178 tūkst. 26 rinkėjai.
2016 metais parlamento rinkimuose balsavo 50,64 proc. arba 1 mln. 273 tūkst. 427 rinkėjų.
2012 metais aktyvumas siekė 52,93 proc., balsavo 1 mln. 370 tūkst. 14 rinkėjų.
2008 metais renkant Seimą balsavo 48,59 proc. arba 1 mln. 309 tūkst. 965 rinkėjai.
2004 metais per rinkimus valią išreiškė 46,08 proc. arba 1 mln. 228 tūkst. 653 rinkėjai.
2000 metais renkant parlamentą aktyvumas buvo 58,63 proc., balsavo 1 mln. 539 tūkst. 743 į rinkėjų sąrašus įrašytų asmenų.
1996 metais dalyvavo 52,92 proc. arba 1 mln. 374 tūkst. 673 proc. rinkėjų.
1992 metais rinkimų aktyvumas buvo didžiausias – siekė 75,26 proc., tąkart balsavo 1 mln. 858 tūkst. 574 rinkėjai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda ir kiti pareigūnai lankėsi lėktuvo aviakatastrofos vietoje1
Pirmadienio popietę prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Vokietijos ir Ispanijos ambasadoriais Lietuvoje apsilankė DHL krovininio lėktuvo aviakatastrofos vietoje. ...
-
Mirė buvusio Seimo nario E. Jovaišos žmona2
Mirė buvusio parlamentaro, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nario Eugenijaus Jovaišos žmona Audronė Jovaišienė. ...
-
G. Nausėda: nelaimė nukritus lėktuvui rodo tinkamą pareigūnų pasirengimą1
Vilniuje nukritusio DHL krovininio orlaivio nelaimė parodė tinkamą pareigūnų pasirengimą tokioms situacijoms, sako šalies vadovas Gitanas Nausėda. ...
-
L. Kasčiūnas: kol kas nėra ženklų, kad lėktuvo katastrofa Vilniuje susijusi su sabotažu1
Sostinėje pirmadienio rytą nukritus krovininiam DHL lėktuvui, krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas šio įvykio nesieja su sabotažu ar teroristiniu aktu. ...
-
Šiaulių politikas G. Lukošaitis kaltinamas 68 kartus melavęs apie piltą kurą
Šiaulių apygardos prokuratūra pirmadienį pranešė teismui perdavusi baudžiamąją bylą, kurioje Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys Gintautas Lukošaitis kaltinamas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, turto pasisavinim...
-
G. Surplys traukiasi iš LVŽS5
Buvęs Seimo narys Giedrius Surplys pranešė pasitraukiantis iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS). ...
-
I. Šimonytė situaciją dėl nukritusio lėktuvo aptarė su atsakingomis institucijomis4
Laikinai premjerės pareigas einanti Ingrida Šimonytė sako, kad sostinės savivaldybei dėl sudužusio krovininio DHL bendrovės lėktuvo padarinių bus suteikta visa reikiama pagalba. ...
-
Prezidentas pulkininkui A. Alasauskui suteikė brigados generolo laipsnį1
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pulkininkui Aurelijui Alasauskui suteikė brigados generolo laipsnį. ...
-
G. Nausėda iš būsimojo kultūros ministro tikisi didesnio finansavimo šiai sričiai2
Prezidentas iš būsimojo kultūros ministro tikisi Kultūros pagrindų įstatymo įgyvendinimo, didesnio finansavimo kultūros darbuotojams, sako jo patarėja. ...
-
G. Nausėda: daugiau priešų batai niekada nemindys Lietuvos žemės32
Šventinės salvės, iškilminga rikiuotė ir palaikymas Ukrainai – Lietuvoje paminėta kariuomenės diena. Karius ir žiūrovus sveikinęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė – virš Lietuvos kybant „tamsaus pavojaus i&...