Prestižinėje Kauno galerijoje – ne visai menas?

Galerijoje "Meno parkas" karaliauja video menas – juo turtingas šiuolaikinio meno festivalis "Kaunas mene" ir verda diskusijos, ar šie kūriniai išties vertingi.

Videodarbų gausa

Gal šiuo metu čia nevyksta jokių parodų? Tokia pirmoji mintis kyla užklydus į galeriją Kauno senamiestyje įsikūrusią galeriją "Meno parkas". Čia pasitinka vienintelis tikras vizualiojo meno kūrinys – mirguliuojančiais juodais atspalviais katalono Agustino Fructuoso ištapyta galerijos siena ir… keletas televizorių. Tačiau, užsukus kad ir vieninteliam lankytojui, erdvė staiga atgyja – galerijos vadovas Arvydas Žalpys paspaudžia reikiamus mygtukus ir vaizdo ekranuose jau sukasi čia eksponuojamų filmų įrašai.

"Tuštumos pojūtis galerijoje – apgaulingas, – tvirtina galerijos vadovas ir primena, kad pirmadieniais, mūsų apsilankymo dieną, galerija neveikia. – Pasikeitė dar prieš penkerius metus vyravusi tendencija, kad žmonės tik į atidarymą susirenka – dabar parodos jau lankomos tol, kol veikia."

Pasak pašnekovo, ypač šią vasarą, kai Kaune labai padaugėjo užsienio turistų, negalima skųstis lankytojų trūkumu: "Švedai, ispanai užsuka, vokiečiai, prieš penkerius metus čia lankęsi, sugrįžta."

Kūnas – it švari lenta

Iš galerijoje matytų vaizdų labiausiai atmintin įsirėžia Vaidos Tamoševičiūtės videokūriniai, sukurti performansų, kuriuose vaidino pati menininkė, pagrindu.

Kaune ir Portugalijoje vykusiuose performansuose nuogas menininkės kūnas buvo išrašytas meilę, baimę ir netikrus jausmus – susvetimėjimą, nenuoširdumą – nusakančiais žodžiais. Pirmuoju atveju kūnas kitų performanso veikėjų išrašomas meilikaujančiais viliotojo pažadais anglų kalba, galiausiai virstančiais juoda mase, tarsi purvas padengiančia menininkės kūną; antruoju – menininkė pati išrašo kūną tekstu, nusakančiu vidinės asmens būsenos dvilypumą ir nepastovumą.

Eksponuojamais videodarbais kūriniais menininkė reflektuoja šiuolaikinio žmogaus, gyvenančio vis greičiau, gausiau, intensyviau, bet vis labiau tolstančio nuo jį supančių žmonių, gyvenimą. "Apgaudinėjame, meluojame, slepiamės po kaukėmis, bijome", – taip šiuolaikinio žmogaus savybes apibūdina menininkė.

Į galeriją užsukęs garsus vyresnės kartos grafikas Romualdas Čarna, žiūrėdamas V.Tamoševičiūtės videodarbus, palingavo galva: "Ir ne kartą matyta, ir jokios gelmės. Duok Dieve, šitas tuščias menas, man dar gyvam esant, praeis ir sugrįš gilesnė kultūra."

R.Čarnai suabejojus, ar tai, ką matome ekrane, apskritai yra menas, tarp jo ir A.Žalpio užvirė diskusija. "Henri Matisse'as su kitais fovistais, padariusiais perversmą mene, kažkada irgi buvo metamas iš parodų salių – esą tai, ką jie kuria, nėra menas. Lygiai taip pat Pablo Picasso ir kiti kubistai iš pradžių tik "pogrindyje" kūrė – niekas nenorėjo priimti jų pateikiamo pasaulio vaizdavimo būdo", – istorinę meno sampratos kaitą priminė A.Žalpys.

"Bet visa tai dar buvo tapyba. O čia – viską tas Mačiūnas (Jurgis Mačiūnas – vienas iš XX a 7-ajame JAV gimusio tarptautinio meninio judėjimo pradininkų – aut. past.) padarė. Pagal jį, gali šlapintis ant sniego, ir tai jau bus menas", – su kartėliu kalbėjo R.Čarna ir tikino, kad J.Mačiūno meno samprata jau nueina nuo scenos.

Ateina su savo įsitikinimais

"Vyresnė karta ateina su savo įsitikinimais ir net nesistengia įsigilinti į tai, kas ir kaip vaizduojama šiuolaikiniame mene", – apgailestavo A.Žalpys.

Viename videoekranų sukasi olandės Jeanne van Heeswijk videofilmas "Belaukiant sugrįžimo, arba galimybių diena", Rolando Karaliaus "Portretas. Židrija Janušaitė" ir jaunų Italijos menininkų videodarbai.

Galerijoje taip pat demonstruojama Gintarės Valevičiūtės vaizdo instaliacija "PerJungtuvės". Prieš penkiolika metų vykusių vestuvių nuotraukos, filmuotos medžiagos fragmentai iš naujo permontuoti, retušuoti menininkės – medžiagoje, dokumentuojančioje dviejų giminių susijungimą, jaunasis ir jo giminės – tarsi išgaravę. Jų menamas vietas ženklina baltas kontūras, judantis, šokantis filmuotoje medžiagoje, tarsi koks nematomas žmogus grėsmingai apkabinęs jaunąją fotonuotraukose. Taip menininkė vizualiai permąsto dažną socialinį reiškinį – skyrybas.


Kas? Grupinė festivalio "Kaunas mene" paroda.

Kur? Galerijoje "Meno parkas" (Rotušės a. 27, Kaunas).

Kada? Parodos veikia iki rugpjūčio 14 d.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių