Seni laikraščiai ir žurnalai – įkvepiančiai ir prasmingai kūrybai

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas daugelį žmonių uždarė namuose. Nėra geresnio būdo nurimti ir prasmingai leisti laiką su šeima kaip pasinerti į kūrybą. Namuose tikrai rasite senų laikraščių ar žurnalų: daug išmonės ir gebėjimų nereikia, kad jie virstų praktiškais daiktais ir stilingomis interjero puošmenomis.

Plastiška medžiaga

Laikraščių gyvenimas labai trumpas: jie įdomūs, aktualūs, kol nauji, švieži ir neskaityti, o vakarykščiai – jau nereikalingi, mažai ką domina, nebent koks puslapėlis su receptais ar kita naudinga informacija. Dažnuose namuose atsiras ir krūva spalvingų žurnalų apie gyvenimo būdą, keliones – išmesti juos gaila, geresnius galima kam nors atiduoti, o mažiau įdomūs, kaip ir seni laikraščiai ar reklaminiai žurnaliukai, – puiki medžiaga tvarios kūrybos idėjoms įgyvendinti.

Tiek ploni laikraščių, tiek blizgūs žurnalų puslapiai labai plastiški ir paklūsta įvairioms kūrybinėms technikoms: juos lengva karpyti, lankstyti, sukti, galima naudoti koliažams ir mozaikoms, originalių sumanymų nestokojantys dizaineriai juos paverčia tapetais, apklijuodami ar kitaip dekoruodami atnaujina įvairias interjero detales ir net daro baldus, kuria garderobo aksesuarus, o kai kurie suka siūlus ir mezga namų dekoro akcentus ar drabužius.

Tūtelių technika

Labai tvirti ir ilgaamžiai darbai kuriami iš laikraščių ar žurnalų tūtelių. Išmanantys pynimo meną įprastas lanksčias karklų vyteles keičia minėtomis ir iš jų kuria originalias vazas, krepšius, padėklus, lentynas ir net kėdes. Meniškiems eksperimentams tūtelės įkvepia ir neturinčius ypatingų gebėjimų, o paprasta jų technika prieinama tiek mažiems, tiek suaugusiesiems.

Be pluoštelio senų laikraščių ar žurnalų reikės lipalo ir karštų klijų, žirklių ir virbalo, pieštuko, medinio iešmelio ar bet kokio kito norimo skersmens ilgesnio daikto – jis bus naudojamas kaip pagrindas tūtelėms daryti.

Technika: tūteles patogu sukti ant medinio iešmelio ar pieštuko.

Puslapius sukarpykite 8–12 cm pločio juostomis (jei karpysite horizontaliai, jos bus ilgesnės). Iešmelį prie juostos kampo dėkite įstrižai ir tvarkingai susukite tūtelę. Kad ji neišsisuktų, juostos galo vidinę pusę patepkite neskystais klijais. Atsargiai ištraukite iešmelį.

Taip padarytos tūtelės labai tinka įvairiems padėkliukams, tiesių paviršių vazoms, dėžėms ir kitiems daiktams gaminti, laikrodžio, veidrodžio ar paveikslo rėmų apdailai, dekoratyviems koliažams kurti. Juosteles tarpusavyje ir prie pagrindo klijuokite karštais klijais.

Didesnio diametro, pavyzdžiui, ant storo pieštuko susuktas tūteles patogu naudoti įvairiems išgaubtą paviršių turintiems daiktams ar atskiriems elementams. Šiuo atveju tūtelė turi būti plokščia – reikia ją dar suploti išilgai perbraukus peiliu ar tuo pačiu pieštuku. Galima naudoti ne tik tūteles: laikraščio puslapį sukarpykite 5–6 cm pločio juostomis, kurių kiekvieną sulankstykite taip, kad gautųsi 1,5–2,5 cm pločio juosta, popieriaus kraštą priklijuokite.

Paruoštas detalės galite palikti natūralias – spalvingas, su tekstu ir stambiomis antraštėmis, tačiau taip pat jas galite tonuoti akvarele, kava, juodąja arbata – rankdarbis įgaus vintažinį stilių, skleis senovės dvasią arba viską paslėpti po akrilo dažų sluoksniu.

Popieriaus keramika

Kurdami erdvinius daiktus juostas pradžioje nedaug supurkškite vandeniu ir leiskite joms 2–3 min. pabrinkti – popierius bus minkštesnis, labiau paklusnus. Bet kokio objekto forma bus preciziškai taisyklinga, jei naudosite konkrečios formos korpusą – vazą, dubenį, tiks net ir balionas.

Indą formuoti pradėkite nuo dugno: juostos pradžią apsukite aplink iešmelį, kad neišsisuktų, suklijuokite pirmą ir antrą vijas ir sukite spirale atrėmę į stalą – dugnas gausis idealiai tiesus. Vijas tarpusavyje reguliariai sutvirtinkite klijais, pasibaigus vienai juostai, kitą priklijuokite prie jos galo.

Klijuodami indo sieneles juostelių neglauskite vieną prie kitos tame pačiame lygyje – spirale kilkite aukštyn: kiekvieną naują viją nedaug kilstelėkite į viršų ir priklijuokite prie apatinės.

Į viršų siaurėjančios formos objektus teks suklijuoti iš dviejų atskirai susuktų dalių – kitaip daikto, naudojamo kaip korpusas, neišimsite: pradžioje suformuokite dugną ir sieneles iki plačiausios korpuso dalies, paskui – nuo plačiausios iki viršaus.

Sienelėms, beje, kaip ir visam daiktui ar tik jo apdailai, galite naudoti atskirai susuktus mažus skritulėlius ar žiedelius. Nesudėtinga padaryti ir kitos formos detales: keturkampes, ovalias, trikampes – vijas suklijavus lipalo klijais skritulėlius atitinkamai suveržkite gumelėmis, palikite gerai išdžiūti, o jau tada klijuokite norimą objektą.

Iš laikraščių ar žurnalų puslapių sukurtą rankdarbį pravartu padengti laiku: jis ne tik paryškins spalvas, bus lengviau nuvalyti dulkes, bet ir papildomai sutvirtins detales tarpusavyje, konstrukcija taps kur kas kietesnė. Jei objektas vienspalvis, galite jį dekoruoti dekupažo technika ar išpiešti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

R.Gudaitiene

R.Gudaitiene portretas
Puikus laiko praleidimas su vaikais !

...,neZINAU?...,tikrai neZINAU???...,

...,neZINAU?...,tikrai neZINAU???..., portretas
reikia nusiKELTI PORA DESIMTMECIU ATGAL,kad tokie DARBELIAI DOMINTU...,nebe TIE LAIKAI MIELIEJI...,yra IDOMESNIU LAISVALAIKIO praLEIDIMO BUDU... TASKAS

...,asmeniskai MANE!!! dziugina,kad...

...,asmeniskai MANE!!! dziugina,kad... portretas
kompiuteris isSTUME TUOS POPIERINIUS LAIKRASCIUS...,spauda apZVELGIU INTERNETU ,idomiausiems TEKSTAMS paTEIKIU SAVO paSTEBEJIMUS...,NAMUOSE suMAZEJO SIUKSLIU...,POPIERINIAI ZURNALAI PATINKA,bet... JIE BRANGOKI... TASKAS
VISI KOMENTARAI 4

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių