- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos ir Latvijos pasienyje, Zarasų rajone, sutvarkyti smarkiai apgriuvę Kamariškių dvaro sodybos rūmai, pranešė Kultūros paveldo departamentas (KPD).
Restauruotos išorės ir vidaus sienos, atkurtas stogas, autentiškas grindinys, suveržtos mūrinės sienos metalo konstrukcijos, pažemintas žemės lygis prie pamatų ir kt.
Dvarvietės atkūrimu besirūpinusios viešosios įstaigos „Inovatorių slėnis“ direktoriaus Arūno Survilos teigimu, Zarasai negali pasigirti išlikusiais dvarais, todėl rajonui ši dvaro sodyba turi išskirtinę reikšmę.
„Ji buvo visiškai neprižiūrėta, išplėšta, ir baigiama pamiršti jos istorija“, – sakė jis.
Pasak A. Survilos, apleistų rūmų sienos lingavo, o paukščiams nutūpus krito plytos.
„Bet po truputį, taikant visą konstruktorių vadovėlį, dvaras buvo išgelbėtas. Įdomu, kad dvaras pastatytas iš išskirtinių plytų, kurių dalis buvo išvogta. Jų trūkumą turėjome pasigaminti patys“, – pasakojo „Inovatorių slėnio“ vadovas.
Anot jo, autentiškų plytų pavyzdžiai siųsti tyrimams į Švediją, siekiant išsiaiškinti, kaip jos padarytos.
Dvarvietėje augusio seno ąžuolo fragmentai tapo naujomis palangėmis, nugriuvę parke uosiai – žaliava kitoms medinėms detalėms.
„Norint taikyti kuo tvaresnius sprendimus, vietoj betono perdangose buvo išlietas skystas gipsas, o sienos tinkuotos kalkėmis. Interjeras minimalistinis, atkurta tik tai, kas tikrai buvo“, – tvirtino A. Survila.
Sugriuvusį dvarą „Inovatorių slėnis“ iš Zarasų rajono savivaldybės įsigijo 2019 metais.
„Nuolatinių talkų ir savanorių pagalba buvo pradėti valyti visų pastatų griuvėsiai. Padedant Šarūnui Subatavičiui, Simonai Burokaitei pradėtas aktyviai daryti istorinis tyrimas, net 60 žmonių iš Lietuvos ir Latvijos pasakojo prisiminimus, perpasakojo istorijas iš dvaro laikotarpio. Taip pat atrasta dvaro laikotarpio daiktų, virtuvės knyga, čia gamintų „Karvutės“ saldainių receptas“, – pasakojo A. Survila.
Anot jo, bendradarbiaujant su Pelkių apsaugos ir atkūrimo fondu atliktas teritorijos bioįvairovės tyrimas. Mokslininkai čia atrado nykstančias Raudonosios knygos rūšis, tarp jų – ir Europos lygmeniu saugotiną niūriaspalvį auksavabalį.
Pagal bioįvairovės tyrimo rekomendacijas likviduoti šabakštynai, menkaverčiai želdiniai, o vertingiems medžiams atlikta medžių redukcija, tai yra pratęstas ilgaamžiškumas.
Taip pat išvežtos šiukšlių krūvos, bendradarbiaujant su ESO iš dvaro teritorijos iškelta daugiau kaip 30 elektros stulpų.
Be to, teko iš dvarvietės pašalinti sovietų laikotarpio statinius, nugriautas ten buvęs daugiabutis.
„Pirmiausia jį reikėjo įsigyti iš savininkų, o tai padaryti buvo nelengva, kadangi jį buvo nusipirkę trečiųjų šalių piliečiai, tikėdamiesi gauti vizas į Europą. Teko pasitelkti antstolius, teismus, galiausiai daugiabučio neliko, teritorija tapo visiškai autentiška. Paraštėse lieka daug istorijų apie teisinį nihilizmą, institucijų nenorą spręsti problemas“, – KPD pranešime sakė A. Survila.
Kamariškių dvarvietė istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėta 1583 metais, kaip Suvieko dvaro palivarkas, priklausęs ponui Martynui Komorovskiui ir jo žmonai Beatai Kmitaitei.
Vėliau jis ne kartą keitė šeimininkus. 1901 metais Kamariškių dvarą su daugiau nei tūkstančio hektarų žemės valda įsigijo iš Mintaujos kilęs baronas Heinrichas Vilhelmas Berndt fon Richteris (1856–1936) su žmona Matilda Augusta Dalvitz. Richterių laikotarpis siejamas su dvaro suklestėjimu, čia veikė saldainių fabrikas. Sovietams okupavus Lietuvą dvarą paveldėję Richterių vaikai pabėgo į Vokietiją.
Pokariu dvarvietė buvo apiplėšta ir suniokota, joje įsikūrė kolūkis, apgyvendinti naujakuriai.
Dabar ten teikiamos nakvynės, maitinimo paslaugos, įkurta garso studija, vyksta renginiai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atmintinų dienų sąraše – kultūrai, giminėms, miškininkams, vynui skirtos dienos
Kadenciją baigiantis Seimas į atmintinų dienų sąrašą įtraukė 6 naujas dienas. ...
-
Teatras „No Shoes“: menas, kuris edukuoja ir drąsina
Išskirtinai jaunajai auditorijai kuriantis teatras „No Shoes“ spektakliais džiugina jau ketvirtą sezoną. Keliaudamas po šalies ugdymo ir kultūros įstaigas scenos meno profesionalų duetas Ieva Jackevičiūtė ir Raimondas Klezys ...
-
Vilniuje prasideda šiuolaikinės dramaturgijos festivalis „Versmė“
Vilniuje Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) antradienį prasideda tradicinis šiuolaikinės dramaturgijos festivalis „Versmė“. ...
-
Jaunoji dizainerių karta ir jos siūlomos patirtys
Pastaraisiais metais dešimtmečiais dizaino sąvoka labai išsiplėtė ir apima jau ne tik madą, plakatus ar mus supančius produktus. Jaunosios kartos dizaino kūrėjai dar studijų metais leidžiasi į įvairius temų, ne tik medžiagų ir form...
-
Kultūros ir sporto renginiai lapkričio 11–17 d.
Lapkričio 11 d. Rokų laisvalaikio salė: 11 val. – edukacinis užsiėmimas „Visuose languose Kalėdos: šventinių žaisliukų kūrimas“. Liučiūnų laisvalaikio salė: 18 val. – neformaliojo suaugusiųjų švie...
-
I. Kaminskė: fotografuodama noriu parodyti bendruomenėse vykstančius nuostabius dalykus5
Ingą Kaminskę drąsiai galima vadinti Kulautuvos fotometraštininke: ji ne vienus metus įamžina čia vykstančius renginius ir juose dalyvaujančius žmones. Kadangi per tą laiką susikaupė nemažai nuotraukų, pušyne prie Kulautuvos laisval...
-
Šiaurės ir Baltijos šalyse prasideda literatūros savaitė
Šiaurės ir Baltijos šalyse pirmadienį prasideda savaitę truksianti literatūros savaitė. ...
-
Vilniuje vyks nemokama užsieniečių fotosesija
Sostinėje esančioje Vilniaus gatvėje šeštadienį vyks nemokama užsieniečių fotosesija. ...
-
Po gaisro ruošiamasi vėl atidaryti Paryžiaus Dievo motinos katedrą
Paryžiaus Dievo Motinos katedra (Notre-Dame de Paris) po mėnesio vėl priims lankytojus ir tikinčiuosius po restauracijos, kurios tikslas – atgaivinti antram gyvenimui buvusią didingą Paryžiaus katedrą, smarkiai nukentėjusią nuo niokojančio gai...
-
Atstovauti Lietuvai Venecijos bienalėje pretenduoja du projektai
Dėl atstovavimo Lietuvai 61-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje varžosi du projektai, pranešė Kultūros taryba. ...