- Gerūta Griniūtė, Darius Užkuraitis, LRT RADIJO laida „Radijo popietė“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Populiarioji kultūra nėra prasta, šiandien ji pasiekusi kaip niekada aukštą lygį.
Problema yra eklektiškumas ir tai, kad kultūrai lieka labai mažai laiko, LRT RADIJUI sako žurnalistas ir apžvalgininkas Paulius Gritėnas. Anot jo, geri filmai ar muzika pasimeta dėl produkcijos gausos: „Jei kas nors manęs paklaustų patarimo, ką pažiūrėti ar paklausyti, patarčiau kurį laiką nieko neklausyti ir nieko nežiūrėti.“
– Kuo jums patinka grupė „The Beatles“ ir jų daina „Across the Universe“?
– Turbūt priklausau nostalgijos kartai. „The Beatles“ yra tas dalykas, kurį visi, daugiau ar mažiau išsilavinę ir klausantys muzikos žmonės atranda savo gyvenime. Kai kurie pasirenka jiems patinkantį grupės laikotarpį, nes vieniems patinka Johnas Lennonas, kitiems – Paulas McCartney ir pan. Man „The Beatles“ yra daugialypis reiškinys, suformavęs ir mano paties požiūrį į muziką.
Pasirinkau šią dainą, nes ji atitinka „The Beatles“ politinę dvasią ir žinią, kurią jie norėjo paleisti – kad muzika vienija ir yra savotiška paguoda. Tai tarsi simbolinė daina, paguodžianti šiandien, gyvenant dideliuose geopolitiniuose lūžiuose.
– Domitės įvairia muzika. Kas kursto šį susidomėjimą?
– Muzika man vienas gyvenimo dalykų, per kurį gali išreikšti ir savo emocijas, ir pamatyti kitų. Aš nesu muzikantas, neturiu puikios klausos, bet esu geras muzikos vartotojas. Labai stengiuosi daug ieškoti, atsirinkti tai, kas man įdomu.
Melomanijos etapas prasideda, kai imi daug klausyti, kai muzikinis pasaulis nebėra vien tik rokas ar tik repas. Taip dažnai būna tiems, kurie mėgsta tik vieną stilių. Muzika labai svarbi ir intelektualiniam tobulėjimui, gebėjimui atrasti idėjų ir stilių įvairovę. Tai leidžia pamatyti, kad ten slypi gražūs dalykai.
– Kokiu būdu labiausiai mėgstate klausytis muzikos?
– Nesu didelis snobas ir muzikos turbūt klausausi taip, kaip dauguma. Tenka susirasti dainą ir paklausyti internetu. Nesu išprotėjęs vinilo fanas, bet mėgstu kokybiškai grojamą muziką. Jei reikėtų rinktis, būčiau už gyvą atlikimą. Man patinka koncertai, nes jie atskleidžia įvairialypiškumą ir tai, ką autorius nori pasakyti.
– Ar jums svarbus kūrinio kontekstas, jo sukūrimo vieta, data, aplinkybės?
– Taip, yra svarbu. Kai kurie kūriniai net įgyja tam tikro žavesio, kai sužinai, kad už to slepiasi istorija ar kaip tai sukurta. Manau, kad tekstų rašymas dabar yra pamirštas menas. Šiuolaikinėje muzikoje pasigendu sugebėjimo parašyti istoriją, ją atskleisti. Tokių dainų kaip „American Pie“ ar „Bohemian Rhapsody“, turinčių stiprų naratyvą, vis mažiau.
– Kuo jums brangi daina „Love Will Tear Us Apart“, atliekama grupės „Joy Division“?
– Kaip sakiau, yra grupių, kurių tekstai – tam tikros istorijos. Už paties „Joy Division“ lyderio yra tam tikra istorija, gili melancholija, kurios taip pat retkarčiais pasigendu muzikoje. Ta melancholija – nebūtinai liūdna, ji gali ir suteikti vilties. Ši daina, nepaisant to, kad yra apie melancholiją ir desperaciją, turi ir kažką džiaugsmingo.
– Esate diplomuotas filosofas. Kas jus paskatino rinktis šiuos mokslus?
– Visada aišku tai, kas paskatina žmones rinktis, pavyzdžiui, teisę ar inžineriją. Tai jų gebėjimai, kuriuos žmonės nori vystyti toliau. Filosofiją pasirinkau todėl, kad mėgstu į dalykus žvelgti giliau ir kritiškiau, apsistoti ties jais ir nagrinėti. Tai, kas dažnai pašiepiamai vadinama filosofavimu ar kalbėjimu apie aukštas materijas, man visada atrodė prasmingas dalykas. Ir tai, ką sugebu daryti. Be to, skaičiau daug filosofinių knygų ir jos manęs neapvylė.
– Galbūt filosofija – net ne specialybė, o mąstymo būdas?
– Tai prieigos prie pasaulio principas. Filosofas dažniausiai turi nestandartinį įvairių reiškinių ir procesų suvokimą ir gali jį pateikti. Koks tas pateikimas yra, priklauso nuo filosofinės krypties.
– Ar šiais laikais nepasigendate gerų kino filmų?
– Dabar produkcijos yra tiek daug, kad geri dalykai pasimeta. Arba mes pamatome tiek prastesnės kokybės kūrinių, kad tie geresnės kokybės tarsi savaime nusidėvi. Jei kas nors manęs paklaustų patarimo, ką pažiūrėti ar paklausyti, patarčiau kurį laiką nieko neklausyti ir nieko nežiūrėti. Tik vėliau pasirinkti tai, kas patinka. Kai žmonės svarsto, ką šiandien paklausyti ar pažiūrėti, atrodo, kad estetinis malonumas jiems nebus toks didelis.
– Ką manote apie populiariąją kultūrą?
– Nemanau, kad populiarioji kultūra yra prastesnė. Ji pasiekusi kaip niekada aukštą lygį. Problema yra eklektiškumas ir tai, kad turime labai mažai laiko kultūrai. Aš labai pasiilgstu turėti laiko įvairiems dalykams. Pavyzdžiui, kai nusiperki albumą ir jį visą perklausai. Juk dažnai paklausai vieną kitą dainą.
Tačiau su muzika ir filmais nėra taip, kad galima paimti, šiek tiek pažiūrėti ir numesti lyg niekur nieko. Tarkime, iš grupės „Pink Floyd“ albumo „The Dark Side of the Moon“ negali išimti vieno kūrinio, paklausyti jo ir galvoti, kad supratai, apie ką visa tai. Jei gerbiame kūrėją, kultūros žmones, turime mokėti skirti laiko tiems kūriniams, atrasti distanciją nuo tikrovės, kad galėtume į ją įsijausti ir suprasti, kas tai yra.
– Esate žmogus, reaguojantis į pasaulio įvykius ir apie tai rašantis. Ar yra tekę ką nors parašyti, išreikšti nuomonę ir vėliau galvoti, kad mielai ją atsiimtumėte atgal?
– Taip, kad mielai atsiimčiau nuomonę atgal, nebuvo. Tačiau kaip ir visi rašantys žmonės, pamąstau apie tai, kad jei būčiau žinojęs daugiau apie tam tikrą situaciją, būčiau reagavęs švelniau ar parašęs intelektualiau.
Tekstai, rašyti prieš 3–4 metus, savaime yra kvailesni, nes nebuvau tiek patyręs ir sužinojęs. Tai, ką rašau dabar, vėliau atrodys kaip vaiko dienoraštis. Toks jau rašančio, komentuojančio žmogaus prakeiksmas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Planuojama perleisti anksčiau iš prekybos išimtą pasakų rinkinį apie homoseksualų meilę1
Leidykla „Lapas“ planuoja iš naujo išleisti prieš dešimtmetį iš prekybos išimtą Neringos Macatės knygą „Gintarinė širdis“. ...
-
Paryžiaus Dievo Motinos katedroje – rekordinis lankytojų skaičius
Praėjus mėnesiui po Paryžiaus Dievo Motinos katedros atidarymo, paskelbta, kad ją aplankė rekordinis lankytojų skaičius – atnaujintą bažnyčią pamatė 800 tūkst. žmonių. Per dieną katedrą aplanko apie 30 tūkst. lankytojų – tiek pat...
-
Elmārs Seņkovs: pasakojame apie gerus žmones
Kai Vakarų pasaulyje bus švenčiama meilės diena, Klaipėdos dramos teatre taip pat vyks šventė, kurioje meilė užims labai svarbią vietą – vasario 14 d. žiūrovai rinksis į spektaklio „Mane vadina Kalendorium“ premjer...
-
M. K. Čiurlionio gimimo 150-osioms metinėms skirtus metus atvėrė KVMT koncertas
Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras tradiciniame metų pradžios koncerte, pažyminčiame Klaipėdos sukilimo kulminaciją – 1923 metų sausio 15-ąją įvykusį prancūzų prefektūros šturmą, šiemet įprasmino ir kitą ypatingą pro...
-
Sulaukęs 78-erių mirė kino režisierius Davidas Lynchas
Eidamas septyniasdešimt devintuosius metus mirė novatoriškasis kino režisierius Davidas Lynchas, žiūrovus pakerėjęs tokiomis siurrealistinėmis dramomis, kaip „Drambliažmogis“, „Mėlynasis aksomas“ ir „Malhola...
-
Sugiharos namuose atveriama interaktyvi ekspozicija, vyks pojūčių ekskursijos3
Tarpukario Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos namuose Kaune atveriama interaktyvi ekspozicija, pasakojanti apie gyvybes keliems tūkstančiams žydų išgelbėjusių vizų išdavimą. ...
-
Bagdonas kviečia į naujojo albumo pristatymo koncertus3
2025 m. sausio 17 d., 19 val., į Šv. Kotrynos bažnyčią pristatyti naujausio savo darbo – kompaktinės plokštelės „Bėk, Bagdonai, bėk“ sugrįžta Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, dainuojantis aktorius Vl...
-
Kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija – Linai Navickaitei2
Dvidešimt šeštoji kauniečių rašytojų Vieno lito literatūrinė premija už fantazijos siausmą, magijos, mistikos ir realybės sankirtą romane paaugliams ir visai šeimai „Ketvertas su paukščiu: naujoji ir se...
-
Išlaisvino fantaziją: kviečia susipažinti, kaip ateityje atrodytų Kauno senamiesčio prieigos14
Praėjusių metų rugsėjį paskelbtas architektūrinės idėjos konkursas Kauno senamiesčio prieigų konversijai artėja pabaigos link. Mažiau nei per tris mėnesius ši teritorija sulaukė didelio architektų susidomėjimo – pateikta 10 vie&sca...
-
Netradicinė metodika: kai dažus atstoja gamtos turtas1
Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerija „Drobė“ kviečia į Jūratės Jukštienės meninio tyrimo „Efemeriškas įspaudas JU“ parodos atidarymą. Šis kūrybinis projektas išsiskiria savo netradi...