- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nepasirašytas paveikslas, vaizduojantis nežinomą barzdotą vyrą plika galva, dešimtmečius buvo laikomas viename istoriniame dvare vidurio Prancūzijoje neatkreipdamas dėmesio, bet galiausiai sukėlė šurmulį tarp istorikų ir meno žinovų.
Pernai aptiktas prieš 145 metus parašytas laiškas leidžia manyti, kad portretas galbūt vaizduoja XV–XVI šimtmečio italų filosofą Niccolo Machiavelli (Nikolą Makiavelį) ir kad jis gali būti nutapytas ne kieno kito, o renesanso grando Leonardo da Vinci (Leonardo da Vinčio).
Dabar ketinama atlikti kelis mėnesius truksiančius tyrimus, siekiant nustatyti paveiksle pavaizduotą asmenį ir kūrinio autorių, bet Valensė pilies, esančios vidurio Prancūzijoje, direktorė Sylvie Giroux (Silvi Žiru) sako neatmetanti galimybės, jog bus įrodytas ryšys tarp vienų garsiausių veikėjų per žmonijos istoriją.
Pilis, kuriame laikomas minėtas meno kūrinys, anksčiau priklausė Charles'ui-Maurice'ui de Talleyrand'ui-Perigord'ui (Šarliui Morisui Teleiranui-Perigorui) – iškiliam prancūzų diplomatui, dažnai vadinamam tiesiog Talleyrand'u, mirusiam 1838 metais.
Praeitais metais viename archyve buvo aptiktas dokumentas su 1874 metų data ir pasirašytas Talleyrand'o rūmų valdytojo, kuriame minimas 55x42 cm N. Machiavelli portretas, nutapytas ant lentos ir priskiriamas L. da Vinci teptukui.
Šis atradimas išprovokavo „lobių paieškas“ didžiulėje Talleyrand'o meno kolekcijoje, kol galiausiai buvo rastas aprašymą daugmaž atitinkantis paveikslas, laikytas pilies sandėliuke.
Portrete pavaizduotas nesišypsantis vyras pailgu liesu veidu, smailia nosimi ir barzdele, dėvintis juodą apsiaustą, baltus marškinius ir kaklaskarę.
„Vien dėl to, kad taip sakoma archyvuose, nebūtinai tiesa“, jog šis paveikslas yra N. Machiavelli portretas, juolab nutapytas L. da Vinci, perspėjo vietos archyvo darbuotoja Anne Gerardot (An Žerardo).
A. Gerardot, jau ilgiau kaip metus besiaiškinanti šią mįslę, sakė, kad paveikslas su L. da Vinci galėjo būti susietas „palaipsniui pereinant nuo prielaidos prie įsitikinimo“.
Per kelis mėnesius truksiančius tyrimus bus pasitelktos modernios technologijos. Kad būtų nustatyta, ar paveikslą iš tikrųjų nutapė Leonardo, jis bus analizuojamas sluoksnis po sluoksnio.
A. Gerardot nuomone, portrete pavaizduotas asmuo atrodo veikiau panašesnis į XVI amžiaus prancūzų filosofą Michelį de Montaigne'į (Mišelį de Montenį) negu į N. Machiavelli.
Dar viena įtartina aplinkybė – kad paveikslo medinis pagrindas atrodo pernelyg glotnus, kad būtų pagamintas Leonardo laikais. Kita vertus, šį neatitikimą gali paaiškinti faktas, kad XIX amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje paveikslas buvo restauruotas.
Tačiau jeigu drąsią hipotezę pavyktų patvirtinti, portretas taptų įrodymu, jog N. Machiavelli ir L. da Vinci buvo asmeniškai susitikę.
Praeitą savaitę Paryžiaus Luvro muziejuje buvo atidaryta didelė paroda, skirta Leonardo da Vinci mirties 500-osioms metinėms. N. Machiavelli gyveno 12 metų ilgiau.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
2025-ieji – Čiurlionio, Baroko literatūros ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metai
Siekiant pažymėti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, Seimas 2025-uosius metus yra paskelbęs šio kompozitoriaus, dailininko metais. Šios sukakties proga taip pat priimtas sprendimas nuo ateinančių metų pradžios Vi...
-
Sausį planuojama skelbti naują konkursą į Kalbos inspekcijos vadovo pareigas
Sausį planuojama skelbti naują konkursą Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo pareigoms eiti. ...
-
Obelynės sodyboje Kūčių vakarą vyks eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės8
Tado Ivanausko Obelynės sodyboje antradienio vakarą vyks penktus metus iš eilės rengiama eglutės įžiebimo šventė ir Kalėdų sutiktuvės. ...
-
Mirė rašytojas ir vertėjas Četrauskas1
Eidamas 81-uosius pirmadienį mirė Lietuvos rašytojas ir vertėjas Teodoras Četrauskas. ...
-
Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Dolinskui1
Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas &n...
-
Romoje netrukus prasidės šventieji Jubiliejaus metai
Popiežius Pranciškus antradienį oficialiai pradės 2025-uosius Šventuosius metus, atgaivindamas seną bažnytinę tradiciją, skatinančią tikinčiųjų piligrimines keliones į Romą. ...
-
Kalėdinių giesmių festivalis Klaipėdoje: giedokime Lietuvą iš širdies į širdį
Gruodžio 28 d. Klaipėdos miesto chorinė bendrija „Aukuras“ kartu su Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčia organizuoja tradicinį Vakarų Lietuvos krašto bažnytinių chorų Kalėdinių giesmių festivalį. ...
-
Žagarėje vėl kvepia meduoliais: iškeptos net penkios pilys
Žagarės regioninio parko lankytojų centro meduolių pasaka nukelia atgal į praeitį, XIII amžių. Ant piliakalnių ten stūkso net penkios iš sausainių sulipdytos to amžiaus pilys. ...
-
Šventiškai pasipuošusiems verslams ir įstaigoms Vilnius padėkojo choro kalėdinėmis dainomis
Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų atmosferą. Išskirtinai pasipuošusias ar šventin...
-
Pasijuto lyg Vienoje: Mocarto orkestras pavergė žiūrovų širdis1
Šeštadienio vakarą Vilnius trumpam tapo Austrijos sostine – „Twinsbet“ arenoje savo trejų koncertų turą Lietuvoje pradėjo Vienos Mocarto orkestras, sužavėjęs žiūrovus gražiausia klasikine muzika bei istoriniais XVII a...