M. Kvedaravičiaus sužadėtinė piktinasi, jog jos pavardės nėra tarp filmo „Mariupolis 2“ autorių

Ukrainoje nužudyto režisieriaus Manto Kvedaravičiaus sužadėtinė Hana Bilobrova piktinasi, kad jos pavardės nėra tarp „Mariupolis 2“ autorių.

Režisierė tikina, kad ji filmą Ukrainoje kūrė drauge su M. Kvedaravičiumi, o parvežusi filmo medžiagą į Lietuvą – ir dalyvavo montuojant.

Savo paskyroje „Facebook“ H. Bilobrova atkreipė dėmesį, kad pristatant dokumentinį filmą Kanų kino festivalyje ji buvo įvardyta kaip kūrinio bendraautorė, tačiau vėliau jos pavardė „buvo išbraukta iš titrų“.

„Kai paprašiau prodiuserių pasirašyti bendrarežisieriaus sutartį (iš anksto nepagalvojau apie jokius susitarimus), prodiuseriai neatsižvelgė į prašymą šalia Manto vardo įrašyti ir manąjį“, – trečiadienį naktį rašė menininkė.

H. Bilobrova pabrėžė, kad titruose prodiuseriai po Kanų kino festivalio jai priskyrė ne antrojo režisieriaus, o režisieriaus asistento pareigas.

Pasamdžiau teisininką, kuris padėtų man suprasti (Lietuvos – BNS) įstatymus ir sistemą.

„Pasamdžiau teisininką, kuris padėtų man suprasti (Lietuvos – BNS) įstatymus ir sistemą. Prodiuseriai padarė tą patį. Dėl nieko nepavyko susitarti, nors buvau nurodžiusi, kad atsisakysiu autorinio atlygio, jog tai – tik moralinių teisių klausimas“, – rašė moteris.

M. Kvedaravičiaus „Mariupolis 2“ savaitgalį pripažintas geriausiu šių metų dokumentiniu Europos filmu. Apdovanojimą atsiėmė režisieriaus dukra Tėja Kvedaravičiūtė.

Ceremonijoje Reikjavike dalyvavusi H. Bilobrova sako, jog jos vardas nė nebuvo paminėtas.

„Šis gėdingas nenuovokos ir nepagarbos poelgis buvo tiesiog per baisus, kad jį būtų galima iškęsti ir tylėti“, – rašė režisierė.

Tuo metu filmą prodiusavusi Uljanos Kim prodiuserinė kompanija BNS nurodė savąjį komentarą pateiksiantys artimiausiomis dienomis.

Dėmesio pasigedo ir ministras

Kaip BNS sakė kultūros ministras Simonas Kairys, be H. Bilobrovos nebūtų filmo. Būtent ji iš Ukrainos pargabeno tiek filmuotą medžiagą, tiek rusų karių nužudyto režisieriaus M. Kvedaravičiaus kūną.

„Reikjavike vykusiuose Europos kino akademijos apdovanojimuose aš irgi pasigedau dėmesio Hanai. Bet kažkokių organizatorių pasirinkimų turbūt ne man komentuoti“, – kalbėjo ministras.

S. Kairys patvirtino, kad Lietuvos kino centras finansavo H. Bilobrovos dalyvavimą ceremonijoje Europos kino apdovanojimuose, skrydį.

„Bet esminis dalykas, tas ginčas yra užsiprogramavęs dar pačioje pradžioje, teikiant paraišką – tada buvo verčiamasi per galvą, nes buvo labai mažas laiko tarpas spėti premjerą parodyti Kanų kino festivalio metu. Tame pradiniame taške nebuvo aiškiai susitarta, o vėliau visas palikimas perėjo režisieriaus Manto Kvedaravičiaus šeimai. Čia aš jau turiu sustoti, nes visgi aš turiu gerbti šeimos privatumą“, – situaciją aiškino ministras.

Jis teigė, kad paprašęs Lietuvos kino centro imtis moderatoriaus vaidmens ir padėti rasti abi puses tenkinantį kompromisą.

„Man tikrai atrodo, kad „Mariupolis 2“ filmas, ne tik kalbant apie visą pargabenimą, bet ir apie patį filmą, jis turi labai stiprią misiją, stiprią žinią. Ir ta misija ir žinia būtų kur kas stipresnė dalyvaujant ir Hanai“, – kalbėjo S. Kairys.

LKC ragina sutarti

Lietuvos kino centras (LKC) BNS nurodė, kad gamybos finansavimui paraišką teikė „Uljana Kim ir ko“, joje filmo režisieriumi, scenarijaus autoriumi ir operatoriumi nurodytas M. Kvedaravičius.

„Kiti bendraautoriai nebuvo nurodyti“, – raštu nurodė centro vadovas Laimonas Ubavičius.

Centro teigimu, nesutarimai tarp filmų gamybos įmonės ir H. Bilobrovos kilo būtent dėl autorių teisių klausimų.

„LKC nuo pat M. Kvedaravičiaus žūties gauna informaciją, susijusią su projektu, ir žino, kad šalys nuo gegužės derina tarpusavio sutarties pasirašymą. Tačiau dabar galime konstatuoti, kad ta sutartis taip ir nebuvo pasirašyta. Mūsų turima informacija, buvo siekiama, kad sutartis vėliausiai būtų pasirašyta iki gruodžio 10 dienos, iki Europos kino apdovanojimų ceremonijos Reikjavike“, – teigiama komentare.

Jis pabrėžė, kad centras nesprendžia autorių teisių ginčų ir neturi galių nesutariančias šalis kaip nors įpareigoti pasirašyti tarpusavio susitarimus.

„LKC visuomet skatino ir tebeskatina šio ginčo šalis rasti juos tenkinantį sprendimą bei pasirašyti jų santykius apibrėžiančią sutartį“, – sakė L. Ubavičius.

Centro vadovas pabrėžė suvokiantis „didžiulį H. Bilobrovos indelį į filmo sukūrimą, be kurio filmas nebūtų pasiekęs žiūrovų“.

LKC finansavo jos kelionės ir apgyvendinimo išlaidas Europos kino apdovanojimuose Reikjavike

„Dėl to LKC finansavo jos kelionės ir apgyvendinimo išlaidas Europos kino apdovanojimuose Reikjavike. Taip pat svarbu paminėti, kad šiemet organizuojant Lietuvos nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ kartu su asociacija AVAKA įsteigėme piniginius prizus ir H. Bilobrovai, ir M. Kvedaravičiaus šeimai“, – sakė jis.

LKC nurodo, jog jo vaidmuo šiuo atveju – finansuoti filmą ir užtikrinti, kad jis būtų pagamintas pagal filmų gamintojo LKC pateiktą paraišką, prisidėti prie kuo platesnės filmo sklaidos.

Pasaulinė „Mariupolis 2“ premjera įvyko šių metų Kanų filmų festivalyje, jame filmas laimėjo specialų dokumentinio kino prizą. M. Kvedaravičius žuvo šių metų pavasarį Mariupolyje kurdamas šį filmą apie Rusijos užpultą Ukrainos miestą.

Režisierius po mirties šią savaitę apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija „už bebaimę dokumentiką ir ryškų pėdsaką Lietuvos ir pasaulio kino padangėje“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Visų

Visų portretas
sugyventinių toks pat likimas..

Klpd.

Klpd. portretas
Tikrai neteisybė. Tokia reklama yra labai geras dalykas - gal ji norės taip kaip ir vieno ( kaip kalbama labai abejotino:D) partizano giminė vien dėl tokio ryšio, būt deleguota į seimą?:D)

JOVITA

JOVITA portretas
GEDĖKIT ŽMOGAUS, NE PRIPAŽINIMO NORĖKIT. JEI ESATE GABI, PROTINGA, VISKO GALITE PASIEKTI, O A.A. JAU TO PADARYTI NEGALĖS NIEKADA. KAŽIN, AR NORĖTUMĖTE BŪTI JO VIETOJE.SĖKMĖS.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių