- Laisvė Radzevičienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Žinau, kai kurie žmonės, perskaitę knygą, ištars: „Tai per daug baisu.“ Kai kurie, galbūt, mano romaną įvardys kaip niūrią pranašystę. Vis dėlto, ar galėtumėte ranką prie širdies pridėję pasakyti, kad nė karto nesate pagalvoję, kaip elgtumėtės karo siaubui pasiekus Lietuvos žemę?“ – klausia karybos tyrinėtojas Giedrius Petkevičius.
Bestselerių „Karo anatomija“, „Karo žmonės“, „Kruvinos saulėgrąžos“ autorius G. Petkevičius pristato penktąją savo knygą „Diena, kai JIE atėjo“ (išleido leidykla „Alma littera“). Naujoji autoriaus knyga, kaip jis pats sako, vieniems skaitytojams leis pasitikrinti galimą karo realybę, o kitus, kurie apie karą išvis negalvoja, gali nustebinti.
Literatūriniame G. Petkevičiaus pasakojime galima atpažinti netolimos mūsų šalies praeities vaizdinius – Nepriklausomybės priešaušrį ir audringą XX a. 10-ąjį dešimtmetį. Pajusti dvelkiantį nerimą dėl kovojančios Ukrainos, susipažinti su slapčiausiais Kremliaus planais, apsilankyti Lietuvos vadovybės bunkeryje ir drauge su Lietuvos kariais ginti Vilnių ir Kauną.
Dar viena svarbi šios knygos detalė – didžiulė meilė. Dėl kurios irgi reikia išgyventi šaltame bunkeryje. Už meilę ir savo šalį kovoti Lietuvos miestuose ir miškuose.
– Knyga, kurią parašėte, yra literatūros kūrinys su tam tikrais dokumentikos atspalviais, tačiau realybėje ar dažnai pagalvojate apie dieną X? Dieną, kai jie ateis?
– Iki 2014-ųjų tokios mintys buvo labiau teoriniai svarstymai. Šiandien šalia jų esu identifikavęs savo galimybes, sugebėjimus, konkrečias vietas ir priemones. Deja, situacija tokia, kad knygoje esanti literatūrinė išmonė gali įžengti į kiekvieno iš mūsų gyvenimą.
– Išties, pati dažnai pamąstau apie tai, apie ką rašote savo knygos įžangoje: kaip elgtumės mes, jei staiga užkluptų karas? Ar turite savo išgyvenimo planą?
– Dabarties realybėje apie tai retas nepagalvoja. Dažnai mąstau ir apie emocijas, kurios užplūstų tą dieną, ir apie praktinius žingsnius, kurių tektų imtis. Maniškė išgyvenimo struktūra gana aiški: norėčiau maksimaliai užtikrinti artimųjų saugumą ir atrasti savo vietą šalies gynybos sistemoje.
– Bene pirmąjį kartą imatės literatūrinio žanro, karo dokumentiką supinate su meilės istorija, kurią, kaip suprantu, skiriate savo mylimai moteriai – Nerijai. Kas paskatino tokį pasirinkimą?
– „Diena, kai jie atėjo“ yra penktoji mano knyga, bet teisingai pastebėjote – prozos kūrinys tapo šiokiu tokiu išbandymu. Na, o meilė šalia tokių perdėm vyriškų reikalų kaip ginklai ir karo scenų aprašymai – išbandymas kvadratu. Nežinau, kaip romantines, kartais stipriai erotizuotas scenas kuria kiti autoriai, bet man užteko įsivaizduoti konkretų žmogų ir kiek praverti fantazijos klodus. Kiekvienas gyveniman įsileistas žmogus mumyse palieka pėdsaką. Kartais jis – tarsi ženklas blyškiame pajūrio smėlyje, kartais – gilus randas širdyje. Romano herojus nešiojasi įvairių, autoriaus viduje paliktų pėdsakų patirčių.
– Kažkuria prasme tai gana vyriška knyga, netgi, sakyčiau, aiškiai išdėstyti pradmenys, kaip reikėtų elgtis ekstremalioje situacijoje. Ar toks ir buvo sumanymas?
– Savo knygoje „Karo anatomija“ bandžiau aprašyti techninį Rusijos Federacijos karinių pajėgų puolimo scenarijų mūsų šalyje. Paskutinį knygos „Karo žmonės“ skyrių palikau patarimams, kaip kare reikėtų elgtis civiliams, na, o „Dienoje, kai JIE ateis“ visa tai sujungiau, įvilkęs į grožinės literatūros rūbą, pasitelkdamas konkrečius žmones, tarp jų – ir kelių šalių politikus.
– Kodėl veiksmo metais pasirinkote 2025-uosius? Ar tiek nedaug mums liko?
– Viešumoje girdime daug svarstymų, kai kuriuos iš jų galime apibendrinti posakiu: „Nesvarstykime, ar mus puls, svarstykime geriau – kada?“. Nesu toks pesimistas, vis dėlto hipotetiniai 2050-ieji romane atrodytų per daug toli ir ne tokie įtaigūs, ne tokie paveikūs kaip čia pat esantys 2025-ieji.
Hipotetiniai 2050-ieji romane atrodytų per daug toli ir ne tokie įtaigūs, ne tokie paveikūs kaip čia pat esantys 2025-ieji.
– Kai prieš akis ir sąžinę iškyla klausimas – pasilikti arba pasitraukti, apie ką reikėtų galvoti? Neabejoju, kad retas žmogus šiandien žino, kaip pasielgtų, o ir tas, kuris žino, galbūt, atėjus lemiamai valandai, pakeistų kryptį...
– Tenka apie tai kalbėti ir su skaitytojais visoje Lietuvoje, knygų pristatymo renginiuose. Bemaž visada sakau tą patį – smulkus akiniuotas buhalteris (-ė) gali demonstruoti drąsos stebuklus ir, atvirkščiai, vėliava mojuojantis patriotas, ištiktas šoko, drebės kamputyje ar pavydėtinai mikliai atras kitų spalvų vėliavą. Svarbiausia man atrodo – vidinis nusiteikimas, apsisprendimas dabar, taikos metu, jeigu norite, būtinybė sau pasakyti: „Tą dieną, kai jie ateis, aš bijosiu, atleiskite man už tokį pasakymą, iki šlapimo nelaikymo, tačiau tą baimę nugalėsiu, nes neturėsiu kitos išeities. Tiesiog negalėsiu pasiduoti, išduoti ar pabėgti.“
– Nors ir literatūrinis kūrinys, jūsų knyga iliustruota senomis nuotraukomis. Kur jas surinkote?
– Iliustruotas romanas – nedažnas reiškinys mūsų literatūroje, tiesa. Istorinės nuotraukos surinktos iš archyvų, karinėmis fotografijomis maloniai sutiko pasidalyti vieni geriausių savo srities meistrų – kariai Ieva Budzeikaitė ir Arnas Čemerka ir žurnalistas Vidmantas Balkūnas. Esu labai patenkintas, kad kartu mums pavyko atrinkti būtent tokius kadrus, kurie itin gerai atspindi tam tikrų romano dalių nuotaiką.
– Kiek iš 10-ojo dešimtmečio laikotarpio knygoje yra jūsų asmeninių prisiminimų?
– Praktiškai – viskas. Techniškai kalbant, kiekviena iš to meto knygoje aprašytų situacijų yra mano paties išgyventa. Nebūtinai tiesiogiai ir identiškai kaip knygoje, bet itin artimai ir glaudžiai – tikrai taip.
– Kai kurios knygos istorijos, galima manyti, yra išgalvotos, tačiau būtent taip viskas ir vyko nepriklausomybės priešaušriu ir pirmaisiais jos metais. Iš ko pasiskolinote istorijas apie Kauno banditus? Kodėl jos atsirado knygoje?
– Paskutinis praėjusio amžiaus dešimtmetis Kaune – mano vėlyvos paauglystės metai. Anuomet, ko gero, galėjau neklysdamas išvardyti pagrindinių miesto šešėlinio pasaulio veikėjų pravardes, o dirbdamas įkalinimo įstaigoje psichologu kai kuriuos nusikaltėlius pažinau ir gerokai iš arčiau. Rašyti apie 10-ojo dešimtmečio jaunuolį iš Kauno, nepaminint tamsesniosios to laikotarpio gyvenimo pusės, – ne, herojaus paveikslas nebūtų visiškai atskleistas.
– Mūsų, gimusių 7-ajame dešimtmetyje, karta, yra laikiusi rankose šautuvus – mokykloje, universitete teko mokytis karinio parengimo. Mes bent galime įsivaizduoti, ką reikėtų daryti su tuo šautuvu, bet ir tai – ne visi. O ką kalbėti apie jaunesnes, po nepriklausomybės gimusias kartas, kurios jau buvo susitaikiusios, kad karo nebus ir negali būti?
– Nuskambės gal kiek keistai, tačiau šiuolaikinės kartos prakeiksmas – matyti pasaulį nudailintą iki karikatūros. Pasaulį, kuriame negali būti kažko perdėm blogo vien todėl, kad tai būtų tiesiog neteisinga. Nesiimsiu vertinti, ar tokį požiūrį suformavo vyresniosios kartos noras apsaugoti savo atžalas nuo blogio, ar tiesiog „geri laikai pagimdė silpnus žmones“. Vis dėlto mus gelbėja, kad turime nemažą porciją imuniteto tam infantiliam įsivaizdavimui, jog pasaulis privalo būti geras ir teisingas. Imunitetą suformavo mūsų geografinė padėtis ir istorinės patirtys su kaimynais.
– Skaitydamas skyrius apie Maskvą įsivaizduoji, kad būtent taip viskas ir turėtų būti. Ką tai reiškia: kad mes, lietuviai, suprantame rusų psichologiją? Tačiau ar tikrai suprantame? Ar bent numanome, kokius planus jie rezga?
– Esu visiškai įsitikinęs, kad vidutinis statistinis, išorės politika besidomintis Lietuvos gyventojas geriau supranta rusus nei toks pats Vakarų Europos ar JAV gyventojas. Antra vertus, juk visiškai aišku, kad tai nėra mūsų saugumo garantas. Kartais atrodo, kad tokia jau mūsų dalia – aiškinti seniesiems Vakarams ir juos įtikinti, kad į Rytus nuo mūsų slypi blogis.
– Knygoje netgi aprašote puolimo planą. Iš kur sėmėtės teorinių žinių ir kodėl būtent tokį planą aprašėte?
– Karyba domiuosi nuo jaunystės, praktinių žinių sėmiausi tarnaudamas savanoriu, o dabar studijuoju teoriją, bendrauju su kariškiais, lankausi kariniuose daliniuose ir rašau apžvalginius straipsnius savo sekėjams ir Lietuvos žiniasklaidai. Kadaise ant mano paaugliško kambario sienų, šalia muzikos grupių plakatų, kabėjo užrašas „Karas yra mano gyvenimas“. Jaunatviškas neatsakingumas ir maksimalizmas baigėsi, o noras pažinti karo meno slėpinius išliko.
Knygoje aprašomas priešo puolimo planas remiasi istorinėmis, karinėmis ginklų, kariuomenių, tam tikrų ginkluotės rūšių galimybėmis. Man svarbu, kad šią ar kitas mano knygas į rankas paėmę kariškiai itin didelių kritinių taktinių ar strateginių pastabų negalėtų pateikti.
– „Bučia tik žiedeliai, prezidente, patikėkite manimi, jie pajaus rusų kareivio galią.“ Man tai bene pats baisiausias ir labiausiai įstrigęs knygos sakinys. Ką turime daryti, kad tos galios nepajustume?
– Panašūs posakiai knygoje atsirado neatsitiktinai. Rusai mėgsta skambias, ryžtingas, simbolines frazes. Karinės propagandos ir isterijos klasika – pasitelkus žodžio galią konsoliduoti nuosavą auditoriją ir gąsdinti svetimuosius. Jei suvokiame šį reiškinį, galime suvokti ir priešnuodį – nuosavas karinis raumenynas ir draugų būrys šalia. Pageidautina – su šarvuotąja technika.
– Ar rašant buvo momentų, kai pats nustebdavote, ką parašęs? Arba išsigąsdavote?
– Pažvelkime į kasdienius žinių pranešimus ar suvestines iš Ukrainos frontų – vargu ar gali kas nustebinti labiau nei scenarijai, kuriuos rašo gyvenimas. Siūlau saugotis, ruoštis, nustebinti ir išgąsdinti priešą, jeigu diena, kai JIE ateis, išauš mūsų žemėje.
– Knyga baigiasi taip, tarsi prasidėtų kita istorija. Ar galvojate apie tęsinį?
– Gal reikėtų išlaikyti intrigą?.. Tiek to – knygos antroji dalis yra mano galvoje, o ar ji suguls į popierių, priklausys nuo „Dienos, kai JIE ateis“ pardavimo sėkmės. Jau matau, kad knyga sulaukė sėkmės bibliotekose, ja domimasi viešojoje erdvėje. Taigi, kad ir nedrąsiai, bet pažadu – tęsinys bus.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Jaunieji muzikos lyderiai išpildys svajonę groti su orkestru2
„Užlipusi ant scenos pasimėgausiu akimirka, kurios taip ilgai laukiau“, – sako keturiolikmetė pianistė Kotryna Janavičiūtė. Su kitais aštuoniais jaunaisiais muzikantais ji pasirodys Kauno valstybinės filharmonijos scenoje. Kart...
-
Į amžinojo poilsio vietą išlydimas A. Kulikauskas1
Penktadienį amžinojo poilsio išlydėtas muzikantas ir kompozitorius Andrius Kulikauskas. ...
-
V. Kernagio sūnus apie A. Kulikauską: jam visada galėjai paskambinti, jis turėdavo atsakymus2
Lapkričio 17-ąją maestro Andriui Kulikauskui scenos uždanga nusileido paskutinį kartą. Kompozitorius užgeso po sunkios ligos. ...
-
Susirinkti tapatybę iš gyvenimo skeveldrų
„Nuo rytojaus pasikeisiu, būtinai pasikeisiu“, – sako Herojus (akt. Dainius Svobonas). Panašiai suformuluota frazė girdėta daugybę kartų, manau, daugelio ir pačių pasakyta, įvairiausiomis gyvenimo aplinkybėmis, siekiant nustat...
-
Mitologinėse ganyklose: V. K. Slavinsko atminimui
Gaivinu atmintyje ne taip seniai įvykusį apsilankymą menininko Viliaus Ksavero Slavinsko (1943–2023) namuose. Senojo Kauno dvasią tebesaugančioje vietoje – Žaliakalnyje, prie pat Ąžuolyno. Namuose, kuriuos galima vadinti galerija dėl juose...
-
Prof. K. Sabolius: man rūpi vaizduotė, kuri ieško buvimo kartu galimybių
Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto profesorius Kristupas Sabolis, visuomenėje žinomas ir kaip rašytojas, vertėjas bei kino scenaristas, yra išleidęs ne vieną knyga jį dominančia vaizduotės ir kūrybingumo tema. Kitą savait...