- Augustas Stankevičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Siekdami Vilniuje, Karoliniškėse, įamžinti poeto Justino Marcinkevičiaus atminimą, visuomenininkai nuo praėjusių metų vasaros surinko beveik 40 tūkst. eurų.
„Renkame lėšas toliau, vietą kaip ir turime išsirinkę, nusižiūrėję – rudenį ten atsodinome obelų sodą. Tai yra vieta Vilniuje, Karoliniškėse. Gavome leidimus iš savivaldybės sodui atsodinti ir tęsiame veiklą toliau“, – BNS sakė lėšų rinkimą organizuojančios viešosios įstaigos „Basos mamos“ atstovė, buvusi „valstietė“ Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Pasak jos, balandį planuojama kreiptis į sostinės savivaldybę, siekiant šį sodą pavadinti J. Marcinkevičiaus vardu bei jame įrengti paminklą.
„Pradėjome rinkti parašus, kad būtent sostinėje turėtų būti tas paminklas. Visoje Lietuvoje ieškome savanorių (parašams rinkti – BNS), tai čia šviežias toks procesas, kol kas turime gal apie 20 savanorių. (...) Mes tiesiog taip norime svariu pagrįsti, kodėl reikalingas tas paminklas“, – kalbėjo V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Jos teigimu, šiame sode galėtų vykti poezijos skaitymas, kultūriniai renginiai.
Gavę savivaldybės leidimą įrengti paminklą, visuomenininkai ketina skelbti konkursą.
„Lauksime tada skulptorių, architektų pasiūlymų ir leisime gal net visuomenei balsuoti ir išsirinkti“, – teigė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Kaip BNS sakė Vilniaus savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė BNS teigė, kad komisija tokį kreipimąsi svarstytų.
„Jei Vilniaus Istorinės atminties komisija gautų prašymą vienu ar kitu formatu įamžinti J. Marcinkevičiaus atminimą, tai, žinoma, prašymą, kaip ir visus prašymus dėl įamžinimo iniciatyvų, svarstytume. Turbūt komisijoje turėtume įsivertinti ir tai, kiek ir kokių atminimo ženklų J. Marcinkevičiui Vilniaus mieste jau yra ir ar dar yra poreikis naujiems poeto atminimo įamžinimo formoms“, – sakė politikė.
Viešos diskusijos parodė gana didelį visuomenės susiskaldymą, kas iš esmės neleidžia vienareikšmiai vertinti paminklo poreikio, todėl tolesnius vertinimus atliks Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisija.
Iniciatyvos Vilniuje statyti paminklą J. Marcinkevičiui buvo ėmusis ir Lietuvos rašytojų sąjunga, norėjusi paminklą pastatyti rašytojo vardo skvere prie savo būstinės Vilniaus senamiestyje.
Jos skelbtą konkursą laimėjo „Architektūros linijos“ projektas „Trilogija“, tačiau visuomenėje tuomet atsinaujino diskusija dėl J. Marcinkevičiaus asmenybės, iškeliant aspektą dėl jo prisitaikymo prie sovietinės sistemos.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas tuomet tvirtino, kad savivaldybė prieš uždegdama žalią šviesą tokiam menininko įamžinimui lauks visuomenės sutarimo. Dėl leidimo turi apsispręsti savivaldybė taryba, tačiau šis klausimas svarstytas nebuvo.
Kaip BNS sakė Rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė-Augustinienė, leidimas statyti paminklą tebėra įstrigęs savivaldybėje.
„Mes visus raštus savivaldybei dar pernai siuntėme, bet taip viskas ir stovi, dar jokio atsakymo negavome. Leidimo neturime“, – sakė ji.
Sostinės meras BNS teigė, kad jo pozicija dėl paminklo J. Marcinkevičiui poreikio nesikeičia.
„Viešos diskusijos parodė gana didelį visuomenės susiskaldymą, kas iš esmės neleidžia vienareikšmiai vertinti paminklo poreikio, todėl tolesnius vertinimus atliks Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisija“, – sakė V. Benkunskas.
Savo ruožtu Seimas šią savaitę pradėjo svarstyti siūlymą 2030-uosius paskelbti J. Marcinkevičiaus metais. Tada bus minimos 100-osios rašytojo gimimo metinės.
Poetas, dramaturgas, vertėjas, akademikas bei visuomenės veikėjas J. Marcinkevičius (1930–2011) per kūrybos metus išleido apie 50 eilėraščių, vaikų poezijos, dramaturgijos, esė, publicistinių knygų, tarp žymiausių jo kūrinių – draminė trilogija „Mindaugas“, „Mažvydas“, „Katedra“.
Rašytojas buvo aktyvus Lietuvai atkuriant nepriklausomybę, dalyvavo Sąjūdžio veikloje, tačiau dalis literatūrologų ir istorikų nevienareikšmiai vertina jo vaidmenį ir kai kuriuos kūrinius sovietmečiu.
Jis 1957 ir 1969 metais yra pelnęs LSSR valstybinę premiją, 2001-aisiais – Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje atverta Ukrainos menininkų paroda „Karo lauko menas“
Minint Laisvės gynėjų dieną Vilniuje atidaryta Ukrainos menininkų paroda „Karo lauko menas“. Parodos organizatoriai pažymi, kad eksponuojamais darbais ne tik atskleidžiama karo realybė, bet ir siekiama parodyti, jog net ir sudėtingiausiomi...
-
Olando Kepurės skardis – lankomiausias objektas
Aplinkosaugininkai pripažįsta, kad Olando Kepurės skardis – vienas lankomiausių šalies objektų. ...
-
Į Vilniaus knygų mugę atvyks Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič
Į Vilniaus knygų mugę atvyks baltarusių rašytoja, politinė aktyvistė, Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič. ...
-
Nepaprasti Kinijos moterų gyvenimai – biografinėje knygoje „Laukinės gulbės“
Vienas įtakingiausių XX a. negrožinės literatūros kūrinių – Jung Chang biografinė knyga „Laukinės gulbės. Trys Kinijos dukros“ iki šiol uždrausta Kinijoje, bet ją jau galime skaityti lietuviškai. Knygą išleid...
-
Prasideda 18-asis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis
18-ąjį kartą trečiadienį prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. ...
-
Birutis su 27 ES šalių kolegomis išreiškė paramą programai „Kūrybiška Europa“
Kultūros ministras Šarūnas Birutis kartu su kitų 27-ių Europos Sąjungos (ES) šalių kultūros ministrais laišku kreipėsi į Europos Komisiją (EK). Jame ministrai išreiškė paramą programai „Kūrybiška Eur...
-
Kūrėjas įamžina istoriją: skulptūra turi būti šilta, artima žmogui1
Kaune gimęs ir ten mokslus baigęs skulptorius Gintautas Jonkus save laiko klaipėdiečiu. Čia kūrėjas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį, čia jis savo darbais įamžina Klaipėdos istoriją ir jos žmones. Skulptoriaus darbų, skirtų svarbiems &sc...
-
Istorija ir interpretacija: kaip atrodė baltų kariai?3
Vytauto Didžiojo karo muziejuje vykstančioje parodoje „Drąsos gijos“ galima išvysti rekonstruotų karinių uniformų, kurios dėvėtos VI–XX a. Tarp eksponatų – ir pagal Taurapilio pilkapio radinius atkurti apdarai, leižiant...
-
Rašytojų sąjungos leidykla skelbia 2025 metų „Pirmosios knygos“ konkursą
Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla kviečia kiekvieną rašantįjį išbandyti savo kūrybines jėgas – dalyvauti konkurse ir dar šiemet išleisti savo pirmąją knygą. ...
-
Mirė aktorius Sergejus Zinovjevas
Sekmadienį, eidamas 70-uosius metus, mirė Vilniaus senojo teatro (VST) aktorius Sergejus Zinovjevas. Šia žinia VST pasidalino socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. ...