Kančai papasakojo apie kelionę į Tibetą ir pragarą Nepale

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Virš Dalai Lamos rūmų

A.Kančas pripažino, kad Tibete kinai daug investuoja, keliai geri, švaru, daug naujų pastatų – kiniškų daugiaaukščių. Tačiau visur plevėsuoja kinų vėliavos, daug šios šalies simbolikos. Naikinama Tibeto kultūra, į šalį siekiama pritraukti kuo daugiau kinų.

Garsioji Tibeto medicinos mokykla nugriauta: ją pakeitė kinų pastatytas televizijos bokštas, virš nuostabaus grožio Dalai Lamos rūmų irgi plevėsuoja raudona kinų vėliava. Senamiestis sunaikintas – jį pakeitė paminklas kariams "išvaduotojams".

Daugelyje vietų įrengtos vaizdo kameros, negalima atsiskaityti kreditinėmis kortelėmis, bankomatuose nepasiimsi pinigų užsienio kreditinėmis kortelėmis, kad jų neperduotum tibetiečiams. Turistai negali vienuoliams duoti pinigų, o piniginės operacijos atliekamos tik su kinų banko leidimu.

"Taip Lietuvoje nebuvo net sovietmečiu, išskyrus Stalino laikus, kai trėmė į Sibirą", – kinų politika Tibete piktinosi A.Kančas.

Moteris ir keturi vyrai

Kinams priklauso pagrindiniai objektai, dauguma parduotuvių, restoranų. Apsukrūs, viską skaičiuojantys ir naudos siekiantys kinai ten jaučiasi kaip ponai tarp baudžiauninkų.
"Nors ir supami kareivių bei policininkų, vienuoliai meldžiasi, tikintieji eina keliais aplink šventas vietas, vienuolynus, – pasakojo Jolita. –  Kinai apsukrūs ir gudrūs, tibetiečiai – kaip vaikai: paprasti, draugiški ir kuklūs."

Garsioji tibetiečių sviestinė arbata lietuviams nepatiko, nes pasirodė riebi, nemalonaus skonio. Tačiau visi lietuviai gyrė tibetietiškus virtinius momo ir jautieną primenančią jakų mėsą. Patiekalai iš jos – vieni populiariausių, neretai patiekiami kartu su ryžiais, makaronais ir net bulvėmis.

Lietuvius stebino tibetiečių paprotys mirusiųjų kūnus sukapoti į gabalus ir atiduoti grifams.

"Beje, Tibete moterys gali turėti iki keturių vyrų, – šyptelėjo Jolita. – Dažniausiai tai – vienos šeimos vyrai."

Greta bedugnės

Nuo 43 laipsnių karščio Delyje iki 5 laipsnių šalčio Tibeto kalnuose, kur daug sniego, pabuvoję lietuviai nakvojo net ir pusšešto kilometro aukštyje.

"Mums buvo labai sunku. Trūko oro, nepadėjo ir deguonies balionai", –  neslėpė Jolita. – Trečioje kelionės šalyje – Butane jie pateko bene į ekstremaliausią situaciją.

"Kai kyla ir leidžiasi lėktuvai – gniaužia kvapą. Butanas įsikūręs tarp kalnų, kaip piltuvėlyje. Ten skristi turi teisę tik aštuoni pilotai – vokietis, prancūzas ir šeši nepaliečiai, nes tai viena pavojingiausių ir sunkiausių vietų leistis ir kilti, – šyptelėjo kelionių organizatoriaus "Grūda" surengtoje kelionėje su žmona dalyvavęs A.Kančas. – Reikia greitai pakilti, kad neįsirėžtum į kalnus, ir leistis, neužkliudžius jų, nors atrodo, kad sparnai įsirėš į kalną."

Kvapą gniaužė ir kelionė į trijų kilometrų aukštyje įkurtą nuostabų vienuolyną, kai reikėjo risnoti arkliais greta bedugnės.

"Jie – nėra savižudžiai, bet jų nebaidykite", – nuramino ir perspėjo gidas.

Griaustinio drakono žemėje

Butaną, arba Griaustinio drakono žemę, kaip savo šalį vadina vietiniai, Algimantas ir Jolita palygino su pasakų karalyste.

"Naujasis karalius baigė mokslus Oksforde, todėl dabar statomos mokyklos, jose mokoma angliškai. Seniau tai buvo viena uždariausių šalių pasaulyje, – aiškino A.Kančas. – Dabar mokiniai, valdininkai privalo vilkėti tautiniais drabužiais, statomi namai, netgi šešiaaukščiai, dekoruoti tautiniai motyvais."

Turizmą valdo valstybė, todėl stengiasi įdarbinti kuo daugiau vietinių. Tiesa, neįprasta, kai vieną svečią aptarnauja bent šeši žmonės. Vienas atneša servetėlę, kitas atidaro duris, dar trys klausia: "Norite kavos?"

Atsivėrus sienoms, Butaną per metus galėjo aplankyti 100 tūkst. turistų, tačiau dabar, per keturis metų mėnesius aplankė jau apie 250 tūkst.

Tiesa, tai – viena brangiausių šalių. Nori vizos dienai – klok 270 dolerių, dviem – 540, trims – 810. Į šią kainą įeina visur privalančio lydėti vietinio gido paslaugos, viešbutis, maitinimas tris kartus per dieną. Algimantas teiravosi, ar jis gali atvykti vienas be grupės. Pasirodo, gali, tačiau paklojęs 270 dolerių arba susituokęs su butaniete.

"Moterys, beje, labai simpatiškos", – pripažino Jolita.

Šalyje už prostituciją, kurios, tikinama, nėra, gresia 25 metai kalėjimo. Tokia pati bausmė laukia ir homoseksualų. Vietiniai uždirba ne tik iš turizmo, bet ir statydami elektrines ir elektrą parduodami indams.

Kaip ir Tibete, Butane yra daug šventų vietų, kur negalima kelti kojos į kalnus ir maudytis ežeruose. Gyventojai palaiko tibetiečius, yra pabėgėlių miestelis ir vienuolynas kalnuose, galima išvysti ir Dalai Lamos portretą.

Butane yra ir griežtų draudimų: didelės baudos už tabako laikymą, rūkymą ir plastikinius maišelius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Mukas

Mukas portretas
gaila Tibeto, o pasaulis sulindes i zeme kaip struciai, nes visi galingieji ir turi tokiu uzgrobtu vietu, o tik grsii kalba apie laives ir demokratijas
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių