Žiaurumu pasižymėję žudikai laisvės neišvys

  • Teksto dydis:

Aukščiausiasis Teismas paliko galioti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes trims vyrams dėl dviejų žiaurių žmogžudysčių – vyras buvo nušautas savo dukters akivaizdoje, o moteris nužudyta savo bute per apiplėšimą.

Trijų teisėjų kolegija antradienį konstatavo, kad Audriui Skėriui, Markui Kardišauskui, Šarūnui Juodžbaliui paskelbtą nuosprendį naikinti, keisti ar grąžinti teismui nagrinėti iš naujo nėra pagrindo. Nuteistųjų ir jų gynėjų kasaciniai skundai atmesti. Ši nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Nors teismai konstatavo, kad bylos nagrinėjimas teismuose užtruko per ilgai – įvairių instancijų teismuose buvo nagrinėjama aštuonerius metus – tačiau dėl to švelninti bausmių nuteistiesiems nėra pagrindo, nes įvykdyti ypač pavojingi nusikaltimai, o juos įvykdę vyrai pasižymėjo ciniškumu, abejingumu ir šaltakraujiškumu.

Kaltinimus neigia

A. Skėris, M. Kardišauskas ir Š. Juodžbalis nesutiko su liudytojų, nukentėjusiųjų parodymų vertinimu, jie Aukščiausiajam Teismui pateikė savo įrodymų vertinimą, gynybines versijas. Trys vyrai tikina esantys visiškai nekalti.

Aukščiausiasis Teismas paskelbė, kad įrodinėjimo procesas vyko išnaudojant visas teisėtas priemones, nepažeidžiant nuteistųjų gynybos teisių.

„Bylą nagrinėjant pirmos instancijos teisme, M. Kardišausko parodymai buvo kruopščiai ir atsakingai tikrinami“, – sakė teisėja Aldona Rakauskienė.

Su minėtais vyrais kurį laiką kartu su buvo teisiamas ir verslininkas Gediminas Jacka, tačiau jo byla dėl senaties nutraukta.

Kasacinį skundą parašė ir G. Jacka. Jis tikino nesupratęs Apeliacinio teismo sprendimo. Jo advokatas Remigijus Merkevičius prašė su jo klientu susijusios bylos dalį grąžinti iš naujo nagrinėti Apeliaciniam teismui. Aukščiausiasis Teismas šį skundą patenkino ir bylos dalį dėl G. Jackos grąžino Apeliaciniam teismui. 

„Aš esu laisvas žmogus, bet sugretintas su jais. Aš kitų kaltinamųjų net nepažįstu, bet gretinamas su jais, nešioju šitą dėmę. Aš noriu, kad pripažintų, kad nepadariau nusikaltimo. Aš pažadėjau savo vaikams ir anūkams, kad mane išteisins. Teisėjams pritrūko drąsos priimti išteisinamąjį nuosprendį“, – Aukščiausiajame Teisme yra kalbėjęs G. Jacka.

Įkalinimo iki gyvos galvos bausmę A. Skėriui, M. Kardišauskui ir Š. Juodžbaliui 2014 metų sausį paskyrė Vilniaus apygardos teismas byloje dėl nužudymų, plėšimų ir kitų nusikaltimų.

Nušovė stebint vaikui

Nuosprendį skelbę teisėjai pažymėjo, kad šių asmenų įvykdyti nusikaltimai rodo jų cinišką požiūrį į žmogaus gyvybę.

G. Jacka buvo kaltinamas, kad už nepalankų liudijimą teisme organizavo Telšių verslininko Hiliarijaus Gedimino Sasnausko nužudymą. Verslininkas buvo nušautas 1993-ųjų sausį. Banke pinigus iškeitęs ir su mažamečiu sūnumi į namus grįžęs verslininkas buvo užpultas vos išlipęs iš automobilio VAZ 2109. Vienas užpuolikų iš nupjautavamzdžio medžioklinio šautuvo paleido šūvį, o paskui dar kartą metaliniu daiktu sudavė per galvą.

2000-ųjų birželio 16 dieną Kaune, kieme prie Laisvės alėjos, buvo nušautas Ramūnas Kuzminas, pravarde Ramaškė. Dienos metu aukos tykojęs žudikas šaudė vyrui į galvą, stebint jo nė ketverių metų neturinčiai dukrai.

Šiauliuose 2000-ųjų balandį buvo nužudyta verslininko Sigito Bielskio žmona Rima Bielskienė. Nusikaltėliai bute tikėjosi rasti 50 tūkst. litų. Tačiau bute jie surado papuošalų ir daiktų tik už 13 tūkst. litų. Bylos duomenimis, A. Skėris ir M. Kardišauskas panaudojo smurtą prieš moterį. S. Skėris metaliniu strypu sudavė į pakaušį, kartu su M. Kardišausku mušė rankomis. Moteriai lipnia juosta buvo surištos rankos, blauzdos. M. Kardišauskas ją uždusino.

Bendradarbiavo su teisėsauga

M. Kardišauskas Aukščiausiajame Teisme pasakojo, kad pas jį į Pravieniškių pataisos namus 2004 metais atvykę pareigūnai jo paklausė, ar jis pažįsta A. Skėrį. Jis patvirtino ir nuo tada prasidėjo bendravimas su teisėsauga. Pasak nuteistojo, už bendradarbiavimą pareigūnai jam parūpindavo maisto, kavos, gėrimų, tačiau buvo ir mušamas, kankinamas.

M. Kardišausko gynėjas Julius Jasaitis sakė, kad 2002 metais, sulaukęs nuosprendžio už išžaginimą, jo klientas pateko tikriausiai į žemiausią nuteistųjų kastą pataisos namuose, buvo stipriai sumuštas.

„Tuo momentu ateina pas jį tyrėjai: štai šeši nusikaltimai, pasakyk ką tu apie juos žinai. Jis jautė spaudimą ir iš nuteistųjų, ir iš pareigūnų. 2004-2005 metais jis buvo apklaustas apie R. Bielskienės ir R. Kuzmino nužudymą be advokato“, – ankstesniame posėdyje sakė J. Jasaitis Jis suskaičiavo, kad pas M. Kardišauską tyrėjai lankėsi 95 kartus kol vyko tyrimas ir 17, kai byla jau buvo nagrinėjama teisme.

Bylos duomenimis, M. Kardišauskas linktelėjo R. Kuzmino žudikui, duodamas ženklą, kad lauktas asmuo jau atvyko.

Nė vieno nusikaltimo tvirtino nepadaręs ir A. Skėris.

„Aš nepadaręs nė vieno nusikaltimo, už kurį esu nuteistas. Prašau atkreipti dėmesį, kad procesas vyko labai ilgai, keitėsi teisėjų kolegijos, keitėsi prokuroras“, – sakė 36-erių metų vyras. Jis jau 16 metų laikomas nelaisvėje.

Mirė proceso metu

Šios bylos nagrinėjimas Vilniaus apygardos teisme užtruko. Pirmasis šios bylos posėdis įvyko 2009 vasarį. Byla ilgai nagrinėjima dėl savo sudėtingumo ir teisėjų kolegijos kaitos. Pirmąjį jos nagrinėjimą sužlugdė dėl girtumo teisme darbo netekęs teisėjas Zenonas Birštonas. Kitą kartą procesas sugriuvo, kai kaltinimų paėmus kyšį sulaukė tuometinei teisėjų kolegijai vadovavęs Ryšardas Skirtunas.

Generalinės prokuratūros ištirtoje byloje yra 12 nusikalstamos veikos epizodų. Nusikaltimai padaryti 1992-2001 metais įvairiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Palangoje, Raseiniuose, Telšiuose. Kaltinimai dėl sunkių nusikaltimų padarymo buvo pateikti 13 asmenų, penki iš jų kaltinti buvę ginkluotos banditų gaujos nariai. Kai kurie kaltinimų sulaukę asmenys mirė teismo proceso metu.

Bylos duomenimis, dabar jau miręs Saulius Skėris ir Viktoras Mula 1992 metais organizavo ginkluotą gaują, kurios tikslas buvo pulti asmenis, be to, jie patys dalyvavo gaujoje ir jos daromuose užpuolimuose. Ginkluota gauja veikė dviem etapais iki 2000-ųjų pabaigos. Nusikaltimams vykdyti kaltinamieji buvo įsigiję policininkų uniformas, labai didelį kiekį šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir sprogstamųjų medžiagų.

Šią bylą tyrė Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos pareigūnai, priklausę policijos generalinio komisaro sudarytai specialiai grupei, tiriančiai Kauno miesto organizuotų nusikalstamų susivienijimų padarytus nusikaltimus.

Per tyrimą konfiskuotas didelis kiekis šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir sprogstamųjų medžiagų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių