- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Naujovė: žygio metu pirmą kartą Lietuvoje atliktas specialus 6 minučių ėjimo testas su nešiojamu spiroergometru – buvo vertinama funkcinė širdies ir plaučių būklė.
-
Nauda: Širdies nepakankamumo savaitės renginyje dalyvavę klaipėdiečiai sulaukė naudingų žinių ir realių rekomendacijų iš Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologų.
Paskaita, žygiu per mišką ir pirmą kartą Lietuvoje išbandytu prietaisu – taip klaipėdiečiai kartu su Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologais ir partneriais Klaipėdos universitete paminėjo Tarptautinę širdies nepakankamumo dieną. Pirmąją gegužės savaitę ji organizuojama visoje Europoje, siekiant atkreipti dėmesį į pandemi-jos mastą įgaunančią ligą.
Kreipiasi pavėluotai
Klaipėdos universitete gausiai susirinkusiems renginio dalyviams Jūrininkų ligoninės kardiologai priminė, koks klastingas gali būti širdies nepakankamumas. „Pradžioje nebylus, o kai pasireiškia simptomai – padėti pacientui tampa sudėtingiau. Per penkerius metus kas antras, išgirdęs šią diagnozę, miršta“, – sakė viena iš renginio ini-ciatorių, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies aritmijų skyriaus vedėja, gydytoja kardiologė Roma Kavaliauskienė.
Širdies nepakankamumas pasireiškia, kai dėl nusilpusios raumens funkcijos širdis nebespėja aprūpinti or-ganizmo reikiamu deguonies ir kraujo kiekiu.
Lietuvoje širdies nepakankamumu serga 120 tūkst. gyventojų. Jiems reikia specialių žinių ir pagalbos, todėl planuojama, kad šalyje veiks apie 30 širdies nepakankamumo kabinetų, kur pacientai galės gauti daugiau žinių apie pačią ligą, išmokti sau padėti, pasirinkti reikiamą vaistų dozę ir sužinoti, kada būtina kreiptis į medikus.
„Dveji pandemijos metai gerokai komplikavo situaciją dėl širdies nepakankamo gydymo. Skaičiuojama, kad per šiuos dvejus metus vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje sutrumpėjo 17 mėnesių: nuo 75,6 iki 75,1 m. Net 16 proc. daugiau negu 2019 m. pacientų mirė nuo infarkto. Daugiau nei 26 proc. pacientų nesikreipė pagalbos laiku, baimindamiesi koronaviruso, tad dabar į ligoninę dažnai patenka daug užleistų atvejų, kai jau būna sunku padėti pacientui“, –apgailestavo R.Kavaliauskienė.
Sulaukė individualių rekomendacijų
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje jau veikia Širdies nepakankamumo kabinetas. Jo veikloje dalyvaujantys kardi-ologai Eglė Drebickaitė, Gintarė Martinkutė ir Paulius Orda auditoriją plačiau supažindino su liga, jos požymiais ir simptomais, atsakė į rūpimus klausimus ir pakvietė išbandyti savo galimybes žygyje miško taku.
Po paskaitos gausus klaipėdiečių būrys kartu su medikais mišku patraukė Klaipėdos jūrininkų ligoninės link. Tarp žygeivių buvo ir sergančiųjų pažengusiu širdies nepakankamumu, ir besidominčių šia problema. Visi jie sėkmingai įveikė kelių kilometrų atstumą.
Visą žygį klaipėdiečius lydėjo medikų komanda – gydytojai, slaugytojos, kineziterapeutės – kurie keliuose tarpiniuose sustojimuose vertino žygiuojančiųjų sveikatą: matavo kraujospūdį, vertino fizinę būklę.
Nauda: Širdies nepakankamumo savaitės renginyje dalyvavę klaipėdiečiai sulaukė naudingų žinių ir realių rekomendacijų iš Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologų E.Drebickaitės, R.Kavaliauskienės, P.Ordos ir E.Martinkutės. / Vytauto Liaudanskio nuotr.
Išbandė pirmą kartą
Žygio metu pirmą kartą Lietuvoje atliktas specialus 6 minučių ėjimo testas su nešiojamu spiroergometru – buvo vertinama funkcinė širdies ir plaučių būklė.
Kaip pasakojo Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologas P.Orda, iš panorusiųjų pasitikrinti širdies būklę vienam žygeiviui tyrimas parodė sutrikusią plaučių ventiliaciją, tad jam buvo rekomenduota atlikti išsamesnį sveikatos tyrimą.
Ligoninėje iki šiol buvo naudojamas stacionarus spiroergometras, skirtas sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu, siekiant išsiaiškinti, ar pacientą jau reikėtų įtraukti į laukiančiųjų širdies transplantac-ijos sąrašą.
„Trečiojo amžiaus universiteto studentams ir prie jų prisijungusiems klaipėdiečiams patiko toks sveikatinimo žygis ir jie pageidautų, kad tokie renginiai būtų kuo dažnesni. Tai buvo puiki proga gauti specialistų konsultacijas ir rekomendacijas tiesiog čia ir dabar, vertinant sveikatos būklę kasdienėje veikloje. Žmonėms labai svarbu suprasti, kad sveikata reikia rū-pintis ir domėtis ne tik gydytojo kabinete, kad daug kas priklauso nuo jų pačių gyvenimo būdo ir pastangų“, – sakė Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Saulius Raugelė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
„Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį2
Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį1
Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...