- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šv. Jono bažnyčios su bokštu atkūrimo Klaipėdoje projektą ketinama pripažinti svarbiu valstybei projektu.
Atitinkamas Seimo nutarimo projektas skubiai svarstomas Seime. Trečiadienį registruotas projektas, ketvirtadienį pateiktas parlamentarams, o penktadienį jau įveikė svarstymo procedūrą.
Trečiadienį Klaipėdos miesto savivaldybės ir Evangelikų liuteronų bažnyčios atstovai projektą pristatė Seimo Kultūros komitete. Jau kitą dieną parlamentui pateiktas siūlymas pripažinti šį projektą svarbiu valstybei.
Evangelikų liuteronų bažnyčios kunigas Mindaugas Sabutis teigė, kad buvusios Šv. Jono bažnyčios vietoje ketinta pastatyti nedidelius maldos namus, šį projektą būtų finansavusi tikinčiųjų bendruomenė. Tačiau nusprendus atkurti toje vietoje buvusią didelę bažnyčią su bokštu, projektas tapo per brangus bendruomenei.
M. Sabutis teigė, kad finansinės pagalbos prašyta Vokietijoje, bet partneriai pasigedo Lietuvos valstybės indėlio ir suinteresuotumo projektu.
„Dėl to reikėtų priimti Seimo nutarimą suteikiant bažnyčiai tam tikrą statusą, parodant, jog tai nėra tik bendruomenės iniciatyva, o visos valstybės reikalas“, – sakė kunigas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad bažnyčioje būtų ne tik maldos namai. Ten ketinama eksponuoti ir uostamiesčio verslininko surinktą Mažosios Lietuvos meno kolekciją.
Klaipėdos miesto vicemeras Arvydas Cesiulis tvirtino, kad šis projektas miestui labai svarbus ir architektūrine, ir kultūrine, ir estetine, ir landšaftine prasme.
Anot jo, specialaus statuso suteikimas projektui „padėtų lengviau diskutuoti su Vokietijos fondais“.
Seimo nutarimo projekte pabrėžiama, kad Klaipėdos Šv. Jono bažnyčios su bokštu atkūrimas yra susijęs su Klaipėdos krašto ir Mažosios Lietuvos istorinės atminties tęstinumu, šis statinys grąžintų senamiesčiui sakralinės erdvės pojūtį, jis taptų svarbiu kultūros paveldo turizmo traukos centru.
Anot Seimo, kadangi Šv. Jono bažnyčią su bokštu numatoma atkurti pagal išlikusią garsiausio Prūsijos architekto Friedricho Augusto Stulerio (Fridricho Augusto Štiulerio) dokumentaciją, šis projektas taptų gerų Lietuvos ir Vokietijos tarpvalstybinių santykių simboliu.
Pavasarį siūlyta Vyriausybei šį projektą pripažinti valstybei svarbiu, tačiau paaiškėjo, kad priėmus tokį nutarimą, iškart reikėtų jam numatyti finansavimą.
Numatoma Klaipėdos senamiesčio centrinėje dalyje, Turgaus gatvėje, iki 2027 metų gruodžio 31 dienos atstatyti originalaus dydžio ir formos Šv. Jono bažnyčią su bokštu.
Bendra projekto vertė – 16,8 mln. eurų.
Siūlomi finansavimo šaltiniai – Klaipėdos evangelikų liuteronų Šv. Jono atminimo bažnyčios atstatymo labdaros ir paramos fondas, Vokietijos garbės konsulo Klaipėdoje ir Vokietijos ambasados Lietuvoje lėšos, Klaipėdos miesto savivaldybės biudžetas, Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, kt.
Šv. Jono bažnyčia būtų pirmoji iš sugriautų Antrojo pasaulinio karo metais atstatyta bažnyčia Klaipėdoje.
Klaipėdos evangelikų liuteronų bendruomenė dabar neturi maldos namų, pamaldos vyksta tam nepritaikytose patalpose – buvusiame klebonijos pastate.
Ketinama atkurti bažnyčią su 75 metrų aukščio bokštu – taip, kaip ji atrodė po 1856 – 1858 metų rekonstrukcijos. Tuomet maldos namai rekonstruoti po gaisro.
1944 metais Šv. Jono bažnyčia apgadinta karo veiksmų, sovietų valdžia jos neleido restauruoti. Apleista bažnyčia stovėjo apdegusiomis sienomis ir apgadintu stogu. Jos sienos imtos ardyti, o plytos ruošiamos antriniam naudojimui. Po kelerių metų griuvėsiais virtęs pastatas buvo galutinai nugriautas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Audra padarė žalos Baltijos jūros krantams
Smarki audra padarė žalos Baltijos jūros krantams, trečiadienį pranešė Aplinkos apsaugos agentūra. ...
-
Teismuose – nauji vėjai: advokatai gudrauja pasitelkdami dirbtinį intelektą?1
Gyvenimui sparčiai keičiantis su naujais iššūkiais susiduria ir teismai. Vienas didžiausių pastarojo meto inovacijų – dirbtinio intelekto naudojimas. Klaipėdos apygardos teismo teisėjai turi savo požiūrį į šios naujovės ...
-
Knygoms – antrasis gyvenimas
Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos devyniuose padaliniuose vyko „Knygų atiduotuvės“. Prieš tai rengtame aukcione neįsigytos knygos buvo nurašytos ir nemokamai atiduotos visiems norintiesiems. Nemo...
-
Klaipėdos kolegija aukcionuose parduos 25 mokyklos objektus
Klaipėdos valstybinė kolegija, padedama Turto banko, viešuose aukcionuose parduos 25 aukštosios mokyklos objektus. Bendra jų vertė sieks ne mažiau kaip 10 mln. eurų, skelbia Turto bankas. ...
-
Klaipėdos rajone gimė Mozė
Klaipėdos rajonas, kuris visoje šalyje žinomas dėl mažiausio nedarbo, spartaus gyventojų skaičiaus augimo, dabar gali išgarsėti ir itin retais vardais, suteikiamais naujagimiams. ...
-
Už nenuvalytus takus uostamiestyje – bauda atsakingai įmonei
Iškritus gausiam sniegui pietinėje Klaipėdos miesto dalyje pagrindiniai pėsčiųjų ir dviračių takai nebuvo tinkamai valomi. Už susidariusią situaciją ir įsipareigojimų nevykdymą atsakingai bendrovei skirta 2,8 tūkst. eurų bauda, prane&sca...
-
Kada imami pirštų atspaudai?2
Pirštų atspaudas – unikalus dalykas. Piliečių pirštų atspaudai imami ne tik įvykus nusikaltimams, jų reikia ir rengiant asmens dokumentus, kuriuose įdiegti biometriniai duomenys. Nors ši procedūra privaloma, nepasitenkinanči...
-
Klaipėdiečiai sniego valymu rūpinasi patys
Klaipėdiečiai, nelaukdami, kol sniegą nukas rangovai, patys imasi darbo ir nuo pėstiesiems skirtų takų valo sniegą. ...
-
Neringos skvere – žiemos pramogos
Savaitgalį Neringos skvere netrūko mažųjų klaipėdiečių – visi jie džiaugėsi gausiai iškritusiu sniegu, čiuoždami rogutėmis ir čiuožynėmis nuo nedidelių kalniukų. Vaikų šėlionės truko iki pat vėlyvo vakaro tiek š...
-
Klaipėdoje nebeliks šventinių puošmenų
Šią savaitę uostamiestyje prasidės kalėdinių puošmenų nuėmimas, ledo čiuožyklos demontavimas, pagrindinės miesto žaliaskarės nupuošimas. Darbus planuojama pradėti trečiadienį, jie truks apie mėnesį. ...