- Evelina Zenkutė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Insultas – klastinga liga, kuriai ištikus pacientui kiekviena per ilgai delsta minutė gali būti lemtinga. Klaipėdos universitetinės ligoninėje žmonėms, patyrusiems insultą, teikiama visa reikalinga profesionali pagalba – nuo operatyvios diagnostikos iki inovatyvių gydymo būdų.
Tikslas – mažinti mirtingumą
Klaipėdos universitetinės ligoninės Insultų skyriaus vedėjas doc. med. dr. Henrikas Kazlauskas informavo, kad Lietuva yra tarp tų šalių, kurioje sergamumas ir mirtingumas nuo galvos insultų yra vienas aukščiausių visoje Europos Sąjungoje. Be to, anot skyriaus vedėjo, mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad šie rodikliai Rytų Europos šalyse apskritai yra didesni nei Vakarų Europos šalyse.
„Vienos pagrindinės priežasties, kuri lemia didelį sergamumą ir mirtingumą nuo insulto, įvardyti negalime. Aukštus mirtingumo rodiklius lemia daugybė aplinkybių. Situacija, susijusi su insultais, į gerąją pusę nesikeičia taip greitai, kaip norėtume. Nors mirtingumo nuo insultų procentas mūsų šalyje mažėja, tačiau, palyginti su Vakarų Europos šalimis, išlieka gana aukštas. Šiuo požiūriu kol kas niekaip negalime pasivyti tokių Vakarų valstybių kaip Italija, Ispanija, Didžioji Britanija ar JAV“, – tvirtino H.Kazlauskas.
Medikas pastaruosius 20 metų tyrė insultų mirtingumą Klaipėdoje. Rezultatai parodė, kad apskritai šis rodiklis uostamiestyje šiuo laikotarpiu tarp vyrų ir moterų sumažėjo. Tačiau, analizuojant mirtingumą pagal amžiaus grupes, pasirodė, kad mirtingumas nuo insulto vidutinio amžiaus vyrų grupėje (iki 65 metų) per pastarąjį dešimtmetį ne tik nesumažėjo, bet atvirkščiai – padidėjo.
Kaip teigė ilgametis Insultų skyriaus vadovas, medikų bendruomenė ir kelia sau tikslą, kad sergamumas insultais ir mirtingumas nuo jų laikui bėgant mūsų mieste vis mažėtų.
Nepatogumai – ir artimiesiems
„Tačiau ir patys žmonės apie insulto profilaktiką turėtų žinoti kaip galima daugiau, saugoti save nuo šios pragaištingos ligos“, – pabrėžė H.Kazlauskas.
Insultu sergančiųjų gydymas ir reabilitacija – brangiai kainuojantis procesas, kuriam tenka nemaža šalies sveikatos biudžeto dalis.
Patirtas insultas tarp darbingo amžiaus žmonių – pagrindinė neįgalumo priežastis. Statistika byloja, kad iki trečdalio žmonių, patyrusių insultą, neišgyvena, trečdalis lieka neįgalūs, pusės jų neįgalumas yra sunkaus laipsnio, kai reikia nuolatinės globos.
Žmogui patyrus insultą, nepatogumų kyla ir jų artimiesiems, kurie turi slaugyti pacientą.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad tose šalyse, kur visuomenė šviečiama įvairiais insulto klausimais, žmonės, pajutę pirmuosius insulto simptomus, į gydymo įstaigų stacionarus atvyksta greičiau, nei tose valstybėse, kuriose į edukacines programas nėra investuojama.
Skirsto į dvi rūšis
Ūmūs galvos smegenų kraujotakos sutrikimai skirstomi į praeinamo pobūdžio kraujotakos sutrikimus ir insultus.
Insultai yra dviejų rūšių: išeminiai, kurių metu galvos smegenų kraujagyslę užkemša krešulys, ir hemoraginiai, kai kraujas išsilieja į galvos smegenis ar jų dangalus, trūkus kraujagyslei.
Dažniausia pasitaikantis yra išeminis insultas, kuris sudaro apie 80 proc. visų insultų.
Įvykus ūmiam sutrikimui, dalis žmonių nelinkę kviestis greitosios pagalbos, nes galvoja, kad ligos simptomai „išnyks savaime“. Tokiu atveju nekvietęs greitosios medicininės pagalbos žmogus labai rizikuoja savo sveikata, nes visuotinai pripažinta, kad insultas – pavojinga gyvybei liga.
H.Kazlauskas pažymėjo, kad pats sergantysis dėl ligos poveikio gali neadekvačiai vertinti riziką, tačiau artimieji, kaimynai, bendradarbiai, pastebėję ligos simptomus, turi nedelsdami kviesti greitąją.
Ligonio, susirgusio insultu, tyrimai
Klaipėdos universitetinė ligoninė – šiuolaikinė specializuota ūmiam galvos smegenų insultui gydyti įstaiga turi visas galimybes diagnozuoti ir sėkmingai padėti šio profilio pacientams. Ligoninėje visą parą galima atlikti reikalingus radiologinius ir ultragarsinius tyrimus, nuolat budi kvalifikuoti šios srities specialistai. Skubos tvarka atvežto paciento būklė įvertinama per keliolika minučių.
Daliai hemoraginio insulto ištiktų pacientų prireikia skubaus chirurginio gydymo. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje dirba aukštos kvalifikacijos neurochirurgai, kurie teikia skubią pagalbą visą parą.
Esant ryškiai susiaurėjusiai, užsikimšusiai ar trūkusiai galvos smegenis maitinančiai arterijai, neurologas ir neurochirurgas sprendžia apie operacinio gydymo būtinybę ir jei būtina, pacientas skubiai operuojamas.
Neretai įstrigusį kraujagyslėje trombą ar išsiliejusį kraują galvos smegenyse tenka šalinti chirurginiu būdu. Be to, norima informuoti, kad atvykusiems per pirmąsias dvi–tris valandas nuo išeminio insulto pradžios pacientams Klaipėdos universitetinėje ligoninėje taikomas arterijose esančio krešulio tirpdymas vaistais, t. y. atliekama intraveninė trombolizė. Ligoninės gydytojai šioje srityje turi sukaupę daugelio metų klinikinę patirtį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...