- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Baigiantis metams, Klaipėdoje skaičiuojamos ne tik miesto biudžeto įplaukos, bet ir naujagimiai, fiksuojama santuokų, skyrybų ir netekčių statistika. Mirčių uostamiestyje užregistruojama daugiau nei gimimų – naujagimių skaičius jau kelintus metus iš eilės mažėja.
Naujagimių ir šiemet mažiau
Koks gi 2024-ųjų Klaipėdos demografinis vaizdas?
Skaičiai dar šiek tiek keisis, tačiau neženkliai.
Uostamiesčio Metrikacijos skyriaus duomenimis, iki gruodžio 11 d. iš viso Klaipėdoje užregistruoti 1 335 kūdikiai.
Iš jų – 680 mergaičių ir 655 berniukai. Pernai iki gruodžio 11 d. užregistruoti 1 489 naujagimiai.
Šiemet Klaipėdoje gimė 16 dvynių porų.
Gimė Aelis, Timis, Umita
Populiariausias šiais metais Klaipėdoje įregistruotų naujagimių mergaičių vardas – Amelija, antroje ir trečioje vietoje tarp populiariausių – Vakarė ir Emilija.
Retesni vardai – Umita, Eda, Juarė, Mantilė Amela, Selina, Rėja, Ermelija.
Populiariausi Klaipėdoje įregistruotų berniukų naujagimių vardai – Herkus, Leonas ir Lukas.
Retesni vardai – Aelis, Timis, Adonis, Arionas, Ajanas, Atumas, Emetas.
„Atsisakyta registruoti berniuko vardą Alias. Daugiausia tenka atsisakyti registruoti lietuvių kalbos požiūriu netaisyklingai užrašytus vardus. Atkalbinėti tėvus vaikui suteikti vardą dėl to, kad pageidaujamas vardas turi neigiamą prasmę ar gali neatitikti geriausių vaiko interesų, neteko“, – tikino Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vadovė Diana Paliūnaitė.
Rusiškų dokumentų rebusai
Ne Lietuvos piliečių šeimos Klaipėdoje užregistravo 49 naujagimius – vaikučių susilaukė 45 ukrainiečių poros, pernai tokių porų buvo 33.
Į apskaitą įtraukta ir 230 užsienyje įregistruotų gimimų.
„Norėtume pažymėti, jog į apskaitą įtraukiami užsienio valstybėse įregistruoti gimimai yra įvairaus laikotarpio ir gimusiųjų amžiaus – nuo kūdikių iki garbingo amžiaus Lietuvos Respublikos piliečių. Norėtume paraginti Lietuvos piliečius įtraukti į apskaitą Rusijoje įregistruotus gimimus, santuokas ir ištuokas, nes nuo 2025 m. sausio 21 d. nustos galioti Dvišalė sutartis su Rusija, ir dokumentai, išduoti Rusijoje, turės būti patvirtinti pažyma „Apostille“, – pabrėžė A. Paliūnaitė.
Tai papildomas dokumento tvirtinimas, kai tvirtinamas ir dokumentą išdavusio pareigūno parašas.
Šiuos veiksmus dažniausiai atlieka tos šalies Užsienio reikalų ministerija, notarai ar kitos įstaigos, priklausomai, kaip nustatyta toje valstybėje.
Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos primena, kad kol dar galioja ši „lengvata“, dokumentus apskaityti žmonės kviečiami paprastesne tvarka.
Populiarumas: kai kurie naujagimių vardai (pavyzdžiui, Amelija, Lukas ar Herkus) jau ne vienerius metus neužleidžia populiariausiųjų pozicijų vardų sąraše. / „Shutterstock“ nuotr.
Anuliuota fiktyvi santuoka
Dar vienas demografinis rodiklis yra santuokos. Jų Klaipėdoje šiemet nuo sausio 1-osios iki gruodžio 11 d. įregistruota 971. Tuo pačiu laikotarpiu pernai buvo sutuoktos 1 044 poros.
Taigi šiemet 73 santuokomis mažiau, tai yra beveik 7 proc. mažiau nei 2023 m. tuo pačiu laikotarpiu.
Šiais metais 124 Lietuvos Respublikos piliečiai įregistravo santuokas su kitos šalies piliečiais, pernai jų buvo 111.
Taip pat kelios santuokos buvo sudarytos abiejų užsieniečių, gyvenančių Lietuvoje. Dažniausiai tai buvo ukrainiečiai.
„Kalbant apie mišrias santuokas, dažniausiai tuokiasi Ukrainos piliečiai. Taip pat šiemet teismas pripažino vieną santuoką fiktyvia bei įpareigojo anuliuoti santuokos sudarymo įrašą, kai santuoka buvo sudaryta su Rusijos piliete“, – teigė D. Paliūnaitė.
Duomenų apie jaunavedžių amžių Civilinės metrikacijos biuro darbuotojai nefiksuoja, bet pripažino, kad šiemet iki gruodžio 11 d. neregistravo nė vieno nepilnamečio asmens santuokos.
„Kartais pastebime tik didesnius amžiaus skirtumus tarp jaunavedžių. Pasitaiko ir 20-ies ar didesnis metų skirtumas, bet tai šiomis dienomis nelabai jau ir stebina“, – pridūrė D. Paliūnaitė.
Tuoktuvės – naujoje vietoje
Nuo šių metų rugsėjo 27-osios santuokų registravimo ceremonijos iš Santuokų rūmų buvo perkeltos į Klaipėdos koncertų salę Šaulių gatvėje.
To prireikė, nes prie Santuokų rūmų remontuojama aikštė.
Ceremonijos vyksta antrajame aukšte, Klaipėdos koncertų salės muziejaus patalpose.
Koncertų salėje tuokiamasi tik penktadieniais ir šeštadieniais nustatytu laiku.
Čia registruoti santuokas planuojama iki kitų metų birželio, kol baigsis remontas Santuokų rūmų prieigose.
Jei darbai baigsis anksčiau, į savo patalpas Metrikacijos skyriaus darbuotojai ketina grįžti greičiau.
Pageidavimas – tuoktis ryte
„Esame dėkingi Klaipėdos koncertų salės vadovams bei darbuotojams, kad maloniai priima, atsakingai vertina mūsų bei jaunavedžių poreikius ir lūkesčius, kartu deriname ceremonijų laikus, kad viskas vyktų sklandžiai. Ar santuokos registravimo vietos pasikeitimas turi įtakos santuokų skaičiui, sunku pasakyti, nors, palyginus praėjusių metų spalį ir lapkritį ir šių metų spalį ir lapkritį, šiemet per tuos du mėnesius užregistruota 6 santuokomis daugiau“, – teigė D. Paliūnaitė.
Be to, nuo šių metų Santuokų rūmuose yra įrengtas naujas santuokos registravimui skirtas kabinetas norintiesiems santuoką registruoti kukliau, be ceremonijos, be svečių ar su minimaliu svečių skaičiumi.
Naujose patalpose iki gruodžio 11 d. santuoką įregistravo 81 pora, o savo pasirinktoje vietoje susituokė 49 poros.
„Iš jų net 23 poros santuoką įregistravo Klaipėdos universiteto botanikos sode, kitos vietos yra restoranai, kavinės, viešbučiai (šešios poros sutuoktos restorane „Baltas ruonis“, keturios – viešbučio „Victoria“ patalpose, trys – „Kupole“ prie jūros). Neįprastų pageidavimų dėl vietos nesulaukėme, tačiau sulaukėme dėl santuokos registravimo laiko, kai jaunavedžiams buvo visai nesvarbi santuokos vieta, tačiau labai svarbus kiek neįprastas rytinis laikas. Žinoma, tai vyko darbo valandomis“, – pasakojo Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja.
Mirčių visada užregistruojama daugiau nei gimimų.
Bauginanti skaičių statistika
Kalbant apie skyrybas, praėjusiais metais iki gruodžio 11 d. įregistruotos 467 ištuokos, iš jų 60 įregistruotos užsienyje ir 407 – Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje.
O šiemet – 522 ištuokos, iš jų – 51 užsienio valstybėse.
Pasak Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojų, tikėtina, jog šiemet skyrybų Klaipėdoje bus įregistruota daugiausia per pastaruosius penkerius metus.
„Jau nuo 2023 m. pas notarą galima sudaryti sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kai santuoka nutraukiama jau kitą darbo dieną. Iš notarų iki gruodžio 11-osios jau gauti 73 pranešimai apie sudarytas sutartis, tai yra tiek pat, kiek ir pernai“, – patvirtino D. Paliūnaitė.
Dar vienas skaudus skaičius – mirusiųjų statistika.
Mirčių šiais metais iki gruodžio 11 d. užregistruota 1 971, iš jų užsienyje – 121, pernai tuo pat metu mirė 1 949 klaipėdiečiai, iš jų užsienyje – 110.
„2022 m. iš viso per metus buvo užregistruotos 2 333 klaipėdiečių mirtys, tad tikrai negalėtume teigti, jog mirčių skaičius didėja, jis tiesiog svyruoja. Na, o naujagimių skaičius jau kelintus metus iš eilės mažėja. Mirčių visada užregistruojama daugiau nei gimimų“, – pabrėžė D. Paliūnaitė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pranciškonų gimnazija – tarp geriausiųjų šalyje
Devyni iš dešimties Kretingos Pranciškonų gimnaziją baigusių jaunuolių sėkmingai tęsia mokslus aukštosiose mokyklose. Tai viena Lietuvos mokyklų, kur ženkliai daugėja tokių abiturientų. Šių metų Lietuvos gimnazij...
-
Šventes ir vėl lydės traumų protrūkiai
Šių metų žiema kol kas didelio pacientų antplūdžio nelėmė. Tačiau neabejojama – šventinu laikotarpiu traumas patyrusiųjų tikrai daugės. ...
-
Eglišakių dalybos: išgraibstė akimirksniu
Tradiciškai prieš Kalėdas į Teatro aikštę pasiimti nemokamų eglių ir pušų šakų sugužėjo minia klaipėdiečių. Trys eglišakių prikrauti automobiliai su priekabomis buvo išgraibstyti akimirksniu. Žmon...
-
„Mano BŪSTAS“ ir vėl išpildė kalėdines vaikų svajones
Artėjant gražiausioms metų šventėms, „Mano BŪSTO“ darbuotojai jau antrus metus iš eilės prisideda prie to, kad šventinis laikotarpis taptų stebuklingas sudėtingomis socialinėmis sąlygomis augantiems vaikams. ...
-
Klaipėdoje – specifinės problemos: kas atlygins patirtą žalą?1
Klaipėdos gyventojai nuolat susiduria su specifinėmis problemomis, kurios vyrauja būtent uostamiestyje. Vėjo gūsiai laužo medžius, gadina pastatus, išlaužia mašinų dureles, o ir kitokių audrų sukeltų padarinių išvengti pavykst...
-
Įspėja: girliandos gali kelti pavojų
Prieš šventes dauguma uostamiesčio gyventojų savo namus gražina įvairiomis kalėdinėmis puošmenomis. Vieni langus papuošia girliandomis ir šviečiančiomis lemputėmis, kiti šiuo laikotarpiu namuose jaukumą kuria...
-
Teatro aikštėje rikiuojasi norinčiųjų čiuožti eilės
Teatro aikštėje po atviru dangumi įsikūrusi ledo čiuožykla jau sulaukė tūkstančių lankytojų. Ledą išbando ne tik jaunuoliai, pasimėgauti žiemos pramogomis atvyksta ir senjorai. Vakarų Lietuvoje šiemet įrengtos net trys ledo ...
-
Eglės puošybos tradicijos kinta
Nuo seno egles puošdavo pagal tradiciją – prieš Kūčių vakarą, bet laikui bėgant daug kas keitėsi. Didžiuosiuose šalies miestuose eglės įžiebtos dar neprasidėjus gruodžiui. Daug žmonių egles papuošia ankstų gruo...
-
Kaliningrade įveda maisto korteles4
Nuo Naujųjų metų kaimyninėje Kaliningrado srityje įvedamos maisto kortelės socialiai remtiniems asmenims. Apie tokį sprendimą paskelbė Kaliningrado srities gubernatorius Aleksejus Besprozvanychius. ...
-
Per metus Klaipėdoje atnaujinta daugiau nei 11 tūkst. kvadratinių metrų šaligatvių
Klaipėdoje baigiami šiais metais suplanuoti šaligatvių atnaujinimo darbai. Iš viso šiais metais pėsčiųjų takų atnaujinimui ir įrengimui skirta beveik 3 mln. eurų, pranešė savivaldybė. ...