- Daiva Janauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Delikatesas: B.Šimkus suprato, kad jo augintinis Varnius labiausiai mėgsta virtus kiaušinių trynius.
-
Santykiai: dvi namuose gyvenančios katės vengia varniuko.
-
Augintinis: nors varniukas dar jaunas, bet elgiasi kur kas išmintingiau nei visi Šimkų namuose auginti sparnuočiai.
-
Simbolis: kuršių karybą rekonstruojantis B.Šimkus varnoje įžvelgia kur kas daugiau nei paprastame augintinyje.
Paukščiai yra įprasti šiuolaikinių žmonių augintiniai. Tačiau klaipėdietis Benas Šimkus išgelbėjo nuo pražūties varniuką ir turi vilčių, kad jis ne tik džiugins namiškius, bet ir taps savotišku jo bendražygiu ir pomėgių bičiuliu.
Atėmė iš kiemo vaikų
B.Šimkus yra auginęs daug įvairių gyvūnų, jo namuose gyveno ir įvairūs paukščiai.
Augintiniai jam yra iškrėtę ne vieną pokštą, o ir pats vyras yra patyręs su jais nuotykių.
Tačiau pusmetį šeimos namuose gyvenantis varnos jauniklis, panašu, yra išskirtinis augintinis.
"Kartą vežiau į prieglaudą kačiukus, bet parsivežiau šešką, – prisipažino B.Šimkus. – Buvau daug girdėjęs apie varnas, žinojau, kad jos įdomios, protingos. Be to, tai mūsų lietuviškas paukštis. Mintis apie varną namuose man kilo tada, kai pažįstamas žmogus paskelbė, kad ieško, kas galėtų priglausti sužalotą varniuką. Aš atsiliepiau, bet tas draugas atidavė paukštį Kuršių nerijoje gyvenančiam žmogui. Kai kaunietė veterinarijos gydytoja po kiek laiko pamatė mano komentarą, pasiūlė man auginti jos išgelbėtą varniuką. Pas ją jauniklis gyveno mažyčiame narvelyje visas išsitepęs savo paties išmatomis", – apie sparnuočio atsiradimą savo namuose pasakojo B.Šimkus.
Gyvūnų gydytoja jauną sparnuotį atėmė iš paukštelį tampančių vaikų. Varnos jauniklis galėjo žūti.
Buvo pavasaris. Galbūt jį iš lizdo išstūmė broliai, o gal jį, silpnesnį už kitus palikuonis, išmetė tėvai.
"Nuvažiavau ir pasiėmiau", – trumpai paaiškino B.Šimkus.
Elgiasi kaip paauglys
Keista, kad per pusmetį varniukui tikros plunksnos taip ir neužaugo, tad skraidyti jis dar nemoka. Jis kur kas mažesnis nei pavasarį išsiritę kiti varnų jaunikliai.
Benas bandė naująjį augintinį mokyti plasnoti, bet, pamatęs, kad tokie sportai paukščiui nepatinka, nusprendė, jog Varniumi pavadintas augintinis neturi poreikio skristi.
Nuo aukštesnės vietos jis ne nusklendžia, o nusirita lyg sugedęs sraigtasparnis, atgal makaluodamas sparnais.
Vyras viliasi, kad per žiemą paukštis sutvirtės ir pats užsigeis skraidyti.
B.Šimkaus draugas, namie auginantis kranklį, pasakojo, kad jo sparnuotis taip pat nesiveržia į lauką, nors yra sveikas.
Gal todėl yra kur kas mažesnis už saviškius.
Panašu, kad neturintis poreikio skristi paukštis dėl tos pačios priežasties neužsiaugino tam reikalingų raumenų.
"Jis elgiasi visiškai kaip paauglys – skečia sparnus, išsižioja prašydamas maisto. Jam viskas paprasta: paprašo ir gauna maisto, todėl neturi poreikio medžioti, o kartu ir vystytis. Jis neieško maisto, dėl jo nekovoja, todėl atrodo, kaip didelis paukščio vaikas", – stebėjosi į namus varniuką parnešęs vyras.
Ko varnos ieško šiukšlyne?
Atsakomybės už naują augintinį namuose ėmėsi šeimos galva.
Pradžioje žinių apie laukinio paukščio priežiūrą ir maitinimą jis ieškojo internete.
Ten rado patarimų maitinti varną sudrėkintu kačių maistu.
Tačiau toks lesalas Varniui nepatiko. Jis ragavo iš kačių dubenėlių konservų, bet nuo jų negaluoja sparnuočio pilvas.
Murklės paprastai stebi, ko keistasis kaimynas ieško jų indeliuose, ir jo šalin nevaro.
Bandydamas suprasti, koks maistas augintiniui galėtų patikti, B.Šimkus stebėjo ir laukines varnas, domėjosi, kas jas domina atliekų konteineriuose.
Galiausiai paaiškėjo, kad varniukas labiausiai mėgsta paukštieną ir virtų kiaušinių trynius.
Iš plunksnuočio elgesio akivaizdu, kad tryniai jam – tikras delikatesas. Vos juos užuodęs Varnius ima krankti ir plasnodamas skuba prie šeimininko.
Gentainio nepripažįsta
Kadangi paukštis nevalingai priteršia, laisvo jo namuose Šimkai stengiasi nelaikyti. Dažniausiai Varnius sėdi narvelyje.
Neretai šeimininkai išneša augintinį į kiemą narvelyje be dugno, kad galėtų pavaikštinėti po žolę.
Keista, bet laukinės varnos su žmonėmis gyvenančio gentainio nepripažįsta, suka aplink jį ratus ir piktai krankia. Jų elgesys atrodo agresyvus, jeigu šalia nebūtų šunų, galbūt net pultų varniuką.
Situacija pasikeičia, kai kieme paukštelis paliekamas bedugniame narvelyje.
Kartą prie narvelio atskrido dvi senos varnos.
Šimkų paukštis jų išsigando, nušoko nuo laktos ant žemės ir lyg nuolankus tarnas per grotas ėmė maitinti savo maistu atėjūnes.
Iš šalies stebėję šią situaciją žmonės bandė suprasti, ką augintinis daro: pasiduoda reketuojamas ar bando papirkti ir įsiteikti laisvės paukščiams.
B.Šimkus spėja, kad su žmonėmis ir naminiais gyvūnais augantis varniukas neišmoko bendrauti su gentainiais, nežino jų slaptažodžių ar elgesio manierų, todėl kitos varnos jį laiko įsibrovėliu.
Primena šuniuką
Varnius, nors ir tebėra jauno amžiaus, šeimininkui atrodo kur kas protingesnis už anksčiau augintas kanarėles, papūgėles ir kitus sparnuočius.
Savotišku elgesiu varna labiau primena šuniuką nei paukštį. Namuose jis stengiasi laikytis prie šeimininko, domisi, ką šis daro.
Kai išsigąsta negirdėtų garsų, Varnius taip pat skuba arčiau Beno, taip jaučiasi saugesnis.
Tiesa, ant rankų paukštis nesiprašo, stengiasi tiesiog būti arčiau stipraus vyro.
"Kartais paleidžiame jį kieme, niekur nebėga, priešingai – sekioja iš paskos. Su šeimos nariais susiklostė labai įdomūs santykiai. Varnius nemėgsta mano žmonos, kerta į kojas, prieš ją šnypščia. Gal jis jaučia, kad Irma priešinosi minčiai auginti namie varną? Tik tada, kai pažadėjau, kad paukščiu rūpinsiuosi pats, ji nusileido. O vaikus jis myli, bėga dukroms iš paskos. Mažoji yra jo didžiausia draugė, Varnius ima maistą jai iš rankų, bet daro tai atsargiai, nekerta", – atviravo B.Šimkus.
Varnos jauniklis labai mėgsta, kai vaikai jam numeta kokį žaislą, tada bėga tam daiktui iš paskos.
Paukštis stengiasi visada pirmas nuskubėti ten, kur kas nors nutinka.
Saviškius pažįsta iš veido
Labiausiai Varnius draugauja su katėmis.
Namuose gyvenančių dviejų kačių varniukas nebijojo nuo pat tos akimirkos, kai atsirado pas Šimkus.
Jis vydavosi uodeguotąsias, o šios stengdavosi pasprukti ir neturėti jokių reikalų su naujoku.
Be šių gyvūnų, šeima augina tris šunis. Neseniai nugaišo žiurkėnas. Anksčiau šeima augindavo įvairių roplių.
Trys Beno ir Irmos Šimkų dukros labai myli gyvūnus, tad ir varniukas joms tapo mielas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...
-
Paskelbtas konkursas sparčiai kylančios Sendvario „Saulės“ mokyklos vadovo pareigoms
Savivaldybė paskelbė konkursą Klaipėdos rajono Sendvario „Saulės“ mokyklos direktoriaus (-ės) pareigoms eiti. Nauja švietimo, kultūros ir sporto įstaiga Trušeliuose duris atvers jau 2025-aisiais, o pretendentų į mokyklos vad...