- Daiva Janauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šiandien vidurdienį, kai klaipėdiečiai ir gausybė miesto svečių rinksis į uostamiesčio centrą stebėti jubiliejinės Jūros šventės renginių, skambės visų Klaipėdos bažnyčių varpai, o žmonės turėtų minutei nurimti. Taip pagerbsime negrįžusius iš jūros žmones.
Šiandien vidurdienį, kai klaipėdiečiai ir gausybė miesto svečių rinksis į uostamiesčio centrą stebėti jubiliejinės Jūros šventės renginių, skambės visų Klaipėdos bažnyčių varpai, o žmonės turėtų minutei nurimti. Taip pagerbsime negrįžusius iš jūros žmones.
Jūrininkai – progreso nešėjai
Tuo pačiu metu visa flotilė laivų sustos atviroje jūroje, jais plaukiantys žmonės nuleis į vandenį vainikus ir puokštes gėlių. Jau niekas nepamena, kodėl ir kas sumanė taip pagerbti žuvusius nuo jūrų bei vandenynų stichijos, tačiau tradicija gyva ir labai vertinama.
"Žmonija turi būti dėkinga jūreiviams už Amerikos ir kitų žemynų atradimą, be to, būtent jūreiviai įrodė, kad žemė apvali. O tarybiniams žmonėms jūrininkai padėjo atrasti džinsus, – priminė jūrų kapitonas Sigitas Šileris, pirmasis įgijęs Metų jūrininko titulą. – Jūrininkas – ne tik profesija. Pamenu, kolega Ričardas Lučka būsimiesiems jūrininkams sakydavo, kad jie neturėtų rinktis šios profesijos, jeigu nėra romantikai."
Nuo praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio pasaulio vandenynuose žuvo beveik 400 jūrininkų. Ne visus juos pasiglemžė bangos, dalis jų buvo traumuoti ar mirė ištikti staigaus negalavimo.
Pagerbimas – tik simbolis
"Jūrininkai susiduria su stichija, kad ir kaip žmonės didžiuojasi ją įveikę, jūra visada yra galingesnė. Būtent todėl negrįžusiems iš plaukiojimo reikia atiduoti pagarbą", – svarstė kapitonas S.Šileris.
Tiems, kas neturi giminaičio ar pažįstamo jūrininko, plaukimas į jūrą tampa savotiška pramoga, turinti ryškų akcentą. Tačiau tiems, kieno artimasis negrįžo iš jūros, gėlės vandenyje reiškia kapo aplankymo ritualą.
Kasmet Jūros šventės metu atsiranda vis daugiau būdų pagerbti jūrininkus, prisiminti tuos, kurie negrįžo.
Jūreiviai bei kranto žmonės lanko pirmojo jūrų kapitono Liudviko Stulpino kapą, atminimo duoklę atiduoda prie skulptūros "Albatrosas" Smiltynėje. Daugelio jūrininkų įsitikinimu, tai yra tikrai simboliška.
Pakliuvo į uragano nagus
Tačiau tik atėjimas prie paminklinio akmens audros paskandinto laivo "Linkuva" įgulai kupinas tikrų, primenančių neužgyjančią žaizdą emocijų.
2000-ųjų birželio 21-ąją transporto refrižeratorių "Linkuva" Ramiajame vandenyne, maždaug už 220 jūrmylių (350 km) į pietvakarius nuo Akapulko (Meksika), užklupo uraganas Carlotta.
Laivas plaukė iš Japonijos į JAV uostą Long Byčą (Long Beach), kur turėjo pasipildyti degalų ir plaukti į Kanadą krovinio.
Birželio 20 dieną "Linkuva" pateko į audros epicentrą.
50-metis laivo kapitonas Anatolijus Bobrovas tada pranešė, kad sugedo pagrindinis variklis. Vėjo greitis siekė 70 metrų per sekundę, bangos mėtė laivą kaip skiedrą. Lietuvoje buvo gauta žinia, kad galvos traumą patyrė bocmanas Ivanas Bogdanovičius.
Kitos dienos paryčiais pranešta, kad variklį pavyko įjungti, bet laivas pasviręs apie 40 laipsnių. Kiekvienas jūrininkas žino, kad tai labai grėsminga padėtis. Tai buvo paskutinė žinia iš "Linkuvos".
Radinių – itin mažai
JAV ir Meksikos tarnybos savaitę žvalgėsi mūsų laivo 90 tūkst. kvadratinių jūrmylių plote. Kai buvo nuspręsta nutraukti paieškas, Lietuvos valstybė paprašė dar kelias dienas ieškoti laivo. Todėl bent kokių nors užuominų apie įgulą ar laivą vandenyne dairytasi dar kelias dienas.
Ne vieną "Linkuvos" įgulos narį pažinojęs buvęs jūrininkas, dabar diplomatas Vaclavas Stankevičus prisiminė, kad "Linkuvos" ieškota laivais, žvalgytasi ir iš lėktuvų.
"Tai buvo smūgis ne tik įgulos šeimoms, mūsų jūrininkams, bet ir visai Lietuvai. Žuvusiųjų šeimas tada parėmė įmonė, miesto valdžia ir Lietuvos Vyriausybė", – pasakojo V.Stankevičius.
Viskas, ką pavyko aptikti, buvo dvi nutrūkusios gelbėjimo valtys. Specialistai nustatė, kad įgula jomis nepasinaudojo. Pavyko rasti ir geriamo vandens talpą su užrašytu ant jo laivo pavadinimu. Šie daiktai aptikti už 350 jūrmylių nuo tos vietos, iš kur paskutinį kartą laivas susisiekė su krantu.
Daugiau Ramiuoju vadinamas vandenynas neatidavė jokio daikto, priklausiusio "Linkuvai". Nesuveikė ir radijo plūduras, kuris turėjo pradėti siųsti signalus vos patekęs į vandenį.
Vėliau ne tik komisijos tyrė laivo žūties aplinkybes bei priežastis. Apie jas svarstė ir jūrininkai. Patyrę jūrų vilkai spėliojo, kad prieš pasiekdama Meksikos krantus "Linkuvos" įgula gerai pritvirtino visus ant denio buvusius daiktus, nes nuo seno žinoma, kad šiuose uostuose gali būti pavogta viskas, ką įmanoma pakelti.
Iki šiol neaišku, kodėl laivas neišvengė susidūrimo su stichija, bet apie tai jau nėra ko paklausti.
2000 metų birželio 29 dieną komisija paskelbė žuvusiais visus 18 įgulos narių. Visi jie buvo Lietuvos piliečiai, tarp vyrų – viena moteris. Anastasija Komisarova gamino jiems maistą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...