- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Klaipėdos Gluosnių gatvėje dėmesį traukia ant daugiabučio sienos nupieštas grafitis, kuriame nupurkšti simboliai primena Lietuvos herbą Vytį. Yra manančiųjų, kad šio nelegalaus piešinio turinys sietinas su nepagarba valstybės simbolikai, ir prašoma jį pašalinti.
Tempia žirgą iš herbo
Piešinyje vaizduojamas iš balno žemėn nublokštas riteris ir iš herbo skydo kažkokio šiuolaikiško veikėjo už pavadžio tempiamas žirgas.
Kai kas įžvelgė šiame grafityje pasityčiojimą iš Lietuvos valstybės ir mano, kad piešinys turėtų būti pašalintas.
Klaipėdos vėliavos bendraautoris, dizaineris Kęstutis Mickevičius mano, kad kūrybos laisvė neturėtų būti ribojama, nors yra niuansų.
„Sakyčiau, kad tai nekorektiškas reikalas, bet nemanau, jog saviraiškos laisvė turėtų būti ribojama. Kažkoks veikėjas tampo žirgą už pavadžio ir tiek, nors simboliai primena Vytį. Bet tai yra požiūrio reikalas, pavyzdžiui, JAV vėliavą galima deginti, Lietuvoje – ne. Amerikoje yra nuostata, kad saviraiškos laisvė negali būti varžoma, o pas mus atvirkščiai – manoma, kad valstybę reikia gerbti ir negalima iš jos simbolių tyčiotis“, – teigė K. Mickevičius, pripažinęs, kad Lietuvos herbas šiuo atveju išjuoktas.
Anot K. Mickevičiaus, JAV nieko nešokiruoja Amerikos vėliavos spalvų ir simbolių apatiniai, Lietuvoje gi tokių dalykų nepamatysi.
Veidą valė į trispalvę
Vis dėlto bandoma tokią neribotą saviraiškos tradiciją įnešti ir pas mus.
„Heraldikos komisijos narės vyras (Dainius Liškevičius – A. D.) kažkada šokoladu išteptą veidą nusivalė į Lietuvos trispalvę, nusifilmavo ir paviešino. Po kelių dešimtmečių jam skirta nacionalinė premija. Tačiau net ir būsimiems nacionalinės premijos laureatams nėra leistina teplioti šalies trispalvės“, – pabrėžė K. Mickevičius.
Prieš trejus metus, jau tapus nacionalinės premijos laureatu, D. Liškevičiui buvo primintas jo performansas.
Tada netgi pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl valstybės simbolio išniekinimo.
Tyrimo metu nustatyta, kad vaizdo įrašas, kuriame menininkas nusišluosto šokoladu išteptą veidą į vėliavą, sukurtas 2000 m.
2013 m. iš autoriaus šį vaizdo įrašą kaip meno kūrinį įsigijo MO muziejus ir tais pačiais metais paskelbė socialiniame tinkle „YouTube“.
Vėliau tyrimas buvo nutrauktas dėl senaties.
Bandymai: Klaipėdos senamiestyje ant pastatų sienų atsiranda įvairių keistų piešinių, kai kurie jų, tenka pripažinti, nupiešti gana profesionaliai. / Vestos Jašinskaitės nuotr.
Valdžiai – jokių interpretacijų
K. Mickevičiaus teigimu, Lietuvos valdžios atstovams ypač neleistinos jokios valstybės simbolių interpretacijos, pavyzdžiui, jie negali kabinti neetaloninio herbo.
„Valdžios institucijos turėtų naudoti etaloninį herbą, o privatūs asmenys, mano supratimu, gali daryti, ką nori. O kalbant apie piešinį ant sienos, tai ar jis kam kenkia? Man tai linksma žiūrint į tą žirgą. Gal autorius turėjo galvoje, kad yra tokių, kurie tampo tą mūsų Lietuvą kaip nori į visas puses“, – svarstė K. Mickevičius.
Vis dėlto dizaineris pripažino, kad heraldiniu požiūriu Klaipėdoje ant namo sienos nupurkštas ne Vytis, o tik panašus į Vytį – Lietuvos herbą – piešinys.
Piešinys: Šaulių gatvėje ant namo sienos brolių A. ir R. Gataveckų bei klaipėdiečio R. Petrovo nupiešta mergaitė – viena iš kelių Klaipėdą puošiančių meniškų freskų. / Vytauto Petriko nuotr.
Meniškų grafičių žemėlapis
Klaipėdoje yra ir legalaus gatvės meno. Yra sudarytas net meninių grafičių žemėlapis, į kurį dar ne taip seniai buvo įtrauktos aštuonių namų sienos, nutapytos meniškais piešiniais.
Gulbių gatvėje vieną namą renovavus, ant jo galinės sienos gatvės menininko Tado Vincaičio-Plūgo buvusio piešinio „Seserys“ neliko.
Kūrėjas žinojo tokią perspektyvą. Pasak menininko, tai atitinka gatvės meno, kaip laikino, koncepciją.
Įspūdingas piešinys nutapytas Danės gatvėje 43 namo kiemelyje. 15 metrų ilgio ir dviejų metrų aukščio piešinyje atsispindi uostamiesčio motyvai, Friedricho pasažo vaizdai.
Kalbant apie piešinį ant sienos, tai ar jis kam kenkia?
Neofreska „Sapnas“ puošia Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto sieną Daržų gatvėje.
Ant J. Janonio g. 3 pastato sienos atsirado gatvės meno kūrinys „Ekspedicija po neišgalvotus pasaulius“.
Malūnininkų gatvėje yra „Mėmelio graviūra“, ant Pilies g. 6 namo sienos nutapyta beveik 4 m aukščio ir daugiau nei 15 m ilgio freska „Džiazas“.
Šaulių gatvėje grafitis „Tiltas“ puošia vienos miesto kirpyklos fasadą, o Turgaus g. 21 namo fasadą – freska „Senamiesčio planas“.
Milžiniškas mergaitės atvaizdas, puošiantis Šaulių gatvėje esančio pastato sieną, yra brolių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų bei žinomo klaipėdiečio menininko Rodiono Petrovo bendras kūrinys.
Tai buvo paskatinimas miestiečiams, kad šie išdrįstų įsivaikinti paliktus vaikus.
Kęstutis Mickevičius / Vestos Jašinskaitės nuotr.
Piešinio žinutės svarba
Visi šie piešiniai ant namų sienų – legalūs ir meniški, tačiau yra daugybė nelegalių grafičių, kurie tikrai neprimena meno kūrinių.
R. Petrovo teigimu, kad būtų išvengta tokių vizualinių šiukšlių, juolab senamiestyje dabar yra masiškai perdažomi statinių fasadai, reikėtų grafitininkams suteikti daugiau legalių vietų, kur jie galėtų reikštis.
Bet kokių grafičių piešimas bet kur, tai yra tam neskirtose vietose, yra šiukšlinimas.
Tačiau ir nelegalūs piešiniai vieni kitiems nelygūs.
Pavyzdžiui, anonimiško britų gatvės menininko Banksy kūriniai dažnu atveju irgi yra nelegalūs, vis dėlto jo darbai už milijonus parduodami aukcionuose, jie yra saugomi, buvo atvejų, kai ne vienas jų pavogtas.
Netrukus po plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios Banksy freskas ant griuvėsių nutapė ir įvairiuose Ukrainos miestuose, įskaitant sostinę Kijevą, Irpinės priemiestį ir Borodianką.
Pastarosios dvi vietovės buvo smarkiai sugriautos rusų pajėgų.
Viename kūrinių vaizduojamas mažas berniukas, apverčiantis suaugusį kimono dėvintį, juodu diržu apsijuosusį vyrą, kuris iš pažiūros primena Rusijos prezidentą V. Putiną.
„Banksy vis dėlto kuria meną. Savo kūriniais jis siunčia aiškią socialinę-kritinę žinutę. Jis kritikuoja politiką, gyvenimo absurdiškumą ir tuo dirgina, erzina, provokuoja visuomenę. Ir paradoksalu, kad ta visuomenė jį palaiko ir dėl to jis populiarėja. O piešinys, kuris žmonėms savo simboliais nieko nesako, nupieštas ant sienos atrodo kaip šiukšlė“, – įsitikinęs R. Petrovas.
Anot klaipėdiečio kūrėjo, tokių nelegalių piešinių ant pastatų sienų, kurie turi savyje kažkokią žinutę visuomenei, Klaipėdoje jam neteko pastebėti.
„Banksy lygio darbų tikrai nematau, yra freskų, yra senamiestyje naudojant trafaretus išpurkštų figūrinių vaizdų, bet globalios problemos tuose piešiniuose nėra užkabinamos. Dažniausiai žmones jaudina globalūs arba net ir vietiniai, bet labai svarbūs, aktualūs, jaudinantys mūsų visuomenę dalykai. Tokio pobūdžio piešinių Klaipėdoje nėra. Ar jie kada nors atsiras, tikrai nežinau, bet neatmetu, galbūt dabar kažkas sėdi, galvoja, piešia“, – kalbėjo R. Petrovas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neringos savivaldybė prašys UNESCO lėšų krantinių rekonstrukcijai: tam reikėtų 40 mln. eurų
Sausio pradžioje dėl pasenusių ir nepakankamai aukštų krantinių Kuršių marios užliejo Nidą, Pervalką ir Juodkrantę. Todėl reaguodama į tai Neringos savivaldybė planuoja dėl krantinių rekonstrukcijai reikalingų lėšų kreipt...
-
Pajūrio kempingas turi perspektyvą: juo mėgaujasi ne tik lietuviai
Giruliuose esančio kempingo veikla yra pelninga. Per trejus metus pajamos iš kempingo veiklos išaugo daugiau nei penkis kartus. Tai paaiškėjo po atlikto audito. Pajūrio kempingą yra pamėgę tiek lietuviai, tiek užsieniečiai. ...
-
Medžiai irgi kuria miesto istoriją
Klaipėdos universiteto biologas Egidijus Bacevičius, uostamiestyje ėmęsis ieškoti ir aprašyti vardinius bei ypatingoms progoms pasodintus medžius, suprato – šis darbas neturi pabaigos, kaip jos neturi ir miesto istorija. ...
-
Rietavo policijos komisariatui vadovaus Donatas Lukas
Konkursą Rietavo policijos komisariato vadovo pareigoms užimti laimėjo Donatas Lukas, paskelbė Klaipėdos rajono Vyriausiasis policijos komisariatas (VPK). ...
-
Uostamiestyje bus šilčiau
Baigiantis sausiui, uostamiestyje vyraus nežiemiška oro temperatūra, nestiprūs vėjo gūsiai, taip pat sulauksime lietingų dienų, tad apskritai sausio pabaiga labiau primins vėsų rudenį. Anot sinoptikų, paskutinis kalendorinės žiemos mėnuo, ...
-
„Okinaviečiams“ – šūsnis įvertinimų
Klaipėdos sporto klubo „Okinava“ sportininkai, treneriai ir teisėjai metiniame Kyokushin karate federacijos renginyje gavo gausybę apdovanojimų už 2024 metais pasiektus rezultatus. 2024 metų trenere išrinkta Diana Mačiūtė, kurios au...
-
Susitikimas moksleiviams paliko įspūdį
„Aukuro“ gimnazistai viešėjo dienraščio „Klaipėda“ redakcijoje. Vizito metu moksleiviai susipažino su žurnalistų darbo specifika ir profesiniais iššūkiais. Po viešnagės gimnazistai pripažino s...
-
Sportui Palangoje – prioritetas
Palanga – vienas nedaugelio Lietuvos miestų, kuriame vaikai sporto treniruotes lanko nemokamai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus įsitikinęs – palangiškiai turi kuo pasidžiaugti, kartu neatmeta realybės ir yra pasiryžęs spręsti ...
-
Auga išvykstančiųjų iš uostamiesčio skaičiai: kur kraustosi klaipėdiečiai?
Per pastaruosius kelerius metus stebimi ir toliau augantys išvykstančiųjų iš uostamiesčio skaičiai. Klaipėdos priemiestį ar aplink esančias gyvenvietes, Kretingą gyventojai renkasi vis dažniau. Veikiausiai žmonės kraustosi į nuosavus...
-
Apie Atgimimo aikštę – Seimo nariams: tai yra nenormalu
Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus vakar Vilniuje dalyvavo Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje ir kalbėjo apie nenormalią padėtį dėl vis dar neišminuotos uostamiesčio Atgimimo aikštės. ...