Griaunamas dar vienas sovietinis palikimas: vietoj jo – gėlynai ir intrigą keliančios skulptūros

Kretingos dvaro parke griaunamas sovietmečiu statytas technikumo bendrabutis. Vietoje jo bus atkurti grafų Tiškevičių rūmų parko gėlynai ir galbūt fontanai bei keturių deivių skulptūros. Jos itin intriguoja, nes sovietmečiu dingo, tad muziejininkai ketina inicijuoti šių lobių paieškas.

Kadaise Kretingos dvaro parke buvo technikumo auklėtinių bendrabutis, vėliau veikė kelios įstaigos, buvo įrengti butai. Bet paskutiniai gyventojai iš namo iškelti prieš metus.

„Derėjomės ir per beveik metus suma išaugo iki 160 tūkst. – suma tapo įspūdinga. Suprantame, kad tai išskirtinis objektas, kurį patraukę turėsime visai kitokią dvaro teritoriją“, – teigė Kretingos meras Antanas Kalnius.

Nugriauti daugiabutį kainuos per 40 tūkst. eurų.

Kai kurie kretingiškiai mano, kad griovimas yra ne išeitis, kai jaunos ar nepasiturinčios šeimos neturi, kur gyventi. Anot Kretingos mero, neapsimoka investuoti kelis milijonus į avarinės būklės pastatą. 

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

Sovietinis bendrabutis – antras pastatas, kurio nelieka grafų Tiškevičių dvaro parke. Prieš 9 metus griuvo ir prie rūmų fasado prisišliejęs Žemės ūkio technikumas. 

„2015 metais, kai griovėme mokyklą, buvau tarp tų tarybos narių, kurie sakė: „ką jūs darote, nugriausime, vietoje to, kad panaudotume“. Dabar galiu lenkti galvą ir sakyti, kad buvo teisingas sprendimas“, – pripažino A. Kalnius.

Sklando gandai, kad jos išgyveno karą ir pokario metu tvarkant parką skulptūros buvo nuverstos ir kažkur, galimai, parke užkastos.

Muziejininkai sako, kad vietoje daugiabučio sieks atkurti buvusią Tiškevičių rūmų parko reprezentacinę erdvę. Tokią, kokia ji išlikusi senose nuotraukose.

„Patys puošniausi gėlynai todėl, kad čia buvo įkurti prancūziško stiliaus parko gėlynai. Teritorijoje buvo skulptūros, kurios ir kelia intrigų, kur jos dingo“, – kalbėjo Kretingos muziejaus vadovas Romandas Žiubrys.

Keturios graikų deivės iš rūmų parko dingo sovietmečiu.

„Sklando gandai, kad jos išgyveno karą ir pokario metu tvarkant parką skulptūros buvo nuverstos ir kažkur, galimai, parke užkastos“, – pasakojo Kretingos muziejaus vadovas.

Muziejininkai nori sutvarkyti takus, juos apšviesti. O ateityje tikisi atgaivinti ir buvusį bravoro pastatą su rūsiais.

„Vargu, ar Tiškevičius varė „naminukę“. Gal spiritą ir varė, nes dvaruose buvo vadinamos vaistinėlės, kuriose gausu užpiltinių, bet galėjo būti ir kitokių gėrimų. Neatmetame, kad kada nors čia gali atsirasti edukacinė erdvė, kurioje galėtumėme susipažinti su dvariškos kultūros dalimi“, – sakė R. Žiubrys.

Kretingos valdžia jau paskelbė konkursą dvaro sodybos spirito varyklos pastato atnaujinimo projektavimo darbams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Šitą griauna. Šaunuoliai. Būna valdžios sprendimų kartais teisingų.

bigcatwar

bigcatwar portretas
..absoliutus idiotizmas...Zmonems truksta butu..Bet kpss ir gb vaikaiciai naikina savo tevu palikima...Slepia komunistu veikla..

Drs

Drs portretas
Jo, nugriauti sovietinį palikimą, tai reiškia beveik sulyginti Lietuvėlę su žeme, iš Klaipėdos liktų tik mažytis senamiestis 500-800 m :), dar ir tarybinius diplomus ir titulus panaikinkite. Ir kodėl naudojamas rusicizmas "soviet", o ne tarybinis nuo žodžio "taryba" - ar čia ne padlaižiavimas anglosaksams "soviet union", pas kuriuos turbūt nėra žodžio taryba?
VISI KOMENTARAI 27

Galerijos

Daugiau straipsnių