- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors Baltija tampa vidine NATO jūra, pripažįstama, kad ne tiek karinė, kiek aplinkosauginė Rusijos įtaka joje – itin didelė.
Pažeistas Lenkijos interesas
Bene pirmą kartą Europos Sąjungos Žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje buvo atkreiptas dėmesys į Rusijos poveikį Baltijos jūros regione.
Dėmesį į Rusijos poveikį atkreipė Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministras Robertas Telusas. Jo teigimu, Rusijos veikla Baltijos jūroje yra nekontroliuojama, ji nesilaiko Europos Sąjungos nuostatų dėl šios jūros aplinkos ir žuvų išteklių apsaugos.
Lenkijos ministras iškėlė prielaidą, kad nekontroliuojama Rusijos veikla Baltijos jūroje daro didžiulę neigiamą įtaką žuvų ištekliams. Lenkijoje pastebima tai, kas vyksta iš Kaliningrado srities. Su šia sritimi Lenkija turi tiek sausumos, tiek jūros sieną, tiek bendrą Aistmarių telkinį.
Lietuvos balso nesigirdi
Panašiai, o gal netgi dar labiau nei Lenkija, su Rusijos Kaliningrado sritimi susisieja Lietuvos tiek sausumos, tiek vandenų teritorijos.
Lietuva, skirtingai nei Lenkija, iki šiol jokiose ES institucijose tiesiogiai nekėlė klausimo dėl Rusijos įtakos Baltijos jūros žuvims ir aplinkai. Arba bent jau apie tai nebuvo jokio viešo atgarsio.
Kelti tokį klausimą Lietuva netgi turėtų didesnį prioritetą nei Lenkija, nes ES žuvininkystės politiką formuoja ne kas kitas, o Lietuvos atstovas kaip Europos Komisijos komisaras.
Įtaka: nykstančios Baltijos jūros menkės tapo kaltinimų šaltiniu. / Redakcijos archyvo nuotr.
Nekontroliuojama veikla
Šiuo metu ES institucijose pradedama svarstyti tai, kaip Baltijos jūroje bus leidžiama žvejoti 2024 m.
Esminis klausimas, kada pagaliau baigsis draudimas ir rytinėje Baltijos jūros dalyje vėl bus leidžiama gaudyti menkes. Perspektyvos nėra guodžiančios. Per draudimų laikotarpį nuo 2019 m. kokių nors aiškesnių menkių populiacijos atsigavimo pokyčių neįvyko.
Galbūt ir tai lėmė, kad bene labiausiai dėl menkių draudimų rytinės Baltijos jūros dalyje nepatenkinti lenkai kelia naujas versijas.
Viena iš jų ir yra tokia, kad apčiuopiamos įtakos žvejybai Baltijoje turi nekontroliuojama Rusijos Kaliningrado srities tiek verslo žvejų, tiek brakonierių veikla.
Su Rusija nebesikalbama
Panašu, kad 2024 m. nebus ryškesnių Baltijos jūros žvejybos atsigavimo požymių. Žvejyba Baltijoje vėl bus ribojama, iškeltas šūkis išlaikyti ją tvarią, subalansuotą, pirmenybę teikti ekologinių sistemų apsaugai. Tokią vadinamąją pažangos ataskaitą, taip pat susijusią ir su žvejyba Baltijos jūroje, yra pateikusi Švedija.
Apčiuopiamos įtakos žvejybai Baltijoje turi nekontroliuojama Rusijos Kaliningrado srities tiek verslo žvejų, tiek brakonierių veikla.
Lenkijos žvejams tokia pozicija yra nepriimtina. R. Teluso vertinimu, ji esanti netgi ydinga.
ES ministrų susitikime iškilo diskusija, kad žvejai yra vis labiau įpykę, niršta, kad jiems neleidžiama žvejoti arba nemokamos kompensacijos už prarandamą žvejybos verslą.
Nesurasta ir jokių „vaistų“, kaip dabar, kai Baltijos jūros žvejyba yra itin jautri, kai kuriais atvejais atskiroms rūšims balansuojant ant išnykimo ribos, apsaugoti žuvų likučius nuo nekontroliuojamos ir drastiškos Rusijos žvejybos Baltijoje.
Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje iki tol buvę dauguma kontaktų ir siekių tartis dėl labiau subalansuotos žvejybos yra nutrūkę. Dėl Rusijos sukelto karo veiksmų Ukrainoje dar didesnė įtaka nei žvejyboje yra jaučiama kaimyninių šalių žemės ūkio rinkose.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kretingos rajono meras: situacija tikrai pagerėjo
Praėjusią savaitę Vakarų Lietuvos upėse pakilus vandens lygiui, ekstremalią situaciją dalyje seniūnijų paskelbusioje Kretingoje situacija stabilizavosi, sako rajono meras Antanas Kalnius. ...
-
Kretingos rajone ekstremali situacija neatšaukiama: laukiama, kaip keisis orai1
Kretingos rajono savivaldybėje vandens lygis toliau slūgsta, tačiau ekstremali situacija neatšaukiama. ...
-
Uostamiestyje – išgąstis: apakino ryškaus žaibo smūgis, greitai pasigirdo ir griaustinis1
Šeštadienį vakare klaipėdiečiai ir aplinkinių gyvenviečių pajuto retą gamtos reiškinį – matė be galo ryškų žaibą ir labai greitai išgirdo smarkų griaustinį. Daugelis pajūrio gyventojų suskubo dalintis ...
-
Jūra pridarė nuostolių paplūdimiams1
Iš penktadienio į šeštadienį pajūryje siautėjusi audra padarė nuostolių ir Melnragės paplūdimio infrastruktūrai. Medinė apžvalgos aikštelė po šios nakties liko kaboti ore, ją laiko tik dvi medinės atramos. ...
-
Audra Klaipėdoje: ugniagesiams naktis buvo labai darbinga
Penktadienį vakare pradėjusi siautėti audra naktį didesnės žalos Klaipėdoje nepridarė. Ugniagesiams ši naktis buvo labai darbinga, bet didžioji dalis iškvietimų atsklido iš atokiau nuo Klaipėdos esančių miestų ir rajonų viet...
-
Dešimt svarbiausių darbų Palangoje 2024 metais29
Palangos meras Šarūnas Vaitkus feisbuke pasidalijo informacija apie dešimt svarbiausių darbų Palangoje 2024 metais. ...
-
Kretingos rajone vandens lygis slūgsta1
Dalyje upių Vakarų Lietuvoje vandens lygis vis dar lieka stichinis, bet Kretingos rajone vanduo slūgsta, sudėtingiausia situacija – vienoje sodininkų bendrijoje, sako Kretingos savivaldybės administracijos direktorė Vilma Preibienė. ...
-
Dėl stipraus vėjo Klaipėdos uoste ribojama laivyba
Dėl stipraus vėjo Klaipėdos uoste penktadienį nuo 19 val. ribojama laivyba. ...
-
Lietuvoje – audra: gyventojai praneša apie perkūniją su žaibais, pūgą5
Lietuvoje pranešama apie prasidėjusią audrą, tautiečiai fiksuoja smarkaus sniego vaizdus ir net žaibus. Audra pirmiausia prasidėjo Vakarų Lietuvoje. ...
-
Geros žinios uostamiesčio senjorams: sulaukus 100 metų – 700 eurų išmoka5
Nuo šių metų kiekvienas Klaipėdos miesto gyventojas, sulaukęs 100 metų, gaus papildomą piniginę išmoką. ...