Dėl nekilnojamojo turto mokesčio lengvatos – diskusijos

Miesto taryba nustatys nekilnojamojo turto mokesčio tarifą kitiems metams. Siūloma jo nekeisti, bet panaikinti lengvatą daugiabučių namų statytojų pastatytiems naujiems butams. Ši idėja sulaukė dviprasmiškų politikų vertinimų.

Parduota daugiau butų

Koks turėtų būti nekilnojamojo turto mokesčio tarifas, vakar svarstė Finansų ir ekonomikos komiteto nariai. Siūloma dydžių nekeisti.

Savininkai turėtų mokėti 0,8 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės. Kaip ir ankstesniais metais, maksimalus tarifas – 3 proc. – galiotų netvarkomam, apleistam, nenaudojamam arba naudojamam ne pagal paskirtį nekilnojamajam turtui.

Klaipėdos savivaldybės Mokesčių skyriaus vedėja Kristina Petraitienė tvirtino, kad siūloma kitais mokestiniais metais neteikti lengvatos daugiabučių namų statytojų pastatytiems naujiems butams. Pastaroji buvo taikoma ekonominio sunkmečio metu – 2011 m.

Statytojai mokėjo minimalaus tarifo nekilnojamojo turto mokestį – 0,3 proc.

Klaipėdos savivaldybės Finansų ir turto departamento direktorė Aldona Špučienė priminė, kad lengvata statytojams buvo suteikta, siekiant jiems padėti, nesužlugdyti.

K.Petraitienė informavo, kad, atsižvelgiant į nekilnojamojo turto masinio vertinimo, kuris bus taikomas 2016 m. mokestiniam laikotarpiui, ataskaitoje pateiktus duomenis, paskutiniais metais uostamiestyje pastebima pastatų ir patalpų pardavimų didėjimo tendencija.

Daugiausia butų buvo parduota pernai – įregistruoti 2 597 sandoriai, kai 2011-aisiais – 1 779, 2012-aisiais – 1 792, 2013-aisiais – 2 454.

Šiemet per pirmus septynis mėnesius buvo įregistruoti 1 365 sandoriai – 53 proc. daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu.

Biudžetas netektų pajamų

K.Petraitienė aiškino, kad, ruošiant sprendimo projektą, buvo vertinama ir statytojų pateikta informacija. Vienas jų spalio 8 d. pateikė duomenis, kad šiuo metu turi 149 baigtus, bet neparduotus naujos statybos butus. Praėjusiais metais tokių buvo 240.

Parduotų butų skaičius padidėjo nuo 70 praėjusiais metais iki 91 šiemet.

Atkreiptas dėmesys, kad miesto taryba mokesčio mokėtojams yra nustačiusi galimybę pasinaudoti nekilnojamojo turto mokesčio lengvatomis. Tad papildomų lengvatų suteikimas keltų grėsmę nekilnojamojo turto mokesčio surinkimui į biudžetą.

Šiemet iš šio mokesčio į miesto biudžetą buvo numatyta surinkti beveik 7,8 mln. eurų. Tai sudaro 10,5 proc. biudžeto pajamų. Per devynis mėnesius surinkta beveik 7,365 mln. eurų.

K.Petraitienė taip pat informavo, kad jei taryba nenustatytų nekilnojamojo turto mokesčio dydžio iki gruodžio 1 d., bus taikomas minimalus – 0,3 proc. tarifas.

Siūlė didinti palaipsniui

Tarp Finansų ir ekonomikos komiteto narių dėl lengvatos panaikinimo  kilo diskusijų.

"Koks pakilimas, kai namai stovi tušti? Tas mokestis bus įskaičiuotas į kainą. Važiuojant Vilniuje širdis plyšta, kai pamatai, kiek statybų vyksta, o pas mus..." – sakė Finansų ir ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Taraškevičius.

Vicemeras Artūras Šulcas atkreipė dėmesį, kad reikėtų išanalizuoti, kokią naudą davė tarybos patvirtinta lengvata. Jis teiravosi, ar kiti miestai taip pat panaikino pastarąją. Pasak A.Špučienės, kitur šalyje tai buvo padaryta.

Vicemerė Judita Simonavičiūtė siūlė šiuo klausimu padiskutuoti daugiau.

"Reikia apsispręsti, koks yra mūsų tikslas: subalansuoti butų skaičių, kad jų neliktų neparduotų, ar kad žmonėms būtų iš ko rinktis. Lengvatos panaikinimas stabdytų gyvenamąją statybą", – tvirtino vicemerė.

Politikai taip pat siūlė nekilnojamojo turto mokesčio tarifą statytojams didinti pamažu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Chi chi

Chi chi portretas
Kokią lengvatą? Niekada nebuvo jokių lengvatų, neklaidinkite skaitytojų. NTM įstatyme numatytas tarifas nuo 0.3 %, norima padidinti mokesčius.

Cha

Cha portretas
Pamažu artėjam prie dantų šepetukų apmokestinimo...
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių