- Milda Skiriutė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Miesto valdžiai prabilus, kad reikia nugriauti Naujojoje Uosto gatvėje stovintį apleistą pastatą, Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė, kad statinys vertingas ir jį reikia išsaugoti. Galutinį žodį dėl avarinės būklės pastato tars Kultūros paveldo departamentas.
Vieno balso persvara
Apie daug metų stūksančio netvarkomo statinio paėmimą visuomenės poreikiams ir nugriovimą pirmiausia prabilta miesto Saugaus eismo komisijos posėdyje. Ekspertai sutiko, kad reikia pradėti tokias procedūras ir tai rekomendavo atlikti savivaldybės administracijai.
Pasak Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Elidos Mantulovos, daugumai nekyla klausimų, ar šį statinį reikia pašalinti.
Pastatas yra įsikišęs į gatvę, trikdo eismą, jo būklė jau seniai pripažinta avarine.
Tačiau praėjusią savaitę Vilniuje posėdžiavusi Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba vieno balso persvara nusprendė, kad statinys pasižymi vertingomis savybėmis.
Akcentuojama, kad jis turi išlikti tokio paties tūrio ir toje pačioje vietoje. Būtų galima keisti pastato išvaizdą. Atnaujinant šį statinį medžiagos, statybos būdas ar architektūra neribojama.
E.Mantulova atkreipė dėmesį, kad Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimas nėra galutinis, o tik patariamasis. Paskutinį žodį tars Kultūros paveldo departamentas, kuris gali priimti verdiktą, neatsižvelgdamas į tarybos siūlymą.
"Jei tarybos sprendimas netenkina, galima jį skųsti teisme, tačiau, manome, kad Kultūros paveldo departamentas, išgirdęs argumentus ir įvertinęs situaciją, priims racionalų sprendimą. Lauksime jo verdikto, o tada žiūrėsime, ką daryti toliau", – komentavo pavaduotoja.
Rekonstruoti nebūtų galimybių
Pasak E.Mantulovos, jei būtų pripažinta, kad pastatas turi vertingų savybių ir taptų saugomas, tai kliudytų jį paimti visuomenės poreikiams ir nugriauti, ko ir siekia savivaldybė.
"Tokiu atveju pastatas amžiams liktų stovėti gatvėje. Dabar situacija yra labai sudėtinga. Neturime atsakymo, ką darysime toliau", – teigė pavaduotoja.
Anot jos, Naujosios Uosto gatvės 5 namas seniai pripažintas avariniu, tad eksploatuoti jo tokio, koks yra dabar, neįmanoma.
Tačiau, anot pavaduotojos, šioje situacijoje taip pat nebūtų galima parengti, suderinti ir gauti leidimo jokiam rekonstrukcijos projektui, nes objektas neatitinka galiojančio Statybos techninio reglamento reikalavimų.
"Pastatas neatitinka visų atstumų iki važiuojamosios kelio dalies reikalavimų, todėl negali būti nei rekonstruojamas, nei kažkaip kitaip pritaikomas. Šį statinį paveldosaugininkai vertina kaip naujamiesčio urbanistinio komplekso dalį. Kyla klausimas, ar vienas namas identifikuoja visą kompleksą", – klausė pavaduotoja.
E.Mantulova pabrėžė, kad pastato saugojimo procesai neturėtų būti savitiksliai. Tokius objektus reikia pritaikyti visuomenei, panaudoti edukacijai.
"Tačiau šiuo atveju galimybės pritaikyti nematome", – tvirtino pavaduotoja.
Trukdo ateiti investicijoms
Pasak E.Mantulovos, šis statinys kliudo ne tik eismui, bet ir verslui. Pavaduotoja priminė, kad greitai bus 15 metų, kai pramonė pasitraukė iš "Laivitės" teritorijos. Verslas ją ketina vystyti.
"Daug kartų buvo bandyta suderinti šios teritorijos detalųjį planą, bet susiduriama su problema – pastatu Naujojoje Uosto gatvėje. Šis statinys kliudo parengti, suderinti dokumentus, riboja teritorijos vystymą, investicijų atėjimą", – tvirtino pavaduotoja.
Įgyvendindama Darnaus judumo programą, uostamiesčio savivaldybė projektuoja dviračių magistralinius takus Minijos, Pilies, Naujojoje Uosto gatvėje. Ties į gatvę įsikišusiu pastatu nėra galimybės jų nutiesti.
"Negalime užtikrinti sklandaus judėjimo dėl statinio buvimo vietos. Esame ir iš turistų išgirdę klausimų, kodėl čia stovi toks pastatas, o miestas nieko nedaro. Esame pasiryžę spręsti, bet susiduriame su kliūtimis", – tvirtino pavaduotoja.
Anot jos, pastato vertingosios savybės gali būti išsaugotos ir kita forma. Galima eksponuoti statinio nuotraukas, įtraukti į istorinius šaltinius, kuriuose jis išliks amžinai.
"Dabar pastatas stovės, dar labiau nyks, nes jo neįmanoma rekonstruoti", – teigė pavaduotoja.
Naujosios Uosto gatvės 5 pastatas, anot E.Mantulovos, turi daug savininkų. Kažkada čia buvo butai. Vienas jų priklauso ir savivaldybei.
"Gyventojų šiame pastate nėra labai seniai. Pastatas toliau stūkso ir nyksta, savininkai juo nesirūpina. Dabar imtis kažkokių procedūrų būtų rizikinga. Jei pastatas bus pripažintas saugomu, gali būtų neįmanoma įgyvendinti kažkokių sprendinių", – tvirtino pavaduotoja.
Jei Kultūros paveldo departamentas pripažins pastatą saugomu, anot E.Mantulovos,tikėtina, kad sprendimas bus skundžiamas teismui.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Modernus „Vaikystės sodo“ darželis: naujos erdvės vaikams Klaipėdos centre1
Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad kokybiškas ankstyvasis ugdymas yra itin svarbus ikimokyklinio amžiaus vaikų raidai ir jų ateities sėkmei. Šis ugdymas yra tvirtas pamatas, ant kurio formuojasi vaikų intelektinis, emocinis ir socialinis...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
„Pražuvusi Klaipėda“ nukeliavo į sandėlį3
Ne vienerius metus klaipėdiečiams rodęs, kaip šiame mieste gyventa prieš kelis šimtus metų, kūrinys dingo iš įprastos vietos. Šioje tvirtovės įtvirtinimų vietą ženklinančiame plote netrukus bus įrengtas kitas akc...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Uostamiestyje lapus šluos ir gruodį1
Rudeninių lapų šlavimo ir išvežimo darbai vyks iki gruodžio vidurio. Šią savaitę vien iš Skulptūrų parko išvežta net 20 tonų lapų. Didžioji dalis šaligatvių – nuvalyti, pamažu valomi ir kiti parkai ...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...