- Ieva Atė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pastarąsias porą savaičių praeiviams gailestį kelia vidutinio amžiaus vyras, šaltas žiemos dienas leidžiantis lauke susmukęs ant vejos. Žmogus nepiktnaudžiauja alkoholiu, tačiau, panašu, turi rimtų sveikatos problemų.
Svetimo nelaimei neabejinga klaipėdietė nebežino ko griebtis, kad nereikėtų matyti šio graudaus reginio.
„Kol mes šiltuose namuose laukiame artėjančių švenčių, visur malonus šurmulys, taip žmogus laukia nežinia ko. Gal artėjančios mirties? Atradę benamį šuniuką jam skubiai ieškome prieglaudos ar suteikiame prieglobstį, o čia – gyvas žmogus šalia prekybos centro „Depo“ guli jau ne pirmą dieną. Naktimis jis glaudžiasi netoliese esančiuose Nakvynės namuose Dubysos gatvėje. Dieną, pagal įstaigoje galiojančią tvarką, privalo palikti patalpas. Kviečiau greitąją, jam pagalbos nereikia. Kai buvo sniego, mačiau gulintį apsnigusį. Padarykime gerą darbą, padėkime žmogui atsitiesti“, – kreipėsi moteris.
Jeigu jis būtų neblaivus, gautų blaivinimo paslaugą. Tačiau jis tikrai toks nėra.
Akivaizdu, kad bėdžiui pagalba būtina, juolab kad jis nėra apsvaigęs nuo alkoholio ar narkotikų. Priešingu atveju Klaipėdos nakvynės namų darbuotojai vestųsi jį išblaivyti.
Naktis maždaug 56 metų benamis leidžia Dubysos gatvėje neseniai atidarytuose saugios nakvynės namuose, o ryte, juos palikęs, vėl laukia vakaro, kada galės čia sugrįžti.
Dienos metu priimti benamio neturintys teisės Nakvynės namų darbuotojai atneša jam karštos arbatos, stengiasi ieškoto būdų, kaip padėti žmogui.
Pasak Klaipėdos nakvynės namų direktorės Almos Kontrimaitės, vyro padėtis kebli, nes jis neturi socialinio draudimo. Vadinasi, oficialiai negali sulaukti jokios pagalbos – nei medicininės (išskyrus būtinąją medicinos pagalbą), nei finansinės.
Regis, ir jis pats nerodo noro susitvarkyti reikiamus dokumentus.
„Jeigu jis būtų neblaivus, gautų blaivinimo paslaugą. Tačiau jis tikrai toks nėra. Žmogus naudojasi nakvynės paslauga kiekvieną naktį nuo 20 val. iki 8 val. ryto, yra socialiai nedraustas. Buvo praleidęs registraciją Užimtumo tarnyboje ir, berods, vasario pradžioje vėl galės kreiptis į tarnybą dėl socialinio draudimo atkūrimo. Nedraustiems asmenims savivaldybė apmoka tik plaučių tyrimą dėl tuberkuliozės, visi kiti reikalingi tyrimai nemokamai neatliekami, žmogus turi būti draustas“, – dėstė A. Kontrimaitė.
Klaipėdos nakvynės namai. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)
Tam, kad žmogus gautų apgyvendinimą Nakvynės namuose, reikia patvirtinimo iš trijų specialistų – odos ir venerinių ligų, ftiziatro ir psichiatro. Esą atlikus šiuos tyrimus gatvėje besivoliojančiam vyrui būtų galima galvoti apie apgyvendinimo paslaugos suteikimą.
Žinoma, jeigu pats žmogus to panorės. A. Kontrimaitė priminė, kad už nakvynę įstaigoje visiems reikia sumokėti 20 proc. savo gaunamų pajamų.
„Bet kuriuo atveju, mes tvarkysime jam dokumentus, o jis sutiks ar ne, čia jau bus jo valia“, – atkreipė dėmesį direktorė.
Anksčiau patys Nakvynės namų darbuotojai už savo pinigus nupirkdavo klientams reikalingus tyrimus, tačiau ilgainiui tokia praktika įstaigoje buvo išgyvendinta. Mat panašių atvejų per metus pasitaiko ne vienas.
Esą pats žmogus turi norėti spręsti savo problemas.
„Kai tik pasakome, kad turi judėti, planuoti savo dieną, jis iškart krenta ant žemės ir nori numirti“, – komentavo A. Kontrimaitė.
Direktorės žodžiais, taikyti išimtį ir leisti dienos metu pasilikti Nakvynės namuose būtų nesąžininga kitų klientų požiūriu, be to, būtų pažeistos įstaigos vidaus tvarkos taisyklės. O ir patys darbuotojai nesutiks dirbti viršvalandžių.
Tačiau, pašnekovės tikinimu, smarkiai atšalus likimo valiai benamis tikrai nebus paliktas.
Lauke savo išmatose besimurkdančiam vyrui kiekvieną dieną kviečiama greitoji, įvertinę sveikatos būklę medikai jį parveža į tą pačią vietą.
Nakvynės namų darbuotojai laukia gydytojų pažymos, kuri atskleistų varguolio sveikatos problemas, taip pat bandys sutvarkyti dokumentus, reikalingus apgyvendinimui.
Kaip teigė Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė, viešoje vietoje neblaiviems asmenims kviečiama policija.
Kitu atveju žmogui padėti, suteikti reikalingą informaciją ir pasiūlyti sprendimą turi Nakvynės namų darbuotojai. Savivaldybės klerkai tuo neužsiima.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Aiškinamasi, kodėl pajūryje aptikta dešimtys kritusių paukščių
Savaitgalį pajūriu vaikštinėję klaipėdiečiai ties Karkle pastebėjo kritusius paukščius. Gyventojai sunerimo – kas galėjo pražudyti tiek sparnuočių? ...
-
Neringos savivaldybė prašys UNESCO lėšų krantinių rekonstrukcijai: tam reikėtų 40 mln. eurų
Sausio pradžioje dėl pasenusių ir nepakankamai aukštų krantinių Kuršių marios užliejo Nidą, Pervalką ir Juodkrantę. Todėl reaguodama į tai Neringos savivaldybė planuoja dėl krantinių rekonstrukcijai reikalingų lėšų kreipt...
-
Pajūrio kempingas turi perspektyvą: juo mėgaujasi ne tik lietuviai
Giruliuose esančio kempingo veikla yra pelninga. Per trejus metus pajamos iš kempingo veiklos išaugo daugiau nei penkis kartus. Tai paaiškėjo po atlikto audito. Pajūrio kempingą yra pamėgę tiek lietuviai, tiek užsieniečiai. ...
-
Medžiai irgi kuria miesto istoriją
Klaipėdos universiteto biologas Egidijus Bacevičius, uostamiestyje ėmęsis ieškoti ir aprašyti vardinius bei ypatingoms progoms pasodintus medžius, suprato – šis darbas neturi pabaigos, kaip jos neturi ir miesto istorija. ...
-
Rietavo policijos komisariatui vadovaus Donatas Lukas
Konkursą Rietavo policijos komisariato vadovo pareigoms užimti laimėjo Donatas Lukas, paskelbė Klaipėdos rajono Vyriausiasis policijos komisariatas (VPK). ...
-
Siekia lygių galimybių: moterims ir vyrams – vienodas atlyginimas
Klaipėdos savivaldybės administracijoje darbuotojų daugumą sudaro moterys. Tačiau vadovaujamuose postuose jų yra mažiau nei vyrų, kurių atlyginimų vidurkis gerokai didesnis. Savivaldybės programoje šiemet numatyta siekti panaikinti darbo užm...
-
Uostamiestyje bus šilčiau
Baigiantis sausiui, uostamiestyje vyraus nežiemiška oro temperatūra, nestiprūs vėjo gūsiai, taip pat sulauksime lietingų dienų, tad apskritai sausio pabaiga labiau primins vėsų rudenį. Anot sinoptikų, paskutinis kalendorinės žiemos mėnuo, ...
-
„Okinaviečiams“ – šūsnis įvertinimų
Klaipėdos sporto klubo „Okinava“ sportininkai, treneriai ir teisėjai metiniame Kyokushin karate federacijos renginyje gavo gausybę apdovanojimų už 2024 metais pasiektus rezultatus. 2024 metų trenere išrinkta Diana Mačiūtė, kurios au...
-
Susitikimas moksleiviams paliko įspūdį
„Aukuro“ gimnazistai viešėjo dienraščio „Klaipėda“ redakcijoje. Vizito metu moksleiviai susipažino su žurnalistų darbo specifika ir profesiniais iššūkiais. Po viešnagės gimnazistai pripažino s...
-
Sportui Palangoje – prioritetas
Palanga – vienas nedaugelio Lietuvos miestų, kuriame vaikai sporto treniruotes lanko nemokamai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus įsitikinęs – palangiškiai turi kuo pasidžiaugti, kartu neatmeta realybės ir yra pasiryžęs spręsti ...