Orkestras – kaip „Skambantis miškas“: Palangos orkestras buria į edukacinius užsiėmimus

  • Teksto dydis:

Koks instrumentas vadinamas sielos veidrodžiu? Kam orkestrui reikalingas dirigentas? Kodėl muzikuojant būtina klausytis vienas kito? Atsakymus į šiuos ir daugybę kitų klausimų naujojoje edukacinėje programoje vaikams „Skambantis miškas“ kviečia atrasti Palangos orkestras. Pirmosios muzikinės kelionės mažųjų klausytojų laukia jau gruodžio 17-ąją Palangos kurhauzo Teatro salėje.

Subūrė jauną komandą

Kurti edukacinę programą vaikams Palangos orkestras ėmėsi siekdamas dar labiau sustiprinti ryšius su bendruomene, kurioje jau daugybę metų muzikuoja, ir suvokdamas, kad kultūros alkis bei atvirumas įvairioms jos formoms turi būti skatinami nuo mažens. Taip gimė edukacinis užsiėmimas-koncertas su teatriniais elementais, padėsiantis jauniausiems klausytojams geriau suprasti, kas yra orkestras, pažinti kiekvieną jo instrumentą ir atliekamą muziką.

Idėjos įgyvendinimui suburta talentingų jaunų žmonių komanda: aktorė, edukacijos scenarijaus autorė ir režisierė Aistė Šeštokaitė, kompozitorius Tadas Šileika, scenografė ir kostiumų dailininkė Guoda Korsakaitė, grafikos dizainerė Martyna Jucevičiūtė, prie dirigento pulto stojo Palangos orkestro muzikantas Gytis Girdauskas.

T. Šileikos muzika praturtintas pasakojimas užsiėmimo dalyvius ves į „Skambančio miško“ gilumą, kur mažieji susipažins su įvairiausiais stebuklingais padarais, turinčiais supergalių – gebančiais įvaldyti ir prakalbinti pučiamuosius bei mušamuosius instrumentus.

Bendraus su vaikais

Mažuosius klausytojus kelionėje lydės aktorė A. Šeštokaitė. Ji rūpinsis užsiėmimo dramaturgija bei tarpininkaus dalyviams ir orkestrui, padėdama bendrauti su miško gyventojais, įsiklausyti į jų balsus.

Į bendravimą su vaikais įsitrauks ir orkestro muzikantai bei jaunasis dirigentas G. Girdauskas. Tam, kad kelionė tęstųsi, vaikai bus kviečiami įvykdyti įvairias užduotis, susijusias su instrumentų pažinimu.

Užsiėmimo dalyviai susipažins su orkestro struktūra, išgirs, kaip skamba kiekvienas instrumentas, prisilies prie jų istorijos, sužinos, ką orkestre reiškia harmonija. Kartu vaikai prisimins svarbias bendražmogiškas vertybes ir tvaraus bendradarbiavimo principus.

Pažintis su instrumentais

Pasak edukacinio užsiėmimo režisierės, gavus kvietimą prisidėti prie šio projekto, pirmiausia pačiai teko iš pagrindų susipažinti su orkestru.

„Dabar suprantu, kad pučiamųjų orkestras labai įvairus, didelio profesionalumo reikalaujantis ir labai paveikus darinys. Po šio darbo net kitaip pradėjau girdėti klasikinius kūrinius. Tikiuosi, jog pavyks ir vaikams perteikti orkestro esmę, atskleisti kiekvieno instrumento unikalumą, jo charakterį, – kalbėjo režisierė. – Stengsimės, kad vaikai iš kuo įvairesnių pusių pažintų instrumentus – kviesime suskaičiuoti ant jų esančius mygtukus, perprasti, kaip keičiamas garsas ar kokio gyvio charakterį jis geriausiai iliustruoja. Tai bus tarsi alternatyvios formos pamoka, kurios tikslas – kuo labiau priartinti vaikus prie muzikos grožio.”

Specialiai sukūrė muziką

Nieko nuostabaus, kad būtent muzika čia tapo esminiu poveikio elementu, o jos klausymasis – svarbiausiu vaizduotės varikliu.

Specialų žaismingų dešimties dalių kūrinį Palangos orkestro edukacinei programai sukūręs patyręs pučiamųjų žanro kompozitorius T. Šileika teigė, kad jam sėdus rašyti muzikos, didysis darbas jau buvo atliktas: „Turiu pripažinti, jog, kuriant personažų charakterius, didžiausią darbą atliko programos režisierė Aistė. Apibūdindama instrumentus ir tapatindama juos su skirtingais gyviais, ji sugebėjo įžvelgti ne tik geriausias, bet ir kai kurias paslėptas instrumentų savybes. O man beliko lengviausia dalis – jos idėjas paversti muzika. Tiesa, neatlaikiusios mano vaikų kritikos, kelios dalys turėjo būti perrašytos, bet tai nė kiek nesumažino malonumo kurti muziką šiai programai, kuri, viliuosi, patiks ir jos klausytojams.”

Edukacinę programą „Skambantis miškas“ planuojama rodyti ir 2022-aisiais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių