- Jurgita Šakienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Profilaktiniams tyrimams patys neretai prisiruošiam per kelerius metus, bet kai jau prisiruošiam tyrimų ir gydymo norime greitai, jei ne dabar. Ariogaloje gyvenanti Aldona Matukaitienė nesitikėjo visko čia pat, bet registracija tyrimui tik 2027-aisiais metais moterį kaip reikiant suglumino.
„Miegokit ant šono ir išgyvensit“
„Oi laukiam, laukiam, tyrimo mes laukiam, iki 2027 metų“, – dainos žodžiais po vizito prabilo feisbuke ariogališkė. Jos įrašu pasidalijo daugybė žmonių.
Vieni nuoširdžiai manė, kad įsivėlė klaida, kiti – kad įkeltas registracijos lapelis yra netikras. Kai kurie juokavo, kad tokios eilės yra „iš serijos, kad laikas gydo“. Pasitaikė tokių, kurie susidomėjo, ar tokiu atveju iki tų 2027-ųjų galima nemokėti sveikatos draudimo.
Kokio tyrimo prireikė?
„Vasarą gulėjau ligoninėje. Buvo nelengva būklė. Gydytoja pastebėjo, kad sustoja mano kvėpavimas. Įtarta, kad man yra miego apnėja“, – pasakojo moteris, gavusi siuntimą pas pulmonologą. Eilė konsultacijai atėjo spalio pabaigoje.
Pulmunologas informavo, kad reikia miego apnėjos tyrimo. „Paskyrė datą – 2027-ieji metai. Paklausiau, ar aš gerai išgirdau. Sako taip, gerai, 2027 metais. Išsižiojau ir nieko nebeklausiau“, – sakė A. Matukaitienė.
Ji svarstė, kad vieną rytą gali ir neatsibusti. „Gydytoja tepasakė, kad nieko nepakeisim. Patarė tuos tris metus daryti taip: miegokit ant šono ir išgyvensit. Bet kaip įmanoma miegančiam save sukontroliuoti ir neapsisukti ant nugaros? Nebent į kokias nors stakles gultis?“ – juokavo moteris.
Kas yra miego apnėja?
Apnėja yra miego sutrikimai, kai dėl įvairių priežasčių gali sustoti žmogaus kvėpavimas. Jis sustoja dažniausiai trumpam laikui – nuo 10 iki 30 sekundžių. Retais atvejais – iki poros minučių. Su apnėja susijęs ir knarkimas.
Tuo metu žmogaus kraujyje mažėja deguonies, prastėja širdies veikla, paveikiama centrinė nervų sistema. Žmogus prabunda, kad vėl kvėpuotų, bet dėl deguonies trūkumo gali imti kamuoti nuovargis, išdžiūvusi burna, ryklės skausmas, sunkumas sutelkti dėmesį, pablogėjusi atmintis, galvos skausmas.
Švelniai pasireiškiančia miego apnėja atsikratyti galima keičiant gyvenimo įpročius: stengiantis miegoti ant šono ir einant miegoti tuo pačiu metu, vėdinant kambarį, nepersivalgant prieš miegą, plaunant nosį bei išbandant eterinius aliejus, vengiant alkoholio, rūkymo, miego tablečių.
Tyrimo specifika
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos vadovas prof. Skaidrius Miliauskas pasakojo, kad laukimo eilės planiniam miego apnėjos tyrimui Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos Miego laboratorijoje susidaro dėl šio tyrimo specifikos.
A. Ufarto / BNS nuotr.
Tačiau ne visiems reikia laukti ilgus metus. Nurodė, kad pacientams, kuriems pasireiškė kvėpavimo nepakankamumas, įtariama onkologinė liga, tyrimas atliekamas skubos tvarka.
„Matydami augantį šių paslaugų poreikį, įrengėme papildomas dvi palatas šio tyrimo atlikimui. Šiuo metu Pulmonologijos klinikoje veikia penkios palatos šiems tyrimams atlikti“, – sakė S. Miliauskas
Vienu metu polisomnografu gali būti tiriamas tik vienas pacientas (tyrimas užtrunka visą parą) ir tam skiriama atskira, vienvietė, specialiai įrengta palata. Dažnai vienas pacientas ligoninėje praleidžia dvi paras – pirmąją parą jis tiriamas, antrąją pacientui išbandomas pritaikytas gydymas.
Tikriausiai važiuosiu į privačią kliniką. Ten gal greičiau bus. Kito kelio nėra.
„Pastebima, kad sergančiųjų kvėpavimo sutrikimais miego metu skaičius išlieka stabilus, tačiau žmones pasiekia vis daugiau informacijos apie tokius sutrikimus, jie tampa sąmoningesni ir dažniau kreipiasi pagalbos pas gydytojus specialistus“, – teigė vadovas.
Skaičiavo, kad Kauno klinikų Pulmonologijos klinikos Miego laboratorijoje atliekama daugiausiai aukščiausio lygio kvėpavimo sutrikimų miego metu diagnostikų Lietuvoje. Atkreipė dėmesį, kad polisomnografijos tyrimai atliekami ne tik Kauno klinikose, bet ir kitose miesto bei šalies gydymo įstaigose.
Siaučia sukčiai?
A. Matukaitienė pasakojo, kad pati dar nesikreipė į kitas gydymo įstaigas sužinoti terminų, o privačiose – ir įkainių, tačiau jau sulaukė pasiūlymų tyrimą atlikti įtartinomis sąlygomis.
Internete kaimynės rastas žmogus už 70 eurų pasiūlė viską, ko reikia.
„Pasiskambinau jam. Sako taip: atvažiuokit Kaune prie „Megos“, aš atvešiu aparatą. Sumokat 70 eurų, užsidedat aparatą, parodysiu instrukciją, o po to grąžinsit aparatą. Klausiu: jūs gydytojas? Ne. Iš kur sugebat perskaityti miego apnėjos tyrimą? Jį skaito gydytojai. Kokie gydytojai? Nuveš pas gydytoją, perskaitys ir viskas bus gerai. Pasitariau su šeimos daktare. Ji sakė, kad tai yra sukčiai. Sukčiai užpildo spragą“, – atsiduso moteris.
Ką ji planuoja toliau daryt? „Spėju atsigauti po šoko. Tikriausiai važiuosiu į privačią kliniką. Ten gal greičiau bus. Kito kelio nėra“, – įsitikinusi pašnekovė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Politikai turi progą atsigręžti į ligonius – pažadų nepakaks
Vėžys – išplitęs, ligonio būklė – blogėja, bet vaistai, kuriuos būtų galima skirti atsižvelgiant į nustatytas specifines vėžio mutacijas, Lietuvoje nekompensuojami. Tai – dažna situacija, į kurią pakliuvę ligoniai negal...
-
Europoje daugėja lytiškai plintančių ligų atvejų
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) skambina pavojaus varpais: Europoje registruojama vis daugiau lytiškai plintančių ligų atvejų. ...
-
Gripas toliau šienauja gyvybes
Praėjusią savaitę nuo gripo Lietuvoje mirė keturi žmonės, nuo COVID-19 ligos – du žmonės, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
Greitoji medicinos pagalbos tarnyba išplėtė ekipažų budėjimo tinklą: atsirado 14 naujų pastočių
Nacionalinė Greitosios medicinos pagalbos tarnyba (GMPT) išplėtė greitosios medicinos pagalbos ekipažų budėjimo tinklą. Nuo greitosios medicinos pagalbos pertvarkos pradžios, iš viso Lietuvoje atsirado 14-a naujų pastočių, iš ku...
-
Nepakankama prevencija: auga vėžio atvejų skaičius
Gyvenimą pakeitusią žinią Audrius išgirdo prieš šešerius metus. Tuo metu penkiasdešimtmetis vyras sulaukė šeimos gydytojos paraginimo atlikti profilaktinius tyrimus, praneša LNK. ...
-
Gydymo įstaigose – nauja tvarka: sudarytų palankesnes sąlygas registruotis pas gydytoją
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gydymo įstaigas nori įpareigoti Išankstinėje pacientų registracijos informacinėje sistemoje (IPR IS) skelbti ne mažiau kaip keturių mėnesių visų medikų darbo grafikus. ...
-
Lietuvoje vėl didėja sergamumas užkrečiama liga
Lietuvoje vėl didėja sergamumas tymais – praėjusiais metais nustatyta 30 šios užkrečiamos ligos atvejų, pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
Įspėja namų kvapų mėgėjus: ekspertas įvardijo pagrindinius pavojus
Kvepalai, tačiau šį kartą ne tie, kuriais kvepinamės patys, o namų kvapai – indai su pagaliukais. Kuo didesnė talpykla, tuo stipresnis kvapas. Kainuoti tokie kvepalai gali kelis šimtus eurų. Tačiau cheminių medžiagų ekspertai įs...
-
Pas psichiatrus – dėl nerimo ir depresijos
Viena dažniausių klaipėdiečių kreipimosi į psichiatrus priežasčių – nerimas dėl karo Ukrainoje. Emocinę ir psichologinę būseną taip pat lemia tam tikri ekonominiai faktoriai bei įvairios asmeninės priežastys. Nors ir nežymiai, tačiau p...
-
Reta liga sergančio vaikino būklė blogėja: suteikė vilties, o tada žodžių nebeliko
Šio pokalbio metu pritrūksta žodžių, tačiau nestinga graudulio ir virpulio balse. „Suteikė vilties. Buvome laimingi, patikėkit, kokie laimingi – tiesiog degėm emocijomis. Tačiau gavome dokumentus su gydymo planu ir kaina. Nemoku pas...