NFT ir kavos puodelių tandemas: išskirtinumas, unikalumas, galimybė užsidirbti

Progresyvūs kauniečiai „RealBean“ suderino tradicijas – Florencijoje kasamą baltąjį molį su naujovėmis – NFTtechnologijomis. Taip profesionalaus puodžiaus žiestiems puodeliams atsivėrė skaitmeninis pasaulis ir galimybė savo šeimininkams uždirbti solidžias sumas.

Raidžių kombinacija

Pasaulyje sparčiai populiarėjantys ir vis daugiau rinkos užvaldantys NFT, dažnam lietuviui vis dar yra negirdėta ir nesuprantama raidžių kombinacija, o menas, perkeltas įskaitmeninę erdvę, iš pirmo žvilgsnio sukelia daug abejonių ir neaiškumų.

„Kodėl paveikslėliai, kuriuos gali bet kas nusikopijuoti ir nemokamai laikyti savo kompiuteryje parduodami už tūkstančius, o kartais net ir milijonus eurų?“ – toks klausimas šauna dažnam, pirmąkart išgirdusiam apie NFT.

Tik vėliau išsiaiškinus, kad šis, pasaulyje naujas, o Lietuvoje dar beveik negirdėtas reiškinys yra glaudžiai susijęs su kriptovaliutomis, viskas tampa kur kas aiškiau. Bent jau dėl didelių pinigų sumų.

„Visgi, bandant įminti šio meno veikimo principą, žmonėms paskausta galvas, tad pradėkime nuo pradžių“, – kavos kompanijos „RealBean“ atstovas, kavos ekspertas Mindaugas Žičkus buvo pasiruošęs viską paaiškinti išsamiau.

Kas yra NFT?

NFT – bilietai, paveikslėliai, nuotraukos, muzikiniai kūriniai ar kitos skaitmeninio meno formos, turinčios unikalų nuosavybės sertifikatą. Šis menas pasiekiamas internetu, tačiau visa esmė ir filosofija kur kas gilesnė. Non-fungible tokens (NFT) išvertus pažodžiui reiškia – nepakeičiami žetonai. Tikslesnis jų vertimas būtų – nesuklastojami žetonai, praktikoje labiau žinomi kaip paveikslėliai ar nuotraukos.

„RealBean“ nuotr.

Patalpinti į tam tikras platformas šie meno kūrini sudaro ištisas kolekcijas, kurioms vertę suteikia jų išskirtinumas, unikalumas ar nuo paveikslėlio neatsiejama istorija. Iki šiol brangiausias NFT pardavimas yra kriptografo Mike Winkelmanno, geriau žinomo kaip Beeple, kūrinys. Jis jį pardavė aukcione „Christie's“. Tai buvo pirmasis NFT, parduotas istoriniuose aukcionų namuose, parodęs naujai atrastos augančios rinkos institucinį teisėtumą. Meno kūrinį „Kasdien: pirmosios 5000 dienų“ sudaro 5000 skirtingų Beeple kūrinių, o jis parduotas už 69 mln. JAV dolerių.

Peržiūrėti šį paveikslėlį virtualioje erdvėje arba parsisiųsti jį savo kompiuterį gali kiekvienas, tačiau svarbiausias momentas, kuriuo ir yra paremtas visas NFT menas – sertifikatas. Kiekvienas pirkėjas įsigijęs originalų kūrinį gauna kodą ir nuosavybės dokumentą, įrodantį, kad jūsų turimas žetonas yra unikalus ir priklauso tik jums. Tai reiškia, kad net jei kas nors nusipieštų ar nusikopijuotų jūsų turimą NFT paveikslėlį, jis būtų bevertis, nes neturėtų kodo, įrodančio paveikslėlio originalumą.

Daugiau privalumų

Tikriausiai, ne vienam smalsu, kuo NFT susiję su kriptovaliutomis? Tiek NFT, tiek kriptovaliutos „iškasamos“ įkeičiant kompiuterio resursus ir yra paremtos naujoviškąja blokų grandinės (angl. Blockchain) technologija. Ši technologija paremta tuo, kad kiekvienas pervedimas ar perėjimas iš rankų į rankas palieka pėdsaką visoje grandyje.

„Vienintelis skirtumas tarp kriptovaliutų ir NFT yra tas, kad pereinant iš rankų į rankas, tarkim, populiariausia kriptovaliuta Bitcoin'as, gali būti pakeistas kitu Bitcoin'u ir tai jums nesudarys didelio skirtumo. Tuo tarpu NFT yra nepakeičiamas. Pirkdami paveikslėlį jūs gaunate tik jį ir jo pakeisti kitu tiesiog negalima, – Apie NFT naudą kalbėjo M. Žičkus. – Jei jūsų turimos kriptovaliutos vertė banguoja su visa rinka, NFT vertės pokyčiai priklausys tik nuo jūsų turimo paveikslėlio paklausos ir bendro šios kolekcijos populiarumo.“

Kodėl žmonės perka NFT, vietoj investavimo į patikimus mažos rizikos fondus? Todėl, kad tai nėra vien tik investicija. Dažnu atveju NFT neša papildomą naudą. Galiausiai, kam nors tai gali būti tiesiog gražūs paveikslėliai, kuriuos įsigiję žmonės galia netikėtai uždirbti ir praturtėti.

Būdų kaip iš to uždirbti yra galybė.

„Būdų kaip iš to uždirbti yra galybė. Žinoma tuo reikia domėtis, nes oportunizmui šioje rinkoje vietos nėra. Dėl šios priežasties paprasti žmonės, o ypač tie, kuriems visas šis reikalas yra tamsus miškas NFT įsigija dėl visai kitos, daug žemiškesnės priežasties“, – pokalbį tęsė „RealBean“ atstovas, M. Žičkus

Dažniausiai NFT , anot jo, turi ne tik kolekcinę vertę, bet ir suteikia kokį nors privalumą arba tiesioginę grąžą. Tarkim, užsienyje veikia restoranai, kuriuose gali lankytis žmonės, įsigiję aukštos klasės maitinimo įstaigos išleistą NFT, kuris veikia, kaip klubo bilietas. Dažnu atveju NFT yra pateikti kaip personažai, kuriuos galima naudoti įvairiuose kompiuteriniuose ar kortų žaidimuose ir pan.

Kavos puodeliai ir NFT

Ar Lietuvoje yra verslų, kurie pradėjo naudoti šią naująją technologiją? Tikrai, taip. Visai neseniai jaunųjų Kauno verslininkų įkurta kavos kompanija „RealBean“ pasigamino ir į prekybą paleido 100 puodelių. Florencijoje kasamo balto molio gaminiai padengti dviejų – melsvos ir rudos spalvų bešvine glazūra. Prieš paleisdamas iš savo dirbtuvių, profesionalus puodžius ant kiekvieno 240 ml talpos puodelio paliko savo parašą, žymintį dirbinio autentiškumą. Be to, į kiekvieną dėžutę įkrito etiketė, nurodanti gaminio serijos numerį.

Netrukus paaiškėjo, kad fakto, liudijančio liudijančio rankų darbą ir meistrystę, žmonėms negana. Taip progresyvūs kauniečiai puodeliams suteikė papildomą vertę, tiksliau tai, ko pasigedo pirkėjai – NFT. Tai reiškia, kad pirkdamas molinį meno kūrinį, kiekvienas jo savininkas, kartu į savo naujai sukurtą kriptovaliutos piniginę galės įsidėti pasirinktą puodelį su labiausiai patikusiu veidu, įkūnijančiu kokią nors įžymybę.

„RealBean“ nuotr.

Turėdami šį NFT, savininkai galės ne tik tyliai laukti, kol pakils jo vertė, bet ir pasinaudoti „RealBean“ kompanijos suteikiamomis nuolaidomis savo kavai. Beje, „RealBean„visai neseniai paskelbė, kad nuo šiol jų svetainėje galima atsiskaityti Bitcoin kriptovaliuta. Ar tai drąsus žingsnis į priekį, ar akmens sviedimas į tamsą, parodys tik laikas, tačiau faktas, kad Lietuvoje yra kompanijų sekančių vakarų pavyzdžiu yra nenuginčijamas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių