- Marijana Jasaitienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Sveikatos sistema Lietuvoje pasiekė savo: gydytojų jau trūksta ne tik rajonuose, bet ir didmiesčiuose. Pabandykime išsiaiškinti, kodėl specialistų deficitas vis labiau ryškėja didžiosiose Kauno poliklinikose.
Labiausiai trūksta neurologų
Darbo skelbimais ieškoma kone visų sričių medicinos specialistų: ne tik medicinos slaugytojų, kurių stygius juntamas jau seniai, bet ir šeimos gydytojų, traumatologų, urologų, netgi chirurgų, kardiologų.
Šių gydytojų trūksta ne privačioms klinikoms, o didžiosioms miesto poliklinikoms, kurių steigėja – Kauno savivaldybė. Jos tinklalapyje skelbiama, kad Dainavos poliklinika kviečia dirbti kardiologą, chirurgą, echoskopuotoją, vaikų gastroenterologą, dietologą, Kalniečių poliklinika – neurologą, reumatologą, kardiologą, dermatovenerologą, oftalmologą, vidaus ligų gydytoją.
"Neurologų labai trūksta. Šios srities specialisto bei šeimos gydytojo ir bendruomenės slaugytojo reikia ir mums", – prie specialistų paieškų prisijungia Šančių poliklinikos direktorė Giedra Kvedaravičiūtė.
Lietuvos sveikatos mokslų universitetą kasmet baigia šimtai jaunų gydytojų. Juos rengia ir Vilniaus universitetas. Kas atsitiko, kad gydytojų trūksta netgi didžiuosiuose miestuose, poliklinikose, kur, skirtingai nei ligoninėse, nereikia dirbti savaitgaliais, budėti naktimis?
Siekis – padidinti atlyginimus
"Naujų pareigybių bei darbuotojų tikrai nenumatome, žiūrime, ko atsisakyti, ką mažinti, kaip taupyti, nes turime tikslą, kaip ir visi kiti, padidinti gydytojų ir slaugytojų atlyginimus", – vieną priežasčių, kodėl net didžiosioms poliklinikoms trūksta medicinos darbuotojų, įvardija gydytoja G.Kvedaravičiūtė.
Poliklinikos vadovė pripažįsta, kad dabar dirbančių slaugytojų, šeimos gydytojų bei specialistų skaičius ir darbo krūvis – ribinis.
"Jei kas susirgtų ir iš komandinio darbo iškristų – būtų problema", – nuogąstauja G.Kvedaravičiūtė.
Dauguma poliklinikos darbuotojų triūsia vieno etato krūviu. Pas vieną šeimos gydytoją prisirašę 1,5–2 tūkst. pacientų. Dauguma jų – vyresnio amžiaus, nes tokia Šančių demografija. Vyresnieji serga labiau ir dažniau lankosi pas gydytojus.
"Prisirašiusiųjų skaičius mažėja, o apsilankymų – ne", – pastebi Šančių poliklinikos vadovė.
Per dieną pas šios poliklinikos gydytojus, išskyrus odontologus ir psichiatrus, apsilanko nuo 600 iki 700 pacientų, pas vieną šeimos gydytoją – nuo 20 iki 40. Pastaruoju metu, kai mieste – gripo epidemija, gydytojų darbo krūvis tikrai maksimalus. Tik ne atlyginimas, jis – toks pat.
Amžiaus vidurkis – 55-eri
Nekalbant apie niekuo nepagrįstą interesą dirbti dvigubai daugiau už tą patį atlyginimą, dar reikia turėti ir jėgų.
"Jaunimas dabar nelabai nori dirbti poliklinikose, pensinio amžiaus gydytojų pas mus yra ne vienas", – tikslaus poliklinikoje dirbančių pensininkų skaičiaus ir amžiaus G.Kvedaravičiūtė nenori įvardyti.
Jaunimas dabar nelabai nori dirbti poliklinikose, pensinio amžiaus gydytojų pas mus yra ne vienas.
Kalniečių poliklinikos vadovė Virginija Gailienė atviresnė: jos vadovaujamoje gydymo įstaigoje dirba trys gydytojos, kurioms daugiau nei 70 metų. Dvi gydytojos terapeutės yra vienmetės, joms – po 74 metus, neuropatologei – 73 metai. Bendras poliklinikos gydytojų amžiaus vidurkis – 55-eri. Jis panašus ir kitose miesto poliklinikose.
"Amžius nėra kriterijus, pagal kurį vertinamas gebėjimas dirbti", – tvirtai įsitikinęs Dainavos ir Šilainių poliklinikos direktorius Paulius Kibiša.
Jo vadovaujamų įstaigų kolektyvuose maždaug penktadalis gydytojų yra pensinio amžiaus. Vyriausi iš jų yra 78 metų: du šio amžiaus gydytojai dirba Šilainių poliklinikoje ir vienas – Dainavos.
Gydytoja R.Gailienė sako siekianti atjauninti kolektyvą dėl to, kad jauni specialistai yra platesnio profilio, puikiai valdo šiuolaikines technologijas – konsultuodami pacientus geba atlikti ir moderniąsias diagnostikos procedūras.
"Baigusieji šiuolaikinę rezidentūrą yra labai geri gydytojai", – pabrėžia Kalniečių poliklinikos, kuriai šiuo metu reikia net šešių specialistų, vadovė V.Gailienė.
Darbuotojų atlyginimo vidurkis Kalniečių poliklinikoje – apie 1 tūkst. eurų. Tiek gauna toli gražu ne visi. Atlyginimas priklauso nuo skatinamųjų paslaugų – konsultacijų pagal imunoprofilaktikos ir kitas ligų prevencijos programas, suteiktų paslaugų skaičiaus, ir žirklės, anot V.Gailienės, gali būti labai didelės. Taip yra visose poliklinikose.
"Pagal naują atlyginimo skaičiavimo modelį, kurį sudaro nuolatinė ir kintama dalis, nuo praėjusių metų spalio mūsų gydytojų vidutinis darbo užmokestis padidėjo 131 euru", – tuo džiaugiasi Šančių poliklinikos direktorė G.Kvedaravičiūtė.
Kiekvienam – pagal nuopelnus
"Teisingas principas yra toks: kas daugiau poliklinikai uždirba, su tuo ir dalijamasi", – apibendrina Dainavos ir Šilainių poliklinikų vadovas P.Kibiša.
Jis sako, kad Šilainių poliklinikos medikų atlyginimai yra vieni didžiausių iš visų penkių poliklinikų. Dainavos poliklinikai praėjusieji metai buvo finansiškai sėkmingi, todėl darbuotojai gavo premijas. Tačiau ne visi.
"Premijas išmokėjome, darbą vertindami pagal kriterijus, aptartus su padalinių vadovais. Vieni darbuotojai gavo didesnę premiją, kiti – mažesnę, o kai kurie ir visai negavo", – neslepia P.Kibiša.
Didžiąją poliklinikų pajamų dalį sudaro lėšos už pacientams suteiktas paslaugas. Jas pagal iš anksto sudarytas sutartis apmoka ligonių kasos. Kaip už tas lėšas pragyventi ir jas paskirstyti – poliklinikos vidaus reikalas.
"Pernai Dainavos poliklinikoje gerokai sumažinome administracijos, remonto tarnybos, kuri nėra būdinga poliklinikoms, darbuotojų skaičių, tad sutaupysime beveik 200 tūkst. eurų. Juos skirsime darbo užmokesčiui didinti", – sąlygą, kaip neprarasti gerų gydytojų, įvardijo prieš kelis mėnesius dviejų didžiųjų miesto poliklinikų vadovu tapęs P.Kibiša ir patikslino, kad sutaupyta suma – 200 tūkst. eurų – sudaro 10 proc. Dainavos poliklinikos biudžeto.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno meras kreipėsi į pareigūnus: „Žalgirio“ pergalės turi teikti džiaugsmą, o ne susiskaldymą164
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kreipėsi į teisėsaugininkus dėl praėjusio penktadienio incidento. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Norintiems renovuoti daugiabučius – kvietimas: mažiau biurokratijos, parama papildomoms priemonėms1
Neretai senų daugiabučių gyventojams šaltasis metų sezonas pirmiausia asocijuojasi su išaugusiomis sąskaitomis už šildymą. Atrenovavus pastatą šilumos tiekimo išlaidos gali net kelis kartus sumažėti. ...
-
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina projektą1
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina bendrai finansuojamą valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, projektą &bdquo...
-
Ypatinga istorija: tėtis savo trimečiui sūnui padovanojo inkstą5
Kauno klinikose neeilinė sėkmės istorija – trimetis pacientas Matas sulaukė donorinio inksto, organo donoru tapo jo tėtis Edgaras. „Matukas tapo pirmuoju pacientu tiek Kauno klinikose, tiek Lietuvoje, kuriam esant tokio amžiaus inkstas buvo p...
-
Viena Kauno viešojo transporto stotelė pakeitė pavadinimą: kviečia pasinerti į Kalėdas15
Vienybės aikštėje įžiebus pagrindinę Kauno eglę, kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami prisijaukinti šventinę nuotaiką. Kalėdinė eglė, mieste iškabintos dekoracijos eglučių alėjos – tik dalis šventinių staig...
-
Kas teršia Botanikos sodą?5
Kauniečiai susirūpino Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo tvenkinyje esančia gorilos skulptūra, nuo kurios esą byra putplasčio gabalai, kurių gali priėsti ir gyvūnai. ...
-
LSMU Kauno ligoninė pradeda statyti Skubios pagalbos ir reanimacijos skyrių48
LSMU Kauno ligoninė gyvena atidarymo ir statybų nuotaikomis. Artimiausiu metu pradės veikti naujas Ortopedijos traumatologijos skyrius. Už jo prasideda naujojo korpuso statybos. Čia įsikurs modernus Skubios pagalbos ir reanimacijos skyrius. ...
-
J. Šmidtienė kviečia užsukti eglišakių: mielai pasidalintume su miestiečiais9
Kas nesulaukiate miškininkų akcijos, kai šie į miestą prieš Kalėdas atveža daugybę eglišakių, suskubkite jau šiandien į Senamiestį. ...
-
Kodėl stringa atliekų perdirbimas?5
Europos Komisija (EK) prieš Lietuvą pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą, nes mūsų valstybė nepasiekė Atliekų pagrindų direktyvoje 2020 m. numatyto įsipareigojimo parengti pakartotinai naudoti ir perdirbti 50 proc. popieriaus, metalo, pl...