- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Atsiimti davinį iš „Maisto banko“ anksčiau žmonės gėdijosi, o dabar ateina lyg į šventę. Kaune atidarius maisto atiduotuvę, kurioje išsirinkus produktų nieko nereikia mokėti, gyventojai ateina išsipuošę, čia gimsta net draugystės. Pakeitus „Maisto banko“ idėją, kad žmonėms nebebūtų gėda, gerokai pasikeitė ir žmonių kultūra, praneša LNK.
Kauno „Maisto banko“ atiduotuvėje Ramunė rūšiuoja produktus, kurie keliauja į lentynas, kad atėję gyventojai galėtų išsirinkti, ko nori, ir pasiimti maisto į namus. Moteris savanoriauti „Maisto banke“ pradėjo tada, kai kartą atėjo pati atsiimti maisto ir gavo pasiūlymą prisijungti prie komandos.
„Aš jau seniai esu banko lankytoja dėl sveikatos problemų ir šeimos situacijos – turiu dukras, kurios dar mokosi, tad tenka naudotis banko teikiamomis paslaugomis,“ – kalbėjo Ramunė.
Anot moters, tokio maisto krepšelio užtenka penkioms dienoms.
„Kažko nusipirkti papildomai dar reikia būtinai. Trūksta pieno produktų – varškės, sūrio, grietinės. Mėsą žalią perku“, – pasakojo Ramunė.
„Maisto banko“ atiduotuvėje kiekvieną dieną produktų krepšelis yra vis kitoks, priklausomai nuo to, ką pavyksta gauti iš parduotuvių. Produktai atkeliauja rytais iš prekybos tinklų, kur jie atrenkami iš greitai nebegaliojančių, tačiau dar tinkamų vartoti produktų. Vienam žmogui tenka ne mažiau kaip penki kilogramai maisto.
„Šiaip krepšelyje būna visko – jogurtų, saldumynų, šiek tiek mėsos, miltų, daržovių“, – dalijosi Kauno padalinio „Maisto banko“ vadovė.
Atiduotuvės principas primena parduotuvę, tačiau čia už produktus mokėti nereikia. Vis dėlto būtina išankstinė registracija. Žmonės prie lentynų renkasi, ką nori, viskas pasveriama ir atiduodama.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Žmonių sąrašus mes gauname iš savivaldybės. Kiekvienas žmogus, norėdamas atvykti pas mus, pirmiausia turi kreiptis į savo socialinį darbuotoją seniūnijoje. Šiuo metu mūsų atiduotuvėje aptarnaujame Kauno miesto ir Kauno rajono stokojančius asmenis. Jų yra apie 9 tūkst.“, – aiškino Kauno padalinio vadovė.
Vadovė pastebi, kad anksčiau žmonėms buvo gėda atvykti atsiimti maisto, nes tai vykdavo nepritaikytose patalpose ar net rūsiuose. Dabar situacija kitokia.
„Žmonės ateina į atiduotuvę pasipuošę, pasidažę, nusiprausę – jiems tai kaip atvykti į banką. Turime kėdes, kur jie gali prisėsti ir palaukti, o vaikams įrengtas žaidimų kampelis“, – sakė moteris.
O ir savanoriai, dalinantys maistą, visuomet pasiruošę išklausyti – neretai tenka ir psichologais pabūti.
„Išklausyti ir tiesiog neišsišokti, blogo žodžio nepasakyti ir kažkaip nutylėti gal“, – sakė savanoris.
Per savaitę „Maisto banko“ pagalbą gauna per pusę tūkstančio Kauno rajono gyventojų. Kasdien čia apsilanko apie 135 žmonės, tiek, kiek gaunama maisto.
„Dažniausiai išsirenku daržoves, miltus, aliejų, kažką iš bakalėjos“, – teigė į „Maisto banką“ produktų atsiimti atėjusi moteris.
Žmonės pripažįsta, kad nors gautų produktų ilgam neužtenka, tačiau jie labai padeda. Pretenduoti į tokį maisto krepšelį gali mažiausias pajamas gaunantys asmenys, kurių mėnesio pajamos nesiekia 240 eurų vienam žmogui.
„Aš gaunu tik 400 eurų, neįgalumą turiu. Tai, žinokit, nėra lengva. Nes ir šildymas, ir viskas“, – kalbėjo „Maisto banko“ lankytoja.
Kauno padalinio vadovė pastebi, kad situacija sudėtinga – paramą gaunančių žmonių daugėja.
„Probleminių šeimų tikrai daugėja. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 232 tūkst. paramą gaunančių žmonių. Jei visi jie susikibtų už rankų, tai nuo Vilniaus iki Rygos nutiestume kelią. Tai – beprotiškai daug žmonių“, – pabrėžė vadovė.
Tačiau paramos maistu gaunama vis mažiau, kai kurių produktų net trūksta.
„Šaldytuvinių produktų trūksta, nes šiuo metu kiekvienas Lietuvos gyventojas gali paskutinę galiojimo dieną turinčius produktus įsigyti prekybos tinkluose už mažesnę kainą. Anksčiau tokie produktai patekdavo į „Maisto banką“ ir mes galėdavome jais paremti stokojančius. Šiuo metu mes turime akcijas parduotuvėse“, – pabrėžė Kauno padalinio „Maisto banko“ vadovė.
Kiekvienais metais Lietuvoje išmetama per 400 tūkst. tonų maisto. Iš jų „Maisto bankas“ išgelbėja apie 7 tūkst. tonų – tai dar tinkami vartoti, tačiau parduoti nebetinkami produktai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas nusprendė, kad Nacionalinė žemės tarnyba negalėjo paimti žemės sklypo6
Regionų administracinis teismas, išnagrinėjęs ginčą tarp „Stoties turgus“ ir Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT), gruodžio 12 d. sprendimu nurodė, kad tarnyba negalėjo paimti visuomenės poreikiams įmonės valdomą žemės sklyp...
-
Startuoja naujas paveldotvarkos programos sezonas: pastatų atnaujinimas nelėtės4
Kaunas vienuoliktus metus tęsia nacionalinį pripažinimą pelniusią Paveldotvarkos programą ir kviečia tvarkyti bei puoselėti istorinius pastatus. Kauno savivaldybė tokių statinių savininkams pasirengusi dalinai finansuoti fasadų, dekoro elementų at...
-
Dėl stipraus vėjo du lėktuvai vietoj Vilniaus oro uosto leidosi Kaune1
Dėl itin stipraus vėjo pirmadienį du lėktuvai negalėjo nusileisti Vilniaus oro uoste ir leidosi Kaune, sako Lietuvos oro uostų (LTOU) atstovas spaudai Tadas Vasiliauskas. ...
-
Atsargiai: kiek vėjo gūsių atlaikys nuo „Pienocentro“ konstrukcijų tabaluojantis strypas?3
Galingas vėjas nelaimių gali pridaryti ir įsisukęs į statybvietes. Eidami pro rekonstruojamus pastatus būkite atsargūs. ...
-
Raudondvario pilyje karaliavo talentingi vaikai
Aštuonioliktus metus veikiantis Aurelijos Makūnienės labdaros ir paramos fondas globoja veiklius ir kūrybingus Kauno rajono vaikus. Viena fondo veiklų – kalėdinių stipendijų skyrimas mokiniams, kurie pasižymi pasiekimais moksle, sporte, me...
-
Pasirašė sutartį dėl sveikatinimo plėtros
Neseniai Raseiniuose vyko kasmetė Sveikatą stiprinančio Kauno regiono konferencija „Dirbtinis intelektas žmonių sveikatai“. Jos metu Jonavos, Kaišiadorių, Kauno, Kėdainių, Prienų, Raseinių rajonų ir Birštono savivaldybių m...
-
Kauno rajonas įsitvirtino tarp lyderių1
Pagal Finansų ministerijos sudaromą Lietuvos savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI) Kauno rajonas trečius metus iš eilės patenka į geriausiųjų penketuką, nusileisdamas tik Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestams ir Neringos kurortui. ...
-
Kauno rajono merui – sidabro „Darbo žvaigždė“8
Baigiantis metams Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai (KPPAR) pakvietė verslininkus ir socialinius partnerius į šventinį vakarą atgimusioje Kauno sporto halėje. ...
-
Džiugina pakaunėje gerėjantys rodikliai
Raudondvario pilyje gruodžio 9 d. vykusiame Kauno regiono plėtros tarybos (KRPT) posėdyje aštuonių savivaldybių vadovai aptarė besibaigiančių metų rezultatus ir priėmė sprendimus, padėsiančius stiprinti gyventojų sveikatą. Posėdyje dalyv...
-
Ūkininkų pagerbimas – tradicija, Kauno rajone gyvuojanti jau tris dešimtmečius
Kauno rajone gausu gražių tradicijų, tačiau nedaug jų skaičiuoja net tris dešimtmečius. Viena tokių – baigiantis ūkiniams metams ir artėjant gražiausioms šventėms sukviesti į būrį žemdirbius, pasidžiaugti pasiekimais, diegi...