- Karolina Jasionytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Dainavoje suskambo sutartinės: kiekvienas buvo kviečiamas sugrįžti į savo prigimtinį kelią
-
Dainavoje suskambo sutartinės: kiekvienas buvo kviečiamas sugrįžti į savo prigimtinį kelią
-
Dainavoje suskambo sutartinės: kiekvienas buvo kviečiamas sugrįžti į savo prigimtinį kelią
-
Dainavoje suskambo sutartinės: kiekvienas buvo kviečiamas sugrįžti į savo prigimtinį kelią
-
Dainavoje suskambo sutartinės: kiekvienas buvo kviečiamas sugrįžti į savo prigimtinį kelią
-
Dainavoje suskambo sutartinės: kiekvienas buvo kviečiamas sugrįžti į savo prigimtinį kelią
-
Dainavoje suskambo sutartinės: kiekvienas buvo kviečiamas sugrįžti į savo prigimtinį kelią
Ketvirtadienio vakarą Dainavos „Draugystės“ parke sutartinių garsais nuvilnijo projektas „Promočių giesmės“ – kiekvienas žmogus buvo kviečiamas dainuoti, giedoti kartu ir taip sugrįžti į savo prigimtinį kelią. Folkloro atlikėja ir projekto iniciatorė Laurita Peleniūtė į ratą subūrė žmones, norėjusius dieną palydėti liaudies dainomis.
Dainuoti gali visi
„Kaunas 2022“ bendruomenių programa „Fluxus Labas!“ kvietė Dainavos bei kitų mikrorajonų gyventojus į baigiamąjį šių metų renginį „Promočių giesmės. Sutartinių magija“.
Renginys „Promočių giesmės. Sutartinių magija“ unikalus tuo, kad čia žmonės ateina ne tik pasiklausyti sutartinių, tačiau yra ir patys įtraukiami bei mokomi liaudies dainų subtilybių. Nereikia pasiruošimo ar dainavimo įgūdžių, susėsti į vieningą ratą priimami visi.
„Galite būti visiškai nedainavę, bet kiekvienas turite savo balso patirtį: niekas nežino jūsų skausmo ir džiaugsmo. Visa tai yra balse. Kiekvienas iš mūsų turime balso spalvą, tokią, kurios niekas kitas pasaulyje neturi. Dainuoti galima išmokti chore, galima išmokti dainuoti, kaip dainuoja visi, bet savo tikrąjį balsą panaudoti gali tik nedainavęs žmogus“ – renginio pradžioje įžvalgomis dalijosi L.Peleniūtė.
Karolinos Jasionytės nuotr.
Mintis, kad dainuoti gali visi – pasitvirtino. „Dainuodama sutartines jaučiausi taip, lyg man pavyktų dainuoti, lyg mokėčiau. Dainavau ir galvojau – gal visai nieko?“ – renginio pabaigoje džiaugėsi projekto savanorė Goda. Pasak specialistų, reikėtų sakyti, kad sutartines gieda, o ne dainuoja.
Lietaus nepabūgo
Prieš pat renginį iš dangaus ėmė pliaupti lietus, tačiau programos komanda pasirūpino palapine, tad tai nesukėlė problemų.
Niekas nežino jūsų skausmo ir džiaugsmo. Visa tai yra balse.
Lietus neišgąsdino ir dalyvių – jie pakiliai rinkosi į bendrą ratą, kuris renginio eigoje vis gausėjo. Paskutinis dalyvis prisijungė sutartinių garsams besibaigiant, tačiau pagiedoti dar spėjo. Prie gausaus moterų būrio prisijungė ir du vyriški balsai.
„Jūs labai puošiate mūsų ratą. Be galo džiaugiuosi, kad esate čia“, – su šypsena į vyrus kreipėsi L.Peleniūtė.
Svarbiausia – kurti bendrystę
„Sutartinėje labai svarbu bendrystė. Turime susėsti taip, kad vieni kitus matytume“, – sėdant į bendrą ratą patikino mokytoja.
Karolinos Jasionytės nuotr.
Tiek sėdėdami, tiek vėliau ir stovėdami dalyviai, padedami atlikėjos, giedojo dvejines, trejines sutartines, o jas užbaigdavo ūktelėjimu – užbaigimo ženklu, kurį lydėdavo ir juokas.
Išskirtinis šio renginio akcentas – L. Peleniūtės sutartinių mokymo metodika. Žodžius dalyviai mokėsi ne, kaip įprasta, iš lapų, bet įsiklausydami į vienas kitą bei paeiliui kartodami sutartinių eilutes.
„Jei lapais užsidengsime veidus, tai tiek to akių kontakto ir teturėsime. Nesukursime dermės“, – paaiškino L. Peleniūtė.
Dalijosi įspūdžiais
Dalyviai dėkojo L. Peleniūtei bei visam būriui už neįkainojamas emocijas, ramybę ir bendrystę, kuri užplūdo giedant sutartines. Vieni teigė, jog sutartines gieda ne pirmą kartą, kitiems tai – nauja patirtis, bet nei vienas neslėpė džiaugsmo.
„Su sūnumi važiavome į Vilnių pasitikti vyro, kuris grįžo iš užsienio. Visai šeimai važiuojant pro Dainavos parką prisiminiau, kad čia vyksta renginys. Su sūnumi šokome iš mašinos ir atskubėjome čia. O juk šiuo metu turėčiau būti pasiilgusi savo vyro“, – juokdamasi pasakojo renginio dalyvė.
Visgi, paskutinį žodį tarė pati projekto sumanytoja L. Peleniūtė. Neslėpdama šypsenos ji dėkojo susirinkusiems dalyviams: „Ačiū, kad bet kokiomis sąlygomis susėdome ir buvome kartu“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ąžuolyno bibliotekoje – įtraukios Varkalio pelkės4
Žaliuojantį Ąžuolyno bibliotekos parką papildė Eugenijaus Varkulevičiaus-Varkalio „Pelkė“. Kadaise vos netapusi pražūtinga, prieš dvejus metus šlapžemė jį įkvėpė naujam ciklui. ...
-
Felikso Bajoro palaiminta folkloro ir modernios muzikos jungtis
Dainininkė Giedrė Kaukaitė kviečia klausytojus į jaukią Kauno filharmonijos kamerinę salę, kur skambės šio sezono jubiliato kompozitoriaus Felikso Bajoro ankstyvieji vokaliniai opusai, prieš pusšimtį metų atvertę naują, istori...
-
Fantastikos klasika įkvėpė poetę sukurti savą magijos pasaulį1
Kauno rašytoja, Lietuvos rašytojų sąjungos narė, Lina Navickaitė dažniausiai pristatoma kaip poetė, nes santūraus būdo, kukli, tyli menininkė – neabejotinai poetinės sielos žmogus, nors, be poezijos rinkinių, yra išleidus...
-
Antropomorfiniai portretai, arba Gyvūnai scenoje3
Dailininkė Eva Mili (Eva Miliūnienė) gruodžio antroje pusėje surengė personalinę parodą, išsiskiriančia intriguojančiu, žaismingu pavadinimu – „Uodeguotieji puošiasi“. ...
-
Kūrybiškas judesys – ne tik šokėjo privilegija
Sausio 23–26 d. Kaune organizuojamas intensyvaus šokio savaitgalis „Sausis“. Dirbtuvės sieks suburti ne tik profesionalius šokėjus, bet ir visus norinčius išmokti judėti kūrybiškai ir susipažinti su skirtingo...
-
Pirmą kartą Kaune – baletas su holograminėmis vaizdo instaliacijomis ir visiems žinoma muzika2
Baltijos baleto teatras (BBT), švenčiantis penkioliktą jubiliejinį sezoną, sausio 29 d. pirmą kartą atvyksta į Kauno kultūros centro Girstučio padalinį su karštu ir temperamentingu projektu „Karmen“, kurį šaltą žie...
-
Teatralizuotas Dianos Behm žmonių ir gyvūnų pasaulis1
Verslo parke „Aušra“ iki pat kovo 6-osios veikia tapytojos Dianos Behm personalinė darbų paroda. ...
-
Nuotykis norintiems ištirpti arba išsiskirti minioje
Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT) Ilgoji salė pasipildė naujoku – spektakliu „Minia“, leidžiančiu patirti buvimo žmonių minioje būsenas. ...
-
Muzikos, žodžio ir vaizdo apeigos M. K. Čiurlioniui
Jubiliejinius kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metus koncertinė įstaiga „Kauno santaka“ pradeda muzikiniu triptiku / atbalsių ciklu „Čiurlionio pagarbinimai“. Trijų skirtingų programų muzikinę dėl...
-
Kultūros ir sporto renginiai sausio 6–11 d.
Sausio 6 d. Piliuonos gimnazija, Taurakiemio biblioteka, seniūnija, laisvalaikio salė: 10 val. – Trijų Karalių šventė, edukacija-vaikštynės. Dalyvauja Samylų kultūros centro folkloro ansamblis „Samylų senoliai“. Batn...