Šventės simbolis prašo dėmesio

Per kelerius metus puošnioji karpažolė – puansetija tapo pageidaujama Kalėdų eglutės, su kuria jau atsisveikiname, ištverminga ir daili palydovė. Tinkamai prižiūrėta, net ir pasibaigus metų sandūros šventėms, ji džiugins akį, o galbūt pražys ir metams baigiantis, prieš šių metų Kalėdas.

Kalėdų žvaigžde vadinamos puansetijos žydėjimo laiką pratęsime, jei mokėsime tinkamai ją prižiūrėti. Pavojinga pirkti puansetiją per šalčius, o namuose laikyti ne žemesnėje nei 15 laipsnių šilumos šviesioje patalpoje. Svarbu, kad pavasarį ir vasarą jos nesiektų tiesioginiai saulės spinduliai ir niekada nevargintų skersvėjai bei žiemą patenkantys pro atveriamą langą šalto oro gūsiai.

Puansetija numes dalį lapų, jei bus laistoma šaltu vandeniu, o oras kambaryje bus labai šiltas ir sausas. Kalėdų žvaigždę reiktų kas dvi savaites palaistyti žydinčioms gėlėms skirtomis trąšomis. Kai nubyrės dauguma puansetijos lapų (ne tik pažiedlapiai), krūmelį reikia apkarpyti taip, kad ant šakelių liktų tik po du tris pumpurus. Augalo stiebą patrumpinus iki 5–7 cm aukščio, vazoną reiktų pastatyti ant rytinės ar vakarinės palangės ir saikingai laistyti – netrukus pradės sprogti pumpurai.

VDU Botanikos sodo gėlininkai pataria šitaip prižiūrimą puansetiją kovą persodinti į didesnį vazonėlį su durpine ar kompostine žemę ir gausiau laistyti. Po mėnesio pradedama laistyti universaliomis trąšomis, skirtomis kambariniams augalams. Vasarą puansetiją galima auginti lauke pusiau pavėsingoje vietoje.

Kadangi jauni stiebai auga greitai, birželį juos verta patrumpinti – augalas sutankės. Norint pražydinti Kalėdų žvaigždę spalį ar lapkritį, gėlę laikykime šviesoje ne ilgiau kaip 9–10 val. (reikia augalą uždengti, pavyzdžiui, kartonine dėže) arba laikyti patalpoje, kur nedegama šviesa.

Jei puansetiją užpuls kenkėjai, augalą reiktų nuplauti vonioje šiltu dušu iš viršaus ir iš apačios, nuvarvinti vandenį ir apipurkšti nekenksmingu žmonėms žaliojo muilo tirpalu. Procedūrą kartoti kas savaitę tol, kol kenkėjai išnyks.

Beje, puansetija yra vieno JAV diplomato "atradimas". XIX a. pradžioje šį patrauklų augalą pietinėje Meksikos sostinės dalyje pirmas pastebėjo JAV ambasadorius toje šalyje Joelis Robertas Poinsettas.


Šiame straipsnyje: puansetijakalėdos 2008

NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius1

Saulius1 portretas
O apie kenkėjus kaunadienė laikrašty ir neparašė... na bet užtat išpardavimų reklamai vietos atliko !
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių