- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV bendrovės „SpaceX“ kuriamo erdvėlaivio „Starship“ prototipas trečiadienį buvo pirmąkart sėkmingai nutupdytas bazėje Teksaso valstijoje po keturių ankstesnių aparatų nesėkmingų bandymų, pasibaigusių sprogimais.
Bandomojo skrydžio sėkmė yra didžiulis laimėjimas bendrovei, siekiančiai savo erdvėlaiviais skraidinti žmones į Mėnulį ir Marsą.
„Starship“ nusileidimas nominalus!“ – per „Twitter“ parašė „SpaceX“ įkūrėjas Elonas Muskas (Ilonas Maskas), triumfuodamas po keturių ankstesnių nesėkmių.
Kosminių skrydžių terminologija „nominalus“ reiškia „normalus“.
Džiaugsmą temdė tik nedidelis gaisras, kilęs ties 50 metrų aukščio raketos SN15 pagrindu tuojau po nusileidimo.
Per „SpaceX“ vaizdo transliaciją laidos vedėjas Johnas Inspruckeris (Džonas Insprakeris) paaiškino, kad tai „nėra neįprasta, kai kaip degalai naudojamas metanas“. Jis pridūrė, kad inžinieriai tebesistengia pašalinti aparato konstrukcijos trūkumus.
Buvo matyti, kaip liepsnos greitai buvo numalšintos vandens patrankomis.
SN15 startavo apie 17.25 val. vietos (ketvirtadienį 1.25 val. Lietuvos) laiku iš komplekso „Starbase“ („Žvaigdžių bazė“) Teksaso pietinio pajūrio vietovėje Boka Čikoje, pakilo į maždaug 10 km aukštį ir atliko keletą manevrų, įskaitant leidimąsi horizontalioje padėtyje, pavadintą „pliumptelėjimu ant pilvo“ (angl. belly flop).
„SpaceX“ jautė didėjantį spaudimą, kad trečiadienio bandymas būtų sėkmingas, JAV Nacionalinei aeronautikos ir kosmoso administracijai (NASA) praeitą mėnesį paskelbus, kad vienas iš „Starship“ variantų bus panaudotas kaip nusileidimo modulis per planuojamą pilotuojamą skrydį į Mėnulį.
Tačiau 2,9 mlrd. dolerių (2,41 mlrd. dolerių) sutartis šiuo metu yra sustabdyta, besivaržančioms bendrovėms „Blue Origin“ ir „Dynetics“ pateikus skundą.
Jeigu kontraktas vis dėlto būtų patvirtintas, „Starship“ iš E. Musko asmeninio projekto taptų didele mokesčių mokėtojų pinigais finansuojama programa, ir jai taip pat būtų taikoma atitinkama priežiūra.
Du ankstesni „Starship“ prototipai – SN8 ir SN9 – sudužo leisdamiesi per bandomuosius skrydžius gruodį ir vasarį.
Kovo 3-iąją startavęs SN10 nutūpė sklandžiai, bet tuojau po to sprogo.
Per ketvirtąjį bandomąjį skrydį vaizdo transliacija iš raketos SN11 išsijungė, o E. Muskas vėliau patvirtino, kad aparatas sprogo ore.
„SpaceX“ planuoja sujungti erdvėlaivį „Starship“ su nešančiąja raketa „Super Heavy“ ir sukurti daugkartinio naudojimo sistemą, skirtą tolimiems skrydžiams Saulės sistemoje.
Galutinės versijos raketa būtų 120 metrų aukščio ir galėtų į orbitą aplink Žemę iškelti 100 tonų krovinį. Tai būtų galingiausia kada nors sukurta nešančioji sistema.
E. Muskas tikis, kad ši pažanga padėtų įgyvendinti jos svajonę – kad žmonija taptų daugiaplanete civilizacija, įkūrusi koloniją Marse.
Tačiau planuojamo „Starship“ Mėnulio varianto uždaviniai būtų kuklesni – susijungti su būsima Mėnulio orbitine stotimi, paimti astronautų įgulą ir nuskraidinti juos į Žemės gamtinį palydovą.
Kad nuskraidintų žmonių į Mėnulio orbitinę stotį, NASA planuoja tradiciškesnį variantą: panaudoti savo sunkiąją nešančiąją raketą SLS ir pilotuojamą kapsulę „Orion“.
Tačiau SLS projektas smarkiai strigo ir išeikvojo daugiau lėšų nei planuota, todėl apžvalgininkai kelia prielaidą, kad potenciali „Starship“ sėkmė gali padaryti NASA raketą nebereikalingą.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Retas astronominis reiškinys: planetos surengė paradą
Vakar, sausio 21 d., įvyko ne itin dažnas astronominis reiškinys, kai vienoje linijoje pasirodė kelios Saulės sistemos planetos. Tai vadinama planetų paradu. Panašus reiškinys laukiamas ir vasario 28-ąją. Šis reginys – ...
-
JAV atšauktos DI saugos priežiūros priemones
Naujai inauguruotas JAV prezidentas Donaldas Trumpas atšaukė Joe Bideno administracijos vykdomąjį įsaką, kuriuo buvo nustatytos įtakingus dirbtinio intelekto (DI) modelius kuriančių įmonių priežiūros priemonės. ...
-
JAV stabdo „Starship“ raketų skrydžius po sprogimo bandymo metu1
Penktadienį JAV sustabdė planuojamus raketų „Starship“ skrydžius ir įpareigojo milijardieriaus Elono Musko bendrovę „SpaceX“ atlikti tyrimą dėl skrydžio metu virš Karibų jūros sausio 16 d. sprogusios raketos, prane&sca...
-
ES plečia tyrimą platformos „X“ atžvilgiu1
Europos Sąjunga (ES) penktadienį pareikalavo, kad platforma „X“ pateiktų daugiau informacijos apie savo algoritmus, Elono Musko pareiškimams dėl Europos politikos didinant spaudimą blokui imtis veiksmų. ...
-
„TikTok“ apskųsta Europoje1
Už privatumą internete kovojantys aktyvistai ketvirtadienį pranešė skirtingose Europos šalyse pareiškę nusiskundimų šešioms kinų bendrovėms, įskaitant „TikTok“, kaltindami jas „neteisėtai“ si...
-
Mokslininkai ištyrė Peru mumijas: turėjo išskirtinių tatuiruočių
Mokslininkai ištyrė apie 100 mumijų iš Peru Čankajaus kultūros civilizacijos, klestėjusios iki Inkų imperijos ir europiečių atvykimo. Visi asmenys turėjo vienokias ar kitokias tatuiruotes ant plaštakų, žastų, dilbių ar kitų k...
-
Paleista „Blue Origin“ raketa „New Glenn“
Milijardieriaus Jeffo Bezoso įkurta kosmoso bendrovė „Blue Origin“ anksti ketvirtadienį pirmą kartą paleido savo didžiulę raketą „New Glenn“. ...
-
„SpaceX“ į kosmosą iškėlė dar du lietuviškus palydovus2
JAV kosmoso bendrovė „SpaceX“ misijos „Transporter 12“ metu antradienio vakarą į kosmosą iškėlė du Lietuvos įmonės „Kongsberg NanoAvionics“ („NanoAvionics“) palydovus. ...
-
Kodėl traškučių pakeliuose tiek daug oro: retas žino ar susimąsto apie tai2
Į šį klausimą atsakė patys gamintojai. Faktas yra tas, kad traškučių pakuotėje esantis oras atlieka pagrindinį vaidmenį. Pasak gamintojų, tai – ne šiaip paprastas oras, kaip daugelis mano, o azotas, kuris naudojamas tam, ka...
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa2
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...