- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjus septyniems mėnesiams nuo misijos pradžios, sekmadienį Jutos dykumoje nusileido kapsulė su didžiausiu kada nors kosmose surinktu asteroido mėginiu.
Mokslininkai deda daug vilčių į šį mėginį, teigdami, kad jis padės geriau suprasti, kaip susiformavo Saulės sistema ir kaip Žemė tapo tinkama gyventi.
„[Kibernetinio zondo] „Osiris-Rex“ mėginių sugrąžinimo kapsulės nusileidimas. Milijardo mylių kelionė iki asteroido Bennu (Benu) ir atgal baigėsi“, – sakė komentatorius per JAV kosmoso agentūros NASA tiesioginę nusileidimo vaizdo transliaciją.
NASA socialiniame tinkle „X“ paskelbė, kad kapsulė įveikė 6,21 mlrd. kilometrų kelionę. Tai buvo pirmoji tokio pobūdžio JAV mėginių grąžinimo misija, kuri padės geriau suprasti Saulės sistemos pradžią.
NASA apskaičiavo, kad 2020 metais iš Bennu paimtame mėginyje yra apie 250 gramų medžiagos, o tai yra gerokai daugiau nei dviejuose ankstesniuose Japonijos misijų atgabentuose asteroidų mėginiuose.
Paskutinis „Osiris-Rex“ nusileidimo etapas buvo itin pavojingas, tačiau NASA pavyko užtikrinti sklandų skrydį. Jis nusileido Jutos kariniame bandymų ir treniruočių poligone 8.52 val. vietos (17.52 val. Lietuvos) laiku.
Praėjus ketveriems metams po 2016 metais įvykusio paleidimo, zondas nutūpė ant asteroido Bennu ir surinko maždaug devynias uncijas (250 gramų) dulkių nuo jo uolėto paviršiaus.
Šis mėginio sugrąžinimas yra tikrai istorinis.
NASA administratorius Billas Nelsonas (Bilas Nelsonas) pabrėžė, kad net ir šis nedidelis kiekis turėtų padėti mokslininkams geriau suprasti, kokie asteroidai gali kelti grėsmę Žemei, ir atskleisti ankstyviausią Saulės sistemos istoriją.
„Šis mėginio sugrąžinimas yra tikrai istorinis“, – naujienų agentūrai AFP sakė NASA mokslininkė Amy Simon (Eimi Saimon).
„Tai bus didžiausias mėginys, kokį esame atgabenę nuo tada, kai į Žemę buvo grąžintos „Apollo“ Mėnulio uolienos“, – pridūrė ji.
„Osiris-Rex“ kapsulę paleido ankstų sekmadienio rytą – iš daugiau kaip 108 tūkst. kilometrų aukščio – likus maždaug keturioms valandoms iki nusileidimo.
Ugningas skrydis per atmosferą įvyko tik per paskutines 13 minučių, kai kapsulė leidosi žemyn daugiau nei 43 tūkst. kilometrų per valandą greičiu, o temperatūra siekė iki 2 760 laipsnių Celsijaus.
Spartų nusileidimą, kurį stebėjo kariuomenės jutikliai, turėjo sulėtinti du vienas po kito išsiskleidžiantys parašiutai.
Anot NASA komentatoriaus, pagrindinis parašiutas išsiskleidė daug aukščiau, nei iš pradžių buvo numatyta, maždaug 20 tūkst. pėdų aukštyje, o ne planuotame 5 tūkst.
NASA nuotraukose užfiksuota dykumoje ant žemės gulinti padangos dydžio kapsulė, o prie jos priartėję mokslininkai atlieka matavimus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...
-
Gėrimas iš ateities: kavos gurmanai jau ragauja dirbtinio intelekto kūrinį5
Suomiai jau gali paragauti kavos, kurią sukūrė dirbtinis intelektas. Tai – keturių kavos rūšių derinys, sukomponuotas taip, kad idealiai atitiktų kavos gurmanų skonį. ...
-
Pietų Anglijoje rastas 166 mln. metų senumo „dinozaurų takas“1
Pietų Anglijos kalkakmenio karjere kasdamas molį darbininkas pastebėjo neįprastus iškilimus, kurie, pasirodo, slėpė vadinamąjį dinozaurų taką – išmirusių roplių pėdsakų grandinę, ketvirtadienį pranešė tyrėjai. ...
-
Mokslininkai įspėja apie naują grėsmę: dirbtinis intelektas jumis manipuliuos4
Kembridžo universiteto mokslininkai pirmadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo, kad pokalbių dirbtinio intelekto įrankiai netrukus galės „slapta daryti įtaką“ vartotojų priimamiems sprendimams naujoje komercinėje erdvėje, vadinamoje &bdq...
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...