- Technologijos.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Animacinio serialo autoriai – profesionalūs matematikai – serijose užšifravo galybę „pokštų“, kurie dėmesingesnį žiūrovą nukelia į matematinių grožybių ir reiškinių pasaulį. Seriale „Simpsonai“ primėtytų matematinių mįslių įminimui britų mokslo žurnalistas Simonas Singhas paskyrė visą knygą – „The Simpsons and Their Mathematical Secrets“ („Simpsonai ir jų matematinės paslaptys“). Prieš knygos pasirodymą knygynų lentynose, autorius leidiniui „The Guardian“ atskleidė keletą knygoje atskleistų mįslių.
Tobulas, paprastas ir save įsimylėjęs skaičius
Įžvelgti matematines užuominas „Simpsonuose“ ne taip paprasta. Jos numatytos serialo fanatikams, kurie serijas ne tik įdėmiai žiūri, bet ir jas peržiūri. Pavyzdžiui, serijoje „Mardžė ir Houmeris gelbėja svetimą santuoką“ („Marge and Homer Turn a Couple Play“) serialo herojai sprendžia šeimynines sutuoktinių beisbolininko Bako Mitčelo ir vokalistės Tabitos Vik problemas. Serijos kulminacija – viešas T. Vik prisipažinimas apie meilę savo vyrui Springfildo stadiono ekrane. Likus akimirkai iki šio momento, varžybų organizatoriai siūlo sirgaliams atspėti, kiek žmonių atėjo į rungtynes tą vakarą, o ekrane įsižiebia atsakymo variantai: 8128, 8208, 8191 ir „Neįmanoma suskaičiuoti“.
„Šie skaičiai gali atrodyti kaip visai nekalti, atsitiktiniai skaitmenys, tačiau iš tikrųjų jie įkūnija tobulą skaičių, save įsimylėjusį skaičių ir pirminį Merseno skaičių“, - aiškina S. Singhas.
Tobulasis skaičius – 8128. Jį galima gauti sudėjus visus jo daliklius (skaičiai, iš kurių jis dalijasi). Tobulieji skaičiai – reti. Mažiausias tobulasis skaičius – 6, nes jo daliklių 1, 2 ir 3 suma lygi 6. Antras tobulasis skaičius – 28, trečias – 496, ketvirtas – 8128.
Save įsimylėjęs skaičius – 8208. Jį sudaro keturi skaitmenys, ir jei kiekvieną iš jų pakelti ketvirtuoju laipsniu, tai gausime 84 + 24 + 04 + 84 = 8208.
Galiausiai pirminis skaičius – 8191. Jis neturi daliklių, neskaitant vieneto ir savęs paties. Maža to, 8191 priskiriamas pirminiams Merseno skaičiams, nes jį galima užrašyti pavidalu 213 — 1. Bendra Merseno skaičių formulė yra tokia: 2p —1, kur p – pirminis skaičius.
Liza-matematikė
Didžioji dalis matematinių pokštų seriale susijusi su Liza Simpson – antraklase su neprilygstamu jos amžiui intelektu. Vienas iš daugelio Lizos talentų – išskirtiniai matematikos gabumai.
Serijoje „MoneyBART“ Liza imasi Springfildo beisbolo komandos trenerio vaidmens. Ji žaidėjams nurodymus duoda vadovaudamasi statistiniais metodais, o per pirmąjį mačą sėdi ant atsarginių suolelio ir, apsikrovusi matematikos, fizikos ir beisbolo vadovėliais, skaičiuoja komandos manevrus. Ant knygų nugarėlių galima pamatyti įvairiausių nesuprantamų formulių, bet viena jų – visai ne atsitiktinis simbolių rinkinys, o garsioji Oilerio tapatybė eiπ+ 1 = 0. Ji sieja penkis fundamentaliuosius matematinius elementus: 0, 1, natūrinio logaritmo pagrindą skaičių e, menamąjį vienetą i ir skaičių Pi.
„Kai pernai Los Andžele buvau susitikęs su serialo scenarijaus autoriais, jie paaiškino, kad toji užuomina į Oilerio tapatybę – puikus stop-kadro – lošimo pavyzdys, o tai yra jumoristinis žanras, kurį didžiąja dalimi sugalvojo serialo scenaristų komanda. Stop-kadrai – lošimai yra ne kas kita, o kadre paslėpti pokštai, kurie tiesiog šiaip serialą žiūrint pro akis praslysta nepastebėti. Tačiau juos galima pastebėti, įjungus pauzę“, - rašo S. Singhas.
Houmeris paneigia Ferma teoremą
Labiausiai S. Singhą nustebinęs matematinis triukas rodomas serijoje „Visžalės alėjos burtininkas“ („The Wizard of Evergreen Terrace“), kurioje Houmeris Simpsonas mėgina tapti Tomui Edisonui prilygstančiu išradėju. Šioje serijoje yra scena, kurioje Houmeris ant lentos rašo lygtis. Viena jų susijusi su Higso bozono mase, kita – su kosmologijos dalyku, trečia – su toroidų (torų) geometrija. O dar viena yra Ferma teoremos paneigimas, kurį matematikas Andrew Wilesas galutinai įrodė prieš pat serijos premjerą TV ekranuose.
„Formulė, kuri ekrane šmėkšteli tik akimirką, išsyk atkreipė mano dėmesį, nes aš esu parašęs knygą apie paskutinę Ferma teoremą. Nuo Houmerio keverzonių man oda pagaugais nuėjo. Buvau taip sukrėstas ir priblokštas, kad vos neperlaužiau savo logaritminės liniuotės“, - prisiminimais apie kilusias emocijas dalijasi S. Singhas.
Ferma teorema byloja, kad skaičiui n>2 lygybė xn + yn = zn neturi sprendinio. Vis dėlto, Houmeris ant lentos užrašė pavyzdį, įrodantį, kad yra priešingai: 398712 + 436512 = 447212. Kad tai yra teisinga, galima patikrinti mobiliojo telefono skaičiuotuvu. Tačiau, kaip išsiaiškino S. Singhas, apskaičiavus kur kas tiksliau, kairiosios pusės lygybėje reikšmė vis dėlto 0,000000002 proc. didesnė už dešiniosios reikšmę.
Matematikai, ėmęsi scenaristų amato
Ferma teoremos paneigimas seriale atsirado dėl Davido Coheno, kuris Harvarde įgijo fizikos bakalaurą, o Berklyje – kompiuterinių mokslų magistro laipsnį. Dabar D. Cohenas truputį gailisi apie praleistas galimybes tapti mokslininku.
„Norėčiau nugyventi gyvenimą kaip mokslininkas, bet galvoju, kad „Simpsonai“ ir „Futurama“ matematikai ir apskritai mokslui suteikia linksmumo, patrauklumo. Galbūt tai turės įtakos būsimosioms kartoms, tad kažkas gali įgyvendinti tai, ko neįgyvendinau aš. Tokios mintys ramina mane, tad naktimis miegu ramiai“, - prisipažino D. Kohenas.
Jis – ne vienintelis matematikas „Simpsonų“ scenarijaus autorių ir prodiuserių kolektyve. Prodiuseris ir scenaristas Alas Jeanas Harvarde yra įgijęs matematikos bakalaurą, o algoritmų teorijos specialistas Jeffas Westbrookas dėl scenaristo darbo metė vyriausiojo mokslinio darbuotojo pareigas Jeilio universitete. Po „Simpsonų“ šis kolektyvas kūrė „Futuramą“, į kurią įtrauktus matematinius pokštus taip pat bus galima rasti S. Singho knygoje.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba3
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...
-
Gėrimas iš ateities: kavos gurmanai jau ragauja dirbtinio intelekto kūrinį5
Suomiai jau gali paragauti kavos, kurią sukūrė dirbtinis intelektas. Tai – keturių kavos rūšių derinys, sukomponuotas taip, kad idealiai atitiktų kavos gurmanų skonį. ...
-
Pietų Anglijoje rastas 166 mln. metų senumo „dinozaurų takas“1
Pietų Anglijos kalkakmenio karjere kasdamas molį darbininkas pastebėjo neįprastus iškilimus, kurie, pasirodo, slėpė vadinamąjį dinozaurų taką – išmirusių roplių pėdsakų grandinę, ketvirtadienį pranešė tyrėjai. ...
-
Mokslininkai įspėja apie naują grėsmę: dirbtinis intelektas jumis manipuliuos4
Kembridžo universiteto mokslininkai pirmadienį paskelbtame straipsnyje įspėjo, kad pokalbių dirbtinio intelekto įrankiai netrukus galės „slapta daryti įtaką“ vartotojų priimamiems sprendimams naujoje komercinėje erdvėje, vadinamoje &bdq...
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...