- Urtė Leškutė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Galingiausia kada nors sukurta „SpaceX“ raketa „Starship“ ketvirtadienį sprogo per pirmąjį bandomąjį erdvėlaivio, skirto siųsti astronautus į Mėnulį, Marsą ir dar toliau, skrydį.
Milžiniška raketa iš „SpaceX“ kosmodromo „Starbase“, esančio netoli Boka Čikos Teksaso valstijoje, pakilo 8.33 val. vietos (16. 33 val. Lietuvos) laiku.
Buvo numatyta, kad kapsulė „Starship“ atsiskirs nuo pirmosios pakopos raketos stiprintuvo, likus trims minutėms iki skrydžio pradžios, tačiau atsiskyrimas neįvyko ir raketa sprogo.
„Tarsi skrydžio bandymas būtų nepakankamai įdomus, „Starship“ prieš atsiskiriant buvo greitai ir neplanuotai išmontuota“, – tviteryje rašė „SpaceX“.
Nepaisant to, kad nepavyko užbaigti bandomojo skrydžio, „SpaceX“ pareiškė, kad laiko jį sėkmingu.
„Išvalėme piloną – tai buvo vienintelė viltis“, – sakė „SpaceX“ kokybės sistemų inžinierė Kate Tice (Keit Tais).
„Atliekant tokį bandymą sėkmę lemia tai, ko išmokstame, o šiandienos bandymas padės mums pagerinti „Starship“ patikimumą, nes „SpaceX“ siekia, kad gyvenimas taptų daugiaplanetinis“, – tviteryje rašė „SpaceX“.
JAV kosmoso agentūra NASA pasirinko šį erdvėlaivį 2025-ųjų pabaigoje vyksiančiai astronautų kelionei į Mėnulį. „Artemis III“ vadinama misija bus pirmoji tokia nuo 1972-ųjų, kai baigėsi „Apollo“ programa.
„Starship“ sudaro 50 metrų aukščio erdvėlaivis, skirtas įgulos nariams ir įrangai gabenti, bei jam nešti skirta 70 metrų aukščio pirmosios pakopos raketa „Super Heavy“.
Vasarį „SpaceX“ sėkmingai atliko nešančiosios raketos 33 didžiulių variklių „Raptor“ bandymą, tačiau erdvėlaivis „Starship“ ir „Super Heavy“ raketa pirmą kartą skrido kartu.
Integruotu bandomuoju skrydžiu buvo siekiama įvertinti jų veikimą kartu.
„SpaceX“ įkūrėjas Elonas Muskas (Ilonas Maskas) prieš startą įspėjo, kad gali kilti techninių problemų, ir stengėsi sumažinti pirmojo bandomojo skrydžio lūkesčius.
„Tai labai rizikingas skrydis, – sakė jis. – Tai pirmasis labai sudėtingos, milžiniškos raketos paleidimas. Yra milijonas būdų, kaip šiai raketai gali nepavykti.“
Jis pasidžiaugė raketos „Starship“ paleidimu prieš pat jai susprogstant.
„Sveikiname „@SpaceX“ komandą su jaudinančiu bandomuoju „Starship“ paleidimu! Daug ko išmokome kitam bandomajam startui po kelių mėnesių“, – rašė E. Muskas tviteryje.
„Daugiaplanetės rūšys“
2024 metų lapkritį NASA pati iškels astronautus į Mėnulio orbitą, naudodama savo sunkiąją raketą „Space Launch System“ (SLS), kuri buvo kuriama daugiau nei dešimtmetį.
„Starship“ erdvėlaivis yra ir didesnis, ir galingesnis už SLS, ir gali į orbitą iškelti daugiau kaip 100 tonų krovinį.
Jis sukuria 7 590 tonų traukos jėgą, t. y. daugiau nei du kartus didesnę nei „Saturn V“, skraidinusią astronautus į Mėnulį prieš pusę šimtmečio.
Integruoto bandomojo skrydžio metu planuota, kad „Super Heavy“ nešančioji raketa atsiskirs nuo „Starship“, praėjus maždaug trims minutėms po starto, ir nusileis į Meksikos įlanką.
Tačiau atsiskyrimas nepavyko ir po keturių minučių skrydžio nešančioji raketa ir erdvėlaivis „Starship“ sprogo danguje.
„Jei iki tol, kol kas nors nutiks ne taip, nukeliausime pakankamai toli nuo paleidimo aikštelės, manau, kad tai laikysiu sėkme, – prieš skrydį sakė E. Muskas. – Tik nesusprogdinkite paleidimo aikštelės.“
„SpaceX“ numato galiausiai į orbitą iškelti erdvėlaivį „Starship“, o paskui papildyti jį degalais iš kito „Starship“ erdvėlaivio, kad jis galėtų tęsti kelionę į Marsą ar dar toliau.
Pasak E. Musko, galutinis tikslas – įkurti bazes Mėnulyje ir Marse, kad žmonės taptų „daugiaplanetė civilizacija“.
„Šiuo trumpu civilizacijos momentu mes galime tapti daugiaplanetine rūšimi, – sakė jis. – Tai mūsų tikslas. Manau, kad turime šansą.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Retas astronominis reiškinys: planetos surengė paradą
Vakar, sausio 21 d., įvyko ne itin dažnas astronominis reiškinys, kai vienoje linijoje pasirodė kelios Saulės sistemos planetos. Tai vadinama planetų paradu. Panašus reiškinys laukiamas ir vasario 28-ąją. Šis reginys – ...
-
JAV atšauktos DI saugos priežiūros priemones
Naujai inauguruotas JAV prezidentas Donaldas Trumpas atšaukė Joe Bideno administracijos vykdomąjį įsaką, kuriuo buvo nustatytos įtakingus dirbtinio intelekto (DI) modelius kuriančių įmonių priežiūros priemonės. ...
-
JAV stabdo „Starship“ raketų skrydžius po sprogimo bandymo metu1
Penktadienį JAV sustabdė planuojamus raketų „Starship“ skrydžius ir įpareigojo milijardieriaus Elono Musko bendrovę „SpaceX“ atlikti tyrimą dėl skrydžio metu virš Karibų jūros sausio 16 d. sprogusios raketos, prane&sca...
-
ES plečia tyrimą platformos „X“ atžvilgiu1
Europos Sąjunga (ES) penktadienį pareikalavo, kad platforma „X“ pateiktų daugiau informacijos apie savo algoritmus, Elono Musko pareiškimams dėl Europos politikos didinant spaudimą blokui imtis veiksmų. ...
-
„TikTok“ apskųsta Europoje1
Už privatumą internete kovojantys aktyvistai ketvirtadienį pranešė skirtingose Europos šalyse pareiškę nusiskundimų šešioms kinų bendrovėms, įskaitant „TikTok“, kaltindami jas „neteisėtai“ si...
-
Mokslininkai ištyrė Peru mumijas: turėjo išskirtinių tatuiruočių
Mokslininkai ištyrė apie 100 mumijų iš Peru Čankajaus kultūros civilizacijos, klestėjusios iki Inkų imperijos ir europiečių atvykimo. Visi asmenys turėjo vienokias ar kitokias tatuiruotes ant plaštakų, žastų, dilbių ar kitų k...
-
Paleista „Blue Origin“ raketa „New Glenn“
Milijardieriaus Jeffo Bezoso įkurta kosmoso bendrovė „Blue Origin“ anksti ketvirtadienį pirmą kartą paleido savo didžiulę raketą „New Glenn“. ...
-
„SpaceX“ į kosmosą iškėlė dar du lietuviškus palydovus2
JAV kosmoso bendrovė „SpaceX“ misijos „Transporter 12“ metu antradienio vakarą į kosmosą iškėlė du Lietuvos įmonės „Kongsberg NanoAvionics“ („NanoAvionics“) palydovus. ...
-
Kodėl traškučių pakeliuose tiek daug oro: retas žino ar susimąsto apie tai2
Į šį klausimą atsakė patys gamintojai. Faktas yra tas, kad traškučių pakuotėje esantis oras atlieka pagrindinį vaidmenį. Pasak gamintojų, tai – ne šiaip paprastas oras, kaip daugelis mano, o azotas, kuris naudojamas tam, ka...
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa2
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...