Ar dirbtinis intelektas kada nors laimės Nobelio premiją?

  • Teksto dydis:

Dirbtinis intelektas (DI) jau dabar keičia įvairias pramonės šakas – nuo bankininkystės ir finansų iki kino ir žurnalistikos, o mokslininkai tyrinėja, kaip DI gali sukelti revoliuciją jų srityse ar net laimėti Nobelio premiją.

2021 metais japonų mokslininkas Hiroaki Kitano pasiūlė vadinamąjį „Nobelio Tiuringo iššūkį“, kuriame mokslininkai kviečiami iki 2050 metų sukurti „DI mokslininką“, galintį savarankiškai atlikti tyrimus, vertus Nobelio premijos.

Kai kurie mokslininkai jau dabar intensyviai dirba, siekdami sukurti Nobelio premijos vertą DI kolegą, o šių metų laureatai bus skelbiami spalio 7-14 dienomis.

Ir iš tiesų, pasak Švedijos Čalmerso universiteto mašininio intelekto profesoriaus Rosso Kingo, jau yra apie 100 „robotų mokslininkų“.

2009 metais R. Kingas paskelbė straipsnį, kuriame kartu su grupe kolegų pristatė „robotą mokslininką Adomą“ – pirmąją mašiną, savarankiškai darančią mokslinius atradimus.

„Sukūrėme robotą, kuris pats padarė naujus mokslo atradimus, generavo naujas mokslines idėjas, jas išbandė ir patvirtino, kad jos teisingos“, – AFP sakė R. Kingas.

Robotas buvo sukonstruotas taip, kad galėtų savarankiškai kelti hipotezes ir kurti eksperimentus joms patikrinti. Jis netgi programuodavo laboratorinius robotus, kad šie atliktų tuos eksperimentus, o paskui mokydavosi iš proceso ir jį kartodavo.

„Netrivialūs“ rezultatai

„Adomui“ buvo pavesta ištirti mielių vidinius procesus ir jis atrado iki tol nežinomas organizmo „genų funkcijas“.

Savo straipsnyje roboto mokslininko kūrėjai pažymėjo, kad nors atradimai buvo „kuklūs“, jie taip pat nebuvo „trivialūs“.

Vėliau antrasis robotas mokslininkas, vardu „Ieva“, buvo sukurtas tirti naujiems vaistams nuo maliarijos ir kitų tropikų ligų.

Pasak R. Kingo, robotai mokslininkai jau turi keletą pranašumų, palyginti su vidutiniu žmogumi mokslininku.

„Toks mokslas kainuoja mažiau pinigų, jie dirba 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę“, – aiškino jis, pridurdamas, kad robotai taip pat kruopščiau fiksuoja kiekvieną proceso detalę.

Kartu R. Kingas pripažino, kad DI toli gražu neprilygsta Nobelio premijos vertam mokslininkui. Tam jie turėtų būti „daug protingesni“ ir gebėti „suprasti platesnį vaizdą“.

„Mašinos neperims“

Norvegijos mokslo ir technologijų universiteto asocijuotoji profesorė Inga Strumke teigė, kad kol kas mokslininko profesija yra saugi. „Mokslo tradicijų artimiausiu metu tikrai neperims mašinos“, – sakė ji agentūrai AFP.

Tačiau I. Strumke pridūrė, kad tai „nereiškia, jog tai neįmanoma“, ir pridūrė, kad „neabejotinai“ aišku, jog DI daro ir darys įtaką tam, kaip vykdomas mokslas.

Vienas iš pavyzdžių, kaip jis jau naudojamas, yra „AlphaFold“ – „Google DeepMind“ sukurtas DI modelis – kuris naudojamas baltymų trimatės struktūros nuspėjimui pagal jų aminorūgštis.

„Žinojome, kad yra tam tikras ryšys tarp aminorūgščių ir galutinės trimatės baltymų formos... ir tada galėjome naudoti mašininį mokymąsi, kad jį rastume“, – sakė I. Strumke.

Ji paaiškino, kad tokie skaičiavimai yra per daug sudėtingi žmonėms. „Mes tarsi turime mašiną, kuri padarė tai, ko negalėjo padaryti joks žmogus“, – sakė ji.

Kartu, pasak I. Strumke, „AlphaFold“ atvejis rodo ir vieną iš dabartinių DI modelių, pavyzdžiui, vadinamųjų neuroninių tinklų, silpnybių. Jie labai gerai sugeba apdoroti didžiulius informacijos kiekius ir pateikti atsakymą, tačiau nemoka gerai paaiškinti, kodėl tas atsakymas yra teisingas.

Taigi, nors daugiau kaip 200 mln. baltymų struktūrų, kurias nuspėjo „AlphaFold“, yra „labai naudingos“, jos „nieko neišmoko mūsų apie mikrobiologiją“, – sakė I. Strumke.

DI padės laimėti Nobelio premiją

Jos nuomone, mokslas siekia suprasti visatą, o ne tik „teisingai atspėti“.

Vis dėlto dėl novatoriško „AlphaFold“ atlikto darbo žinovai jį sukūrusius protus laiko pagrindiniais pretendentais į Nobelio premiją.

Bendrovės „Google DeepMind“ direktorius Johnas Jumperis ir generalinis direktorius bei vienas iš įkūrėjų Demisas Hassabis jau buvo 2023 metais apdovanoti prestižine Laskerio premija.

Analitinė grupė „Clarivate“, stebinti potencialius Nobelio premijos mokslo srityje laureatus, juos abu priskiria prie kandidatų į 2024 metų chemijos premiją, kurios laimėtojas bus skelbiamas spalio 9 dieną.

Tyrimų grupės vadovas Davidas Pendlebury pripažįsta, kad nors 2021 metų J. Jumperio ir D. Hassabio straipsnis buvo cituotas tūkstančius kartų, Nobelio žiuri nėra būdinga apdovanoti darbą taip greitai po jo paskelbimo, nes dauguma pagerbiamų atradimų būna padaryti prieš dešimtmečius.

Kartu jis įsitikinęs, kad neilgai trukus tyrimai, kuriuos atlikti padeda DI, pelnys geidžiamiausią mokslo apdovanojimą.

„Esu įsitikinęs, kad per artimiausią dešimtmetį bus laimėtos Nobelio premijos, kurias kokiu nors būdu padės gauti skaičiavimai, o skaičiavimai šiais laikais vis dažniau atliekami naudojant DI“, – AFP sakė D. Pendlebury.



NAUJAUSI KOMENTARAI

klausimą statom kitaip

klausimą statom kitaip portretas
ką laimės žmonija, susikūrusi pati sau chaosą?

isniekintas nobelis

isniekintas nobelis portretas
siandien nominuojamas i nobelio taikos premija savo sali iszudes ir toliau zudantis buves ukrainos prezidentas nacistas zerlenskis ta nobelio premija tapo korupcijos ir melo simboliu ir visi tos premijos komisijos nariai parsidave iki ausu

faktas

faktas portretas
senai jau nobelio premija tapo beprasme ir paskutiniu metu jinai skiriama korumpuotiems asmenims nieko atitinkamo siai premijai nenuveike
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

  • Ištirti asteroido mėginiai: juose – gyvybės užuominos
    Ištirti asteroido mėginiai: juose – gyvybės užuominos

    2016-aisiais paleistas robotizuotas zondas „Osiris-Rex“ nuskriejo milijonus kilometrų iki labai senoviško asteroido. Jis ne tik nuskrido, bet ir sugebėjo nusileisti bei specialiu griebtuvu paimti maždaug 160 gramų mėginį nuo jo pavir&s...

  • Lietuvių mokslininkų atrastam asteroidui suteiktas garbingas vardas
    Lietuvių mokslininkų atrastam asteroidui suteiktas garbingas vardas

    Lietuvių mokslininkų atrastam asteroidui suteiktas pirmojo Vilniaus universiteto (VU) rektoriaus Petro Skargos (1536–1612) vardas, pirmadienį pranešė universitetas. ...

  • Lietuvos vadovai iš socialinio tinklo „X“ nesitrauks: atsakė, kodėl
    Lietuvos vadovai iš socialinio tinklo „X“ nesitrauks: atsakė, kodėl

    Valstybės vadovai neketina sekti Vokietijos gynybos ministerijos sprendimu nebeskelbti įrašų kritikos dėl didelio dezinformacijos kiekio susilaukiančiame socialiniame tinkle „X“. ...

  • Mūsų duomenys – kuras Pekino progresui?
    Mūsų duomenys – kuras Pekino progresui?

    Sausio 27-oji priminė dieną, kai aplenkdama JAV Sovietų Sąjunga paleido dirbtinį Žemės palydovą – konkurentų pasiekimas sukrėtė amerikiečius, tačiau galiausiai tapo impulsu skubinti kosminių technologijų plėtrą. ...

  • Ar dirbtinis intelektas atims mūsų darbus?
    Ar dirbtinis intelektas atims mūsų darbus?

    Indija jau turi savo pirmąją virtualią instagramo žvaigždę, sukurtą dirbtinio intelekto. Ji turi 0,5 mln. sekėjų ir daro tikrą nuomonės formuotojos darbą – kuria reklamas, juokingus trumpus vaizdo įrašus. Neabejotinai taip užsidirba ...

  • „DeepSeek“ šokas DI pramonėje ir finansų rinkose atveria rizikas
    „DeepSeek“ šokas DI pramonėje ir finansų rinkose atveria rizikas

    Kinijos startuolis „DeepSeek“ sukūrė atvirojo kodo, ekonomiškai efektyvų dirbtinio intelekto (DI) modelį, kuris kai kuriuos analitikus nuteikė skeptiškai, tačiau tai gali kelti grėsmę šimtų milijardų dolerių investic...

  • ES toliau tirs „Meta“ darbą
    ES toliau tirs „Meta“ darbą

    JAV technologijų milžinės „Meta“ duomenų rinkimo operacijos Europoje tikrinamos toliau – po to, kai trečiadienį ES teismas Airijos valdžios institucijoms nurodė ištirti, kaip bendrovė tvarko konfidencialius duomenis. ...

  • Retas astronominis reiškinys: planetos surengė paradą
    Retas astronominis reiškinys: planetos surengė paradą

    Vakar, sausio 21 d., įvyko ne itin dažnas astronominis reiškinys, kai vienoje linijoje pasirodė kelios Saulės sistemos planetos. Tai vadinama planetų paradu. Panašus reiškinys laukiamas ir vasario 28-ąją. Šis reginys – ...

  • JAV atšauktos DI saugos priežiūros priemones
    JAV atšauktos DI saugos priežiūros priemones

    Naujai inauguruotas JAV prezidentas Donaldas Trumpas atšaukė Joe Bideno administracijos vykdomąjį įsaką, kuriuo buvo nustatytos įtakingus dirbtinio intelekto (DI) modelius kuriančių įmonių priežiūros priemonės. ...

  • JAV stabdo „Starship“ raketų skrydžius po sprogimo bandymo metu
    JAV stabdo „Starship“ raketų skrydžius po sprogimo bandymo metu

    Penktadienį JAV sustabdė planuojamus raketų „Starship“ skrydžius ir įpareigojo milijardieriaus Elono Musko bendrovę „SpaceX“ atlikti tyrimą dėl skrydžio metu virš Karibų jūros sausio 16 d. sprogusios raketos, prane&sca...

    1
Daugiau straipsnių