- Rūta Levickaitė, www.grynas.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kenkėjų naikinimo specialistai perspėja: jei iš tiesų šiemet pavasaris bus ankstyvas, įvairių vabzdžių populiacijos pasismailins sparnus ir užplūs miestus. Tam įtakos gali turėti ir buvusi trumpa bei šilta žiema, nes dalis kenkėjų nespėjo iššalti.
Kol kas antplūdžio nėra
Bendrovės „Dezinfa“ Šiaulių padalinio vadovas Kazys Kontrimas GRYNAS.lt patvirtino, kad šilti orai – itin palanki terpė įvairiems mašalams suklestėti.
„Šiuo metu antplūdis nėra padidėjęs ar pamažėjęs, yra ta pati problema kaip ir kiekvienais metais – labai panašios situacijos, - sakė K. Kontrimas. - Aišku, jeigu gamta anksčiau atgija, atgija ir mašalai, taip ir turėtų būti. Ankstesnių metų patirtis to nerodė, nes ir žiema buvo šaltesnė, situacija buvo kiek kitokia. Bet šiemet, manau, kad viskas bus daug anksčiau“.
Šiuo metu kenkėjų naikintojams tenka kovoti su butuose išvešėjusiomis blakėmis, kurioms ten veistis tinkamas mikroklimatas – butai dar šildomi, todėl netrūksta šilumos. Tačiau lauko aplinkoje, kaip patvirtina K. Kontrimas, dar nėra pastebėtos nei skruzdės, nei kiti ropojantys ar skraidantys vabzdžiai.
Kovo pabaigoje jau galima tikėtis musių
Specialisto teigimu, įprastai uodų sezonas prasideda birželio pradžioje, tuo metu tenka apdoroti vandens telkinius, kad neišsivystytų lervos.
„Yra buvę metų, kada ir balandžio 5-10 dienomis atsirasdavo musių, jų antplūdis būdavo gana nemažas. Vasario mėnesį jų tikrai neatsiras, tačiau kovo pabaigoje, jeigu bus toks oras, tikimybė yra“, - kalbėjo kenkėjų kontrolės bendrovės atstovas.
Jis patvirtina, kad šilti orai lemia visų vabzdžių biologinio laikrodžio paspartėjimą – jie pajaučia šilumą, pradeda vystytis, taigi ir populiacija išauga.
„Dabar ir paukščiai, pavyzdžiui, balandžiai, suka lizdus, deda kiaušinius ir vystosi, taigi, manau, kad ir jų populiacija bus žymiai didesnė šiais metais“, - sakė K. Kontrimas.
Per žiemą neiššalo
Šiemet vyravusi neįprasta žiema taip pat galėjo „pasitarnauti“ įvairiems kenkėjams. Pavyzdžiui, grūdiniai kenkėjai, tarkime grūdų fabrikuose, jeigu būna ilga ir šalta žiema, spėja arba pasislėpti, arba iššąla. Tam reikalinga maždaug 15 parų, per kurias laikytųsi 20 laipsnių šalčio temperatūra.
„Šiais metais to tikrai nebuvo. Kadangi pastatų sienos nespėjo įšalti, jie išgyveno ir išsilaikė“, - perspėjo K. Kontrimas.
Kenkėjų naikinimo specialistas vardija, kad per žiemą, vos prasidėjus šildymui, aktyviausios būna blusų ir tarakonų populiacijos. Šildymo sezono metu pasitaiko ir blakių.
„Paskui pavasariop pasirodo sodo, lauko skruzdėlės, paskui visi kiti skraidantys kenkėjai – musės, uodai, širšės ir visi kiti“, - sakė „Dezinfa“ atstovas. Jų sezonas įprastai prasideda gegužės pirmoje pusėje. Tačiau vyraujant šiltiems orams, tai gali nutikti ir anksčiau.
Uodų būta ir sausį
GRYNAS.lt primena, kad uodų būta ir sausio mėnesį. Tuo pasiskundusi viena kaunietė sulaukė gana išsamaus entomologų paaiškinimo: „Pliusinėje temperatūroje yra uodų rūšių, kurios yra aktyvios. Jų galima aptikti ir žiemą. Yra ir kitų tokių vabzdžių, čia nieko ypatingo“, - teigė Gamtos tyrimų centro vabzdžių evoliucinės ekologijos grupės vyresnysis mokslo darbuotojas Eduardas Budrys.
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Vabzdžių skyriaus vedėjas Romas Ferenca taip pat yra sakęs, kad uodai butuose per žiemą gali išsilaikyti dėl neįprastai šiltų orų, taip pat gretimais esančių vandens telkinių – tarkime, rūsyje lašančio vandens.
Jo teigimu, dalis uodų patelių sėkmingai peržiemoja įvairiose pakankamai nuo šalčio apsaugotose vietose: rūsiuose, sandėliuose, palėpėse įvairiose pagalbinėse patalpose ir gali sudėti kiaušinėlius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prisiminė, kaip Nemunas ties Kaunu užšaldavo dar lapkritį
Praeityje Lietuvos klimatas buvo kur kas šaltesnis. Kai kuriais metais meteorologinė žiema prasidėdavo dar lapkričio pradžioje, o vandens telkiniai ir net upės užšaldavo lapkričio viduryje. Taip buvo nutikę ne kartą XIX a. pabaigoje. &S...
-
VSTT atsako vėjo parkų vystytojams – erelius rėksnius būtina saugoti2
Vėjo parkų vystytojams skundžiantis, kad Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) saugodama mažuosius erelius rėksnius blokuoja vėjo parkų statybas, pastaroji pareiškė, kad šiuos erelius būtina saugoti. ...
-
Gamtininkas prabilo apie žiemos planus: baltos Kalėdos – tik svajonė?2
Pastaruoju metu dažniau skundžiamės dėl orų nei jais džiaugiamės ir neretai kaltiname sinoptikus už netikslias prognozes. Vis dėlto, jų kaltinti nereikėtų – tiksliai numatyti orus kelioms dienoms į priekį yra sudėtinga net šiandien....
-
Pradedamas lesyklėlių sezonas2
Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto mokslininkas, ornitologas Julius Morkūnas tvirtina, kad šaltuoju metų laiku sparnuočius maitinti reikia, tik maistas jiems turi būti tinkamas ir lesyklėlės pritvirtintos saugioje vietoje, kur jų negalėtų ...
-
Islandijoje dėl vulkaninio išsiveržimo teko evakuoti kaimą
Pietvakarių Islandijoje vėlyvą trečiadienį buvo evakuotas vienas žvejų kaimas ir turistų pamėgta vieta, toje vietovėje septintą kartą per metus prasidėjus vulkaniniam išsiveržimui, pranešė pareigūnai. ...
-
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas, bus įsteigti nauji draustiniai3
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas – trečiadienį Vyriausybė nusprendė Asvejos, Kurtuvėnų ir Anykščių regioniniuose parkuose įsteigti naujus draustinius bei plėsti esamas teritorijas. ...
-
Tyrimas atskleidė, kas kasdien pražudo milijonus bičių2
Neseniai Jutos valstijos universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad greitkeliuose automobiliai kasdien pražudo milijonus bičių. Remdamiesi vidutinio paros eismo intensyvumo vertėmis, mokslininkai paskaičiavo, kad per vieną šešių mėnesi...
-
Vilniaus zoologijos sode gimė surikatų jaunikliai2
Vilniaus zoologijos sode „Zoopark“ gimė du plonauodegių surikatų (lot. Suricata suricatta) jaunikliai. Šiuo metu mažyliai jau drąsiai tyrinėja aplink esantį pasaulį, susipažįsta su prižiūrėtojais ir lankytojais. ...
-
Supermėnulio šou: paskutinis šansas šiais metais
Dangaus stebėjimo entuziastai šią savaitę turi šansą „sugauti“ paskutinįjį supermėnulį šiais metais. Kito tokio reginio dar teks palaukti beveik metus. Tai bus ketvirtasis ir paskutinis šių metų supermėnulis, ...
-
Vyriausybė nutarė išplėsti Širvintos kraštovaizdžio draustinį1
Vyriausybė trečiadienį nutarė išplėsti Širvintos kraštovaizdžio draustinį. ...